Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » A NAV által készített adóbeval...

A NAV által készített adóbevallás biztos valós adatokat tartalmaz?

Figyelt kérdés

Most tuti páran lesavazhatnának, hogy törvénytelenségek, meg minden, de had szóljak előre, én a kicsike ember vagyok a történetben, kéretik engem kímélni.


Szerintem nem csak én vagyok úgy ebben az országban, hogy "elméletben" dolgoztam pár helyen (több helyen is) év közben, ahol átutalás bankszámlára "havi fizetés" és hasonló megjegyzésekkel jöttek mindenfélék, de igazából se munkaszerződés, se papírok, se semmi. "Mittudomén már mi volt annak a könyvelőnek a telefonszáma" - ismerős esetleg valakinek? És itt az adóbevallás ideje.


Van egy olyan lehetőség, hogy a NAV-ot megkérem, töltsön ki nekem egyet, de bármilyen adatokat is ír bele, aláírnom akkor is nekem kell, és ezért vetődik fel a kérdés, hogy a NAV mi alapján tölti ki a megajánlott adóbevallást?


Előfordulhat-e olyan eset, hogy a cég a NAV-nak küldött adatokban azt jelzi, ennyi-és-annyi adót befizetett, de valójában nem fizette be, és amikor jön egy ellenőrzés, végső soron nem a cégen fogják keresni majd a papírokat, hanem rajtam, merthogy aláírtam, hogy az tényleg úgy volt? Kerülhetek-e olyan szituba, hogy ha nem tudom a cég által aláírt papírokkal igazolni, hogy tudomásom szerint ők befizették az adót, és ezt meg azt a papírt adták róla, akkor a NAV simán csak közli velem, hogy legyek szíves azt az adót tényleg be is fizetni, merthogy a cég nem tette meg? Vagy esetleg a cég utólag helyesbített az adatokon, hogy tőlük ugyan nem volt semmiféle jövedelmem, és ha én mégis jövedelmet írtam alá az adóbevallásomban, akkor ugyan fizessem már én az adót utána?


Egyszerűen csak nem vagyok képben ezekről a dolgokról, mi mindent lehet elkövetni ebben az unortodox országban, és nem szívesen járnék pórul.


Tehetek kettő dolgot:


Az egyik, hogy papírt nem írtam alá, kinullázok egy adóbevallást, azt beküldöm, aztán ha jönnek a vizsgálatok, igazából rám verhetik a balhét, hogy mégis csak feketemunkáztam.


A másik, hogy elfogadom a NAV által megajánlott adóbevallást, és majd imádkozom, hogy a cég ne tudjon annyira okos lenni, hogy mégis én húzzam a nagyon rövidet (nem tudom, jogilag vannak-e erre kicsi kapuk).


Aki hasonló szituban van, vagy éppen van rálátása az adózási ügyek felelősségének alakulásáról, esetleg adhatna egy tippet, hogy a fenti kettőből melyik a jobb / rosszabb? Jóllehet, ezt most én írtam le, de biztos nem kevesen vannak ebben a cipőben.


Bármilyen tippet előre is köszönök.



2014. jan. 2. 16:12
 1/1 anonim ***** válasza:

"a NAV mi alapján tölti ki a megajánlott adóbevallást"

A kifizetők által küldött bevallások és a te nyilatkozatod alapján.


"Előfordulhat-e olyan eset, hogy a cég a NAV-nak küldött adatokban azt jelzi, ennyi-és-annyi adót befizetett, de valójában nem fizette be, és amikor jön egy ellenőrzés, végső soron nem a cégen fogják keresni majd a papírokat, hanem rajtam, merthogy aláírtam, hogy az tényleg úgy volt?"

Amit a cég úgy jelez, hogy tőled levonta és befizette, azt rajtad nem követeli a NAV.


"Kerülhetek-e olyan szituba, hogy ha nem tudom a cég által aláírt papírokkal igazolni, hogy tudomásom szerint ők befizették az adót, és ezt meg azt a papírt adták róla, akkor a NAV simán csak közli velem, hogy legyek szíves azt az adót tényleg be is fizetni, merthogy a cég nem tette meg?"

Nem.


"Vagy esetleg a cég utólag helyesbített az adatokon, hogy tőlük ugyan nem volt semmiféle jövedelmem, és ha én mégis jövedelmet írtam alá az adóbevallásomban, akkor ugyan fizessem már én az adót utána?"

Nem.


"Tehetek kettő dolgot:"

Több dolgot is tehetsz.


"Az egyik, hogy papírt nem írtam alá, kinullázok egy adóbevallást, azt beküldöm, aztán ha jönnek a vizsgálatok, igazából rám verhetik a balhét, hogy mégis csak feketemunkáztam. "

Nullás bevallást nem kell beküldened SzJAról.


"A másik, hogy elfogadom a NAV által megajánlott adóbevallást, és majd imádkozom, hogy a cég ne tudjon annyira okos lenni, hogy mégis én húzzam a nagyon rövidet (nem tudom, jogilag vannak-e erre kicsi kapuk)."

Ezt te sem gondolod komolyan.

Ha egy cég az adóév lezárta után módisítgat a NAVnak beküldött adatokon (különös tekintettel az adóelőleg levonásra), akkor közeli és komoly adóellenőrzésre számíthat.


Ha neked valamilyen cég átutalgatott "havi fizetés" megjegyzésekkel, akkor azt bérszámfejtette, szerepel a könyvelésében és a NAVos havi bevallásaiban.

Ha munkaviszonyban voltál velük, akkor kellett kapnod kilépő papírokat, azon megtalálod a béred és a levont adót (meg más adatokat is)

Ha nem kaptál papírokat, vagy nem találod őket, akkor nyitsz egy ügyfélkaput és lekérdezed a járulékadataidat az elmúlt évre vonatkozólag. Azon meglátod, hogy ki, mikor, milyen összeggel, milyen járulékokat és adókat vonva le jelentett be.


"És itt az adóbevallás ideje."

Még nincs itt.

A jelenleg is foglalkoztatásban állók m30-as igazolását (a 2013 évi keresetükről) majd január 31-ig kell kiadniuk a munkáltatóknak.

Szóval nem vagy elkésve.


Ha eddig nem szedegetted össze a kifizetési igazolásaidat a munkáltatóidtól, akkor hozzákezdhetsz most, elsírva, hogy kellenek az adóbevalláshoz. De még az ügyfélkapu nyitással sem vagy elkésve: bemégy bármelyik okmányirodába, vagy kormányablakhoz és nyitsz egyet ott azonnal. Mire hazaérsz, már kérdezheted is le az adatokat.

Ha pedig feketén dolgoztál, azt nyilvánvalóan te sem akarod bevallani.

2014. jan. 2. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!