Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » A családi adókedvezményt,...

A családi adókedvezményt, hogyan tudom igénybe venni a gyermekeim után? Az egyetemista lányom után is igénybe vehetem?

Figyelt kérdés
Van egy középiskolás ill,egy 19 éves nappali tagozatra járó egyetemista lányom.

2013. jan. 11. 07:42
 1/4 anonim ***** válasza:
Kapsz családi pótlékot az egyetemista lányod után?
2013. jan. 11. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Két gyermeked van, akit eltartasz. Ez alapján az 1-2 gyermekes családnak járó havi 62.500,- Ft/hó/fő adóalapot csökkentő családi kedvezményre vagy jogosult kedvezményezett gyermekenként. Kedvezményezett gyermeknek számít az, aki után családi pótlékra jogosult vagy.

Az, hogy két gyermek után (2 fő x 62.500,- Ft) jár-e ez a kedvezmény azon múlik, hogy az egyetemista lányod után is jogosult vagy-e családi pótlékra.

Ha igen, akkor 2 gyermek után jár (ekkor a havi összege 125.000,- Ft), ha nem, akkor 1 gyermek után (ekkor a havi összege 62.500,- Ft) ennek a családi kedvezménynek.

2013. jan. 11. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
A családi adókedvezményre lennék kíváncsi,de a családi pótlék összegének megállapításánál figyelembe vehető az egyetemista lányom, mint eltartott.
2013. jan. 15. 17:25
 4/4 anonim ***** válasza:

Valószínűleg nem írtam le érthetően.


Az egyetemista lányod után én úgy tudom nem vagy jogosult családi pótlékra. Viszont, mint eltartottad figyelembe veszik a másik gyermeked utáni családi pótlék összegének meghatározásához. Tehát két eltartottad van, abból egy fő, aki után családi pótlékra jogosult vagy.


A családi kedvezménynél ugyanez a helyzet. Mivel két eltartott van, ezért 2 fős családnak számítasz az összeg meghatározása szempontjából. Így családi kedvezményként gyermekenként 62.500 Ft/hó adóalapot csökkentő összegre vagy jogosult, de a két eltartott közül csak az egyik gyermek után (középiskolás).

Tehát havonta 62.500 forinttal csökken az adóalapod, ez által - adóra átszámítva - 10 ezer forinttal többet viszel haza, ha teljes egészében ki tudod használni ezt a lehetőséget. Ehhez az kell, hogy havonta legalább 62.500 Ft-nyi bruttó jövedelmed legyen (vagyis adóalapod).


Ha három gyermeked lenne, akit eltartasz, de azok közül csak 1 után lennél jogosult családi pótlékra, akkor az az összeg meghatározásánál érdekes, hogy hány eltartottad van. Ebben az esetben családi kedvezmény sem 62.500 Ft lenne az 1 gyermek után, hanem 206.250,- Ft.

Az eltartottak száma csak ebből a szempontból érdekes, hogy hány fős családnak számítasz...

2013. jan. 16. 06:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!