Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Valaki segítsen nem értem ezt...

Valaki segítsen nem értem ezt a tartozik-követelet?!

Figyelt kérdés

Van egy gazdasági esemény:

A vevőnk átutalta tartozását.

T 384(Elsz.betétszla) K 311 (Vevő)


De miért?

Nem a vevő tartozik nekem és én követelem a pénzt?


Vagy pl:

Bérfizetés

T 471 (Jöv.elszámolás) K 384 (Elsz.betétszla)


Ezis miért nem fordítva?


2013. szept. 30. 14:59
 1/10 anonim ***** válasza:
A tartozik és követelt ne szó szerint értsd. Meg kéne tanulni a könyvviteli alapokat, és akkor értenéd. A főkönyvi számlák jellemző egyenlegeinél és forgalmánál kezd. Azt be kell vágni.
2013. szept. 30. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Igen,ezt én is megettem anno. Nekem úgy magyarázták el, hogy inkább hívjam pirosnak és kéknek a két oldalt, az is pont annyit mond el az egészről.
2013. szept. 30. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Tanuld meg, hogy melyik számla, melyik oldalon nő, csökken, úgy már érthető lesz.
2013. szept. 30. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Még mindig nem értem. Még bővebben?

Nagyon kéne a segítség :(

2013. szept. 30. 15:44
 5/10 anonim ***** válasza:

Az első példádnál maradva: 384 és 311 eszközszámlák, melyek T oldalon nőnek, K oldalon csökkennek.

Ha a vevőd kifizet téged, akkor nő a bankszámlád, hisz megjön a pénz (ezért tartozik), a vevőkövetelésed(311) pedig csökken, hisz kiegyenlítette a tartozását. Az pedig azért követel, mert az eszközszámlák K oldalon csökkennek.

2013. szept. 30. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Sajnos meg kell tanulni, hogy melyik számlaosztálynál melyik oldalon növekszik az egyenleg.


Ha mégis logikát akarsz, akkor első körben megnézed, hogy mi lenne a logikus, majd mikor kész, akkor megfordítod, mert a számvitel már csak ilyen illogikus dolog, legtöbb esetben pont az ellenkezője van, mint ha logikus lenne. Pl. ha a cég hitelt ad valakinek, akkor az a tartozik oldalon jelenik meg, mint követelés, holott nyilván a követel lenne a logikus, ha a bank hitelt ad, akkor a tartozás a követel oldalon jelenik meg, holott a tartozik lenne logikus. De ez igaz tőke bejegyzésnél is, hiszen elvileg akkor a cég "tartozik" (idézőjel, hiszen ez nem hitelezői, hanem tulajdonosi viszony) a tulajdonosnak, ugyanakkor a követel oldalra kerül.

2013. szept. 30. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Akasztófának nevezzük amikor a főkönyvi számlákat csak "skicceljük" egy db. papíron, ezt úgy képzeld el, hogy egy nagy nyomtatott T betűt rajzolunk. Ennek a bal oldala a Tartozik Oldal, a jobb oldala a Követel Oldal.


Eszközszámláknál a növekedés a Tartozik oldalra, a csökkenés a Követel oldalra könyvelendő, forrás-számlák esetében pontosan fordítva: növekedést a Követel oldalra, csökkenést a Tartozik oldalra.


Vagyis, ha a vevő átutalta amivel tartozott, akkor a pénzed nőtt = bankszámládnak a Tartozik oldalára könyvelsz, és csökken a vevők adóssága, ezért a vevők számlának a Követel oldalára könyvelsz.


De nem véletlenül tanuljuk ezt az iskolában hosszú éveken keresztül, ez is egy szakma, nemcsak a fűtött helyen való kávézgatást, és a traccs-partikat oktatják az iskolában !

2013. szept. 30. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
0%
Én például azért tanulom, mert a családban mindenkinek van egyetemi szintű diplomája, nekem meg csak főiskolai, az én szakmámban viszont nem olyan büfé a mesterképzés, mint a pénzügy :-)
2013. szept. 30. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Ne sértegess légyszives!

Négy éven keresztül tanultam a középiskolában = közgazd. technikumban, majd további 3 éven keresztül a mérlegképesen = 7 év. Ha ez neked büfé-szak, akkor kíváncsi lennék, hogy miből van a diplomád????

2013. szept. 30. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem sértegetlek, nem minősít senkit sem, hogy milyen iskolában tanult, csak mondom, hogy én például teszek nagy ívben a számvitelre, habár kimondottan irritál, hogy szembe megy a józan paraszti ésszel és a logikával.


Könyvelőkre persze szükség van, persze ha az adórendszer és a bürokrácia logikusan lenne felépítve, akkor máris sokkal kevesebbre (pl. ha VAT helyett Sales Tax lenne...).

2013. szept. 30. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!