Könyvelés magunknak?

Figyelt kérdés
Férjem egyéni vállalkozó, meg tudnám csinálni a könyvelést végzettség nélkül? Mármint nehéz lenne, hol lehetne utánanézni? Annak idején az egyetemen tanultam számvitelt, könyvelést, de csak halvány emlékképeim vannak róla.
2013. aug. 3. 18:07
 1/6 Linkoln ***** válasza:

Az édes kevés..

Nem olyan vészes, de nem maga a számviteli ismeretek kell, hanem azt tudni hogy hogy kell az ő dolgait könyvelni.

Nem olyan vészes ahogy írtam, de egy könyvelővel mindenképp nézesd át mielőtt leadnátok a papírokat.

Milyen vállalkozó a férjed? Ez elég tág fogalom hogy vállalkozó.

Azt kell tudnod hogy a vállalkozás típusára, az adónemre, az egyéni helyzetére milyen jogszabályok vonatkoznak. A többi nem érdekes.

Lényegében kell vezetni egy pénztárfőkönyvet. Abban vannak feltüntetve a bevételek, és kiadások, dátumokkal.

És nyilvántartásokat kell vezetni mellette. Pl útnyílvántartás, áfa kimutatás stb stb. Ezekkel támasztod alá hogy a pénztárfőkönyvben leírtakat nem kitaláltad.

Adózni a nyomtatványokat kell kitölteni alap esetben évvégén vagy akár évközben is (vállalkozásfüggő)

Befizetni az adókat stb annyi hogy számlára kell utalni közleménnyel.. Megőrizni a tranzakció papírjait, és minden számlát megőrizni!

Ha ezek megvannak, nagy baj nem lehet.

De mondom, könyvelővel átnézni!

Én nem vagyok könyvelő, így át is adom a szót a profiknak (Sajnos itt nem sok profi van, (De azért akad :) )

Sok a majom aki szereti unni a fejét és oltani másokat.. Így nem sok értelmes válaszra várhatsz.. De hidd el nem olyna vészes egy kisvállalkozás dolgait könyvelni.

Menny fel a gittairodaja.hu-ra. Ott iratkozz fel az egyszeres könyvvitel online tanfolyamra. Ingyen van. Elküldi mailben az anyagokat. Abban meg van említve minden ami kellhet egyszeres egyszerű kisvállalkozás könyveléséhez.

Vannak példák is h kb hogy néz ki.

excelben... Bárki megcsinálhatja.

Olvasgass péncentrumon, gittairodajan, kérdezgess itt akár, egyeztess könyvelővel. Ismerkedj a téged érintő jogszabályokkal. ÉS amikután kész vagy a könyveléssel nézesd át egy könyvelővel.. Ennyi.

2013. aug. 3. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
A könyvelési elv ( bevétel-költség=nyereség/ ennek az adója ) nem elég. A naponta változó adó és járulékszabályokat, bevallási határidőket, bevallás módját is ismerni kell és ott van még az iparűzési adó, kamara stb. A hiányosságokkal járó birság többe kerülhet, mint egy könyvelő és ha nem használod ki a jogszabályok adta költségelési lehetőségeket és több nyereséget vallasz a kelleténél, az is. Igen, kell könyvelő.
2013. aug. 3. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Azon túl, ami okosságokat (?) az 1-es írt, nem árt elolvasnod az ART-t sem, mert abban van, hogy ki, mikorra, milyen bevallásokat köteles beküldeni az éves jövedelem (=SZJA) bevalláson kívül az egyéb adókról, járulékokról, stb. stb.

Mert ahogy a 2-es is írta, hibás bevallásért (=egyéni vállalkozás esetében) bevallásonként 200 ezer Ft a bírság, de a be nem küldött bevallásokért is ugyanennyit számolnak bevallásonként.


Egyébként valóban meg lehet ezt tanulni, csak naponta benne kell lenni, naponta figyelni az ide-vonatkozó jogszabály változásokat, legyen az akár adózási, vagy TB, vagy éppen bevallási kötelezettség, esetleg munkaügyi vonatkozású, vagy éppen önkormányzat felé az IPA, esetleg a környezet-terhelési, vagy bármely más adók tekintetében.

A számviteli törvény változása pedig a net-ről ingyenesen megtanult könyvelési tudásodat módosítja, szóval figyelni kell naponta.

Szóval a könyvelő feladata "csak" ennyi, valóban pár év alatt te is belejössz!

2013. aug. 4. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Csináljátok csak nyugodtan!

Az, hogy a mérlegképes könyvelők legalább annyi ideig tanulják a szakmát, mint egy orvos a sajátjukat (középiskolában az alapok + mérlegképes további 2-3 év), és vakbelet műteni még senkinek sem jutott eszébe autodidakta módon, könyvelni attól még lehet! :))))

2013. aug. 4. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Linkoln ***** válasza:

Hát, jah. Nem egyszerű.

Nav oldalán általában megtalálni az aktuális változásokat, amikor meg nem, akkor nem.. :D

Én is határozottan könyvelő párti vagyok, csak próbáltam rávilágítani hogy amennyiben állandó és kicsi a vállalkozói tevékenység. Akkor az megtanulható. Bemagolható. egy könyvelő feladatának csak töredéke ez a fajta fix könyvelés.

Monoton.

Ha könyvelővel átnézeted, olyan nagy baj nem lehet.

De ha bővebb a vállalkozói tevékenység, és van rá profit is, akkor nem éri meg bajlódni vele.

2013. aug. 4. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Nekem sem volt végzettségem, az Anyukám vállalkozását mégis én könyveltem. Akkoriban...

Ma már nem mernék belevágni, borzalom, amit a könyvelőknek tudniuk kéne napra készen. Annak idején még az adóhatóság kezet csókolt, ha benyújtottad a bevallást, és elég volt évente egyszer.


Ettől függetlenül tényleg megtanulható, ha nem "nagy a vállalkozás, de előfordulhat, hogy jó kis tanulópénzt fizetsz érte.

2013. aug. 5. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!