Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Google Adsense adózás -...

Google Adsense adózás - hogyan számoljam el a költségeimet?

Figyelt kérdés

Egy pár kérdést szeretnék tisztázni a Google Adsense adózás témakörben, amire eddig sehol nem találtam konkrét választ. Ugye mint tudjuk a magyarországi adótörvény ezt a fajta hirdetésekből befolyó bevételt bérbeadásként kezeli, és önálló tevékenységből származó jövedelemként funkciónál. Ennek adózására 2 lehetőség van magánszemélyként. (Az egyszerűség kedvéért nincs más rendszeres jövedelem, csak az Adsense). Ilyenkor vagy 10%-kal számoljuk a költségeinket, vagy számlával igazoljuk őket.


1.

Tegyük fel, hogy havi 25.000 Ft-ot utal az Adsense. Ha jól vettem ki, az alábbiak szerint lehet kiszámítani mennyit is kell adózni belőle:


-éves bevétel: 300.000 Ft

-költség (10%-kal számolva): 30.000 Ft

-adóalap: 270.000 Ft

-adó (16%): 43.200 Ft


Ezt a 43.200 Ft-ot kellene az adóbevalláson az "Önálló tevékenységből származó jövedelem" kategóriába beírni.


2.

Nos, mi van akkor ha én nem a 10%-os verzióval, hanem számlákkal szeretném elszámolni a költségeimet? Van erre valami határ, hogy mennyit számolhatok el költségnek, vagy akár még több költségem is lehet mint amennyi bevételem volt? A másik, és talán egyben legfontosabb dolog, hogy mi az amit ennél a tevékenységnél elszámolhatok költségnek? Gondolom ami elengedhetetlen például a weboldalaim karbantartásához. Saját nevemre kötött internet előfizetés számlái? Esetleg egy új számítógép, okostelefon, tablet?



2013. febr. 26. 11:52
 1/7 anonim ***** válasza:

A 43.200 Ft nem a jövedelem, hanem annak adója. A jövedelmed a példa alapján a 270.000 Ft. Ez kerül az említett sorba.

A számítás tökéletes.


Tételes költségelszámolás esetén a bevétel mértékéig számolhatsz el költséget. Olyan költséget, amely a tevékenységed végzésével szorosan összefügg, valamint amelyeket az adótörvény 3. számú melléklete engedélyez.

Egy internetes hirdetési felület bérbeadásához nem gondolom, hogy feltétlenül szükséges okostelefon. De ha meg tudod győzni az adóhatóság arról, hogy igen...

A weboldalaid karbantartásához szükséges dolgok igen, és az internet előfizetés is. A lényeg, hogy ne hasson megerőszakoltnak a dolog.

Ha mégis veszel tárgyi eszközöket, amelyeket költségként elszámolsz, akkor azok értékesítése esetén bevételként funkciónálnak!

2013. febr. 26. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Valóban azt a részt elírtam, köszönöm a korrigálást. Az internet díját szinte biztosra vettem, hogy elszámolható. Épp szolgáltatóváltás előtt állunk, így akkor azt mindenképp érdemes a nevemre köttetni már. Az oldal távolról való menedzseléséhez azért nem jön rosszul valami kütyü, de akkor ezt inkább nem erőltetem. Tehát akkor az internet költséget elszámolva pl. havi 3500 Ft-tal számolva így nézne ki a dolog:


-éves bevétel: 300.000 Ft

-költség (számlákkal számolva): 42.000 Ft

-adóalap: 258.000 Ft

-adó (16%): 41.280 Ft


Ezzel igazából nem sok különbség lenne, talán nem is érdemes ezt választani ekkora összegnél.


Esetleg ezt a 3. számú mellékletet meg tudnád mondani merre találom?

2013. febr. 26. 12:34
 3/7 anonim válasza:

Nekem is ilyen problémám van, annyi különbséggel, hogy nekem van munkaviszonyból származó jövedelmem is.

Valaki te tudná vezetni esetleg, hogy ha van havi bruttó 150 000 Ft keresetem + havi 30 ezer Ft Google Adsesne jövedelmem, akkor hogy alakul az adófizetési kötelezettségem?

2013. febr. 26. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

A kérdezőnek:

SZJA törvény 3. számú melléklet: beütöd a keresőbe, hogy 1995. évi CXVII. törvény. A legvégén kell keresni a sok-sok mellékletet.

Nem baj, ha átrágod magad rajta, bár szerintem a felét sem fogod érteni. Ez nem gúny! Ne vedd sértésnek, de a törvények értelmezése még a szakmabelieknek sem mindig egyszerű. Viszont támpontnak tökéletes! Például le van írva, hogy bizonylat nélkül milyen költségeket lehet elszámolni és kinek.


Az új kérdezőnek:

A két dolog nem függ össze, nincsenek hatással egymásra. Mivel 2013-tól megszűnt az adóalap-kiegészítés, ezért egységesen minden 16 % SZJA-val adózik.

A munkaviszonyod alapján a munkáltató levon minden kötelezőt a fizetésedből, és befizeti utána a közterhet.

A nem munkaviszonyból származó jövedelmed után (önálló tevékenységből származó jövedelme) pedig Te vagy kénytelen ugyanezt megtenni. Ugyanis minden negyedévet követő hó 12-ig SZJA adóelőleg-fizetési kötelezettséged van. Bevallást csak év végén kell készíteni, de adóelőleget negyedévente fizetni kell. Mást nem.

Itt a munkaviszonyos bért nem vesszük figyelembe.

Van pld. január, február, március hóban valamennyi bevételed ebből a tevékenységből, abból levonod a 3 hónapra vonatkozó költségeidet, amelynek mikéntjét Te határozod meg. Vagy tételes (számlagyűjtögetős), vagy a 10 % költséghányadossal. A kettő különbözete az adóköteles jövedelem, amelynek adó mértéke 16 %. Ezt az összeget csekken, vagy átutalással befizeted az adóhatóságnak a nevedre, és adóazonosító jeledre hivatkozva. Ha kértél erre a tevékenységre külön adószámot (elmélegileg kellhet), akkor az adószámodra hivatkozva.

Az év elején eldöntött költségelszámolási módot év végéig alkalmazni kell, nem váltogathatod a kettőt!

Ezt minden negyedévben megcsinálod. Kockás papíron számolgatsz, elrakod a számlákat, bizonylatokat stb. amelyekkel igazolni tudod, hogy mit, miért számoltál, és miért annyi lett az adó, amennyi (egy adóellenőrzéskor kérik).

Év végén a bevallásba beírod a munkaviszonyos jövedelmed, valamint összeségében az önálló tevékenységből származó jövedelmed, csak egy másik sorba.

Kijön a végleges adó összege a levezetés után, majd megnézed, hogy mennyit vont a munkáltató adóelőleg címén, és mennyit fizettél Te még be az adóhatóságnak a másfajta tevékenységed után. Különbözetet számolsz, és vagy befizetsz még, vagy visszaigényelsz, vagy egyik sem, ha nagyon pontosak voltak az adóelőleg-számítások.


Megjegyzés: Az év közbeni 10 %-os költségelszámolást év végén meg lehet változtatni az adóbevalláskor, ha a tételes elszámolási mód számodra kedvezőbb eredményt hoz ki az adózásnál. Akkor áttérhetsz a tételesre, azzal számolhatod ki a végleges adódat, persze ennek feltétele, hogy elteszed az év közbeni költségeidről/kiadásaidról a nevedre szóló számlákat, bizonylatokat. Ha nem tetted el, akkor "áttérni" sem tudsz.

Fordítva már nem igaz, tehát ha év közben a tételessel állapítottad meg a jövedelmed, akkor év végén nem térhetsz át a 10 %-osra még akkor sem, ha az Neked kedvezőbb lenne.

2013. febr. 27. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönjük a kimerítő válaszokat, végre teljesen tiszta az egész Adsense adózás.


Bonyolítsuk akkor kicsit! :)


Mi van akkor, ha több weblapom van, melyekből csak az egyiken van a saját Adsense hirdetésem, a többit pedig bérbeadtam másnak? Leegyszerüsítve: a számlámra jön X összeg a Google-től, a másik oldalaimon pedig hirdetési felületet adok bérbe melyen szintén Adsense van, csak az már nem az én nevemen. Ennek a bevételéből fele-fele arányban osztozunk a bérlőmmel, és havonta átutalja nekem a bevételének felét. Ilyenkor ez nekem szintén havi bevétel, csak nem közvetlen az Adsense-től. Ebben az esetben csak simán hozzáírom a jövedelmemhez azt is? Nem kellene valahogy igazolnom, hogy nekem mégis miért jön havonta pénz valakitől? Ilyen alapon ő jószívűségből is utalhat nekem, vagy például valamiért cserébe. Persze gondolom akkor ez ugyanúgy adóköteles lenne, szóval nem lehet kijátszani. (nem is az a cél..)

2013. febr. 27. 11:24
 6/7 anonim ***** válasza:

Belinkelek egy oldalt, amelyből reméljük választ nyersz az egyre "bonyolultabb" kérdésedre.

Ha nem találod meg benne, akkor megér egy telefont az adóhivatal felé.

Az ne zavarjon, hogy 2010. évi a dátum. A lényeg maradt...


[link]

2013. febr. 28. 06:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséged!
2013. márc. 1. 00:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!