Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » A 80 éves anyukám ha eladja...

A 80 éves anyukám ha eladja lakását és hozzánk gyerekéhez unokáihoz költözik és a lakása árát a mi hitelünk hátralékába befizeti, hogy minket segítsen kell adót, illetéket fizetnie valahová? Természetesen velünk marad amíg csak él.

Figyelt kérdés

2013. ápr. 23. 19:27
 1/9 anonim ***** válasza:

Illetéket a lakása vevőjének kell fizetni.

Adót édesanyádnak akkor kell, ha az ingatlant amit elad kevesebb mint 5 éve vette, és most többért adja el, mint amennyiért vette (ha régebben, mint 5 éve vette az ingatlant, akkor nem kell adót fizetnie).


A hozzátok költözésnek és hiteltörlesztésnek nincs köze a válaszhoz.

2013. ápr. 23. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen. 9 éve vette a lakását.
2013. ápr. 23. 20:37
 3/9 A kérdező kommentje:
mivel van még három testvérem...akik örökösök lennének, ha édesanyám meghalna (remélem sokáig velünk marad) ilyenkor ha a lakása árát a mi hitelünkbe fizeti most és velünk él, a testvéreknek adnia kell valamit a lakás árából most?
2013. ápr. 23. 20:40
 4/9 anonim ***** válasza:

Nem.


Az örökséget akkor kapják az örökösök, ha édesanyátok meghal.

Ha addigra nem lesz ház akkor nem lesz örökség sem.

Azért, mert édesanyátok belerakja a ház árát a törlesztésetekbe attól még nem lesz tulajdonrésze az ingatlanotokban.

2013. ápr. 23. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Az örökség a halál után jár.


Életében mindenki úgy rendelkezik a vagyonával, ahogy az neki jól esik. Ha elissza elissza. Ha elkártyázza, elkártyázza. Ha akarja odaadja a egy csövesnek az utcán. És ha akarja, odaadja nektek. Ha az erkölcsi részén a dolognak túllendülünk, akkor a többi rokonnak semmi köze az egészhez.

2013. ápr. 23. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
rátapintottál a lényegre. az egyik bátyjám alkoholista, a másik 40 éve anyukám és felénk se nézett. a nővérem pedig ha felnéz anyuhoz, szegény nyugtatóval alszik csak el, mert szerinte anyukám idegesíti....én gondozom én íratom a gyógyszerét, viszem orvoshoz...s egyedül van egy garzonban....ha itt lenne nem lenne egyedül és én is jobban gondozhatnám, ő pedig most segíthetne ha eladná a lakását csak a testvérektől tartok...s azt hittem adóznia kell szegénynek ennyi idősen
2013. ápr. 23. 21:29
 7/9 anonim ***** válasza:
Nem kell és amíg életében cselekszik édesanyád addig a rokonságnak semmiféle követelése vagy beleszólása nincs a dologba.
2013. ápr. 23. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

azért nem teljesen úgy van ahogy itt írják egyesek. van egy speciális és elég szűk körben alkalmazható, de létező intézmény az öröklési jogban, ahol számít az ajándék. ez az osztályrabocsátás:


Ptk. 619. § (1) Ha több leszármazó közösen örököl, mindegyik örököstárs köteles a hagyaték értékéhez hozzászámítani annak az ingyenes adománynak az értékét, amelyben őt az örökhagyó életében részesítette, feltéve hogy a hozzászámítást az örökhagyó kikötötte, vagy a körülményekből arra lehet következtetni, hogy a juttatást a hozzászámítás kötelezettségével adta.


a leírtak alapján szerintem itt nem történt ilyen kikötés, tehát nem kell ettől tartani, de jó tudni róla, hogy van ilyen.


(egyébként is ha lenne kikötés, csak akkor van jelentősége, ha az anyukádnak lenne más hagyatéka. Ugyanis a 622. § szerint ha az örököstárs által osztályrabocsátott érték eléri vagy meghaladja az örökrészének az osztályrabocsátott értékek figyelembevételével kiszámított értékét, őt a felosztásra kerülő hagyatéki vagyonból kielégítettnek kell tekinteni, a többletet azonban visszatéríteni nem köteles. Ilyen esetben a hagyatékot a többi örököstárs között a hagyatékban nem részesülő örököstársnak, valamint az ilyen örököstárs adományának figyelmen kívül hagyásával kell felosztani. Vagyis ha nincs más vagyontárgy, akkor sem követelhetik tőled vissza)

2013. ápr. 23. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Én mondok még valamit. Ha édesanyád a Ti hiteleteket segíti a házért kapott összeggel, akkor vigyázzatok arra, nehogy később vagyonosodási vizsgálatot indítson az adóhatóság, hogy vajon miből fizettétek a hitelt, ha akkora fedezet abban az időszakban nem volt rá a fizetésetekből!

Ugyanis, ez a jellegű dolog annyit jelent, hogy édesanyátok Nektek ajándékozza a házért kapott összeget, ami független attól, hogy Ti azt hova teszitek.

Ez pedig "bejelentésköteles", pont azért, hogy később ne kelljen magyarázkodni a pénz eredetéről. Valamint, az ajándékozás adott esetben ajándékozási illetékköteles is.

Ha jól tudom, akkor egyenesági rokonok között bizonyos mértékig illetékmentesség van. Én utána járnék ennek a dolognak, nehogy később problémák legyenek belőle.

Az ajándék egyébként személyi jövedelemadó szempontjából adómentes bevételnek minősül.

Ha "elfelejted" bejelenteni az ajándékozás tényét az adóhatóságnak, akkor az még mulasztási bírsággal is sújtható! Bejelenteni az ajándékozást követő 30 napon belül kell. Van rá egy formanyomtatvány. Még akkor is be kell jelenteni, ha nem készült az ajándékozásról hivatalos szerződés!


Inkább járjatok utána!

2013. ápr. 24. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!