Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha eladok egy festményt több...

Ha eladok egy festményt több millió forintért, akkor hány % adót kell fizetnem a bevétel után?

Figyelt kérdés
Nem vagyok se vállalkozó, se adószámos magánszemély. Egyszeri eladásról van szó. A válaszokat előre is köszönöm!

2013. jan. 30. 13:07
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
A 160e Ft feletti részt terheli a 16%-os szja ha jól tudom...
2013. jan. 30. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Nekem vmi olyan rémlik,h az eladási árat csökkentheted a vételivel és (ha volt ilyen) a felújítás összegével, és az így kapott összeg 16%-a az adó.
2013. jan. 30. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

A festményért kapott bevételből le lehet vonni a megszerzésére fordított összeget, ha ezt hitelt érdemlően tudja az értékesítő bizonyítani. Hitelt érdemlően bizonyítható, ha a nevére szóló számla vagy hiteles adásvételi szerződés van a birtokában.

A bevétel és a megszerzésre fordított összeg különbözete lesz az adóköteles jövedelem. Ebből a jövedelemből le kell vonni még 200 ezer forintot (adómentes jövedelemrész), majd a megmaradt összeg 16 %-a lesz a fizetendő adó összege.


Viszont, ha nincs megszerzésre fordított összeg, mert nincs róla számla, vagy adásvételi szerződés, akkor a bevétel 25 %-a számít adóköteles jövedelemnek. Ebből is le kell vonni a 200 ezer forintot, majd kiszámolni a maradék összegre a 16 % adót. Ezt kell befizetni utána, mint adót.


Példa:

1. Van adásvételi szerződés arról, hogy 600 ezer forintért vásárolták valamikor a képet.

Eladja 2 millió 400 ezerért.

(2.400.000 - 600.000)- 200.000 adómentes rész = 1.600.000 az adóköteles jövedelem. Ennek 16 % adója: 256.000 Ft.


2. Nincs számla, sem adásvételi a vásárlásról:


(2.400.000 x 25 %)- 200.000 adómentes rész = 400.000 az adóköteles rész. Ennek 16 % adója: 64.000 forint.


Egyértelmű, hogy azt az elszámolási módot választom, amelyik Nekem a kedvezőbb. Tehát nem veszem figyelembe, ha van számlám, vagy adásvételi szerződésem, ha Nekem az kedvezőbb adózás szempontjából.


Öröklés esetén persze ezt a részét nem tudom átlépni, hiszen örökösödési illetéket valószínűleg fizettek utána (attól függ, hogy melyik évben volt az öröklés, és milyen hozzátartozója az örökös az elhunytnak), arról pedig van illetékkiszabási határozat, valamint hagyatéki leltári érték, amely ilyenkor a megszerzésre fordított összeget váltja ki.

2013. jan. 30. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a nagyon részletes magyarázatot. Meg lep, hogy csak ennyi az adó. Ha a festménynek én vagyok a szerzője is ezek az adók? Ha van több festményem, de nem üzletszerűen festek és évenete csak pár képet adok el, akkor nem baj ha nem vagyok vállalkozó, se adószámos magánszemély? Egyébként a fenti példa mettől-meddig érvényes? Több tízmillió forint esetén is ennyi az adó? Köszönöm a segítséget!
2013. jan. 30. 15:29
 5/5 anonim ***** válasza:

Ha Te vagy a szerzője, akkor nincs szerzéskori érték, akkor csak a 25 %-os dolog jöhet szóba.


Ha azzal a céllal állítasz elő dolgokat, hogy értékesítsd, akkor arra a tevékenységre kellene legalább külön adószámot kérni az adóhatóságtól. Mivel ez már üzletszerű tevékenységnek minősül. Egy kicsit más az adózása is bizonyos szempontból. Valamint negyedévente adóelőlegfizetési kötelezettség is terhelne.

Ebben az esetben önálló tevékenységből származó jövedelemként funkciónál és a rá vonatkozó adószabályokat kell alkalmazni.


Viszont, ha nem vered nagy dobra, és tényleg éves szinten 1-2 ilyen eladásod van/lesz (nem rendszeres), akkor nem szükséges adószámot kérni rá, úgy vesszük, hogy a saját, megunt festményeidet adogatod el. Tehát ingóságértékesítésnek számít (egy autó eladása is az), és a külön adózó jövedelem kategóriába tartozik.

És ebben az esetben van a bevétel 25 %-a, mint adóköteles jövedelem, figyelembevéve az évi 200 ezer forint adómentes részt is, és a maradék összegre a 16 % adó.

A 200 ezer forint adómentes rész nem eladásonként értendő, hanem az adóévben összesen ennyi lehet csak az ebből származó jövedelmeidet tekintve.


Egyébként ha az ilyen módon megszerzett évi bevételed (nem jövedelem, bevétel) nem haladja meg a 600 ezer forintot, akkor bevallást sem kellene készíteni, és adót sem kellene fizetni.

Azért virágzanak a Vatera, Tesz-vesz eladások, mert ezt a "nagy" kedvezményt sokan kihasználják, és sajnos sokan vissza is élnek vele, utána meg sírnak, hogy "megfogta" őket az adóhatóság, mert üzletszerűen űzik (rendszeresen stb.) és nem aszerint adóznak. A hatóság pedig figyel!

2013. jan. 31. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!