Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » A 2014-es családi adókedvezmén...

Norsolya kérdése:

A 2014-es családi adókedvezményt hogyan kell értelemszerűen kitölteni egy gyermek után, egyedülálló anyaként?

Figyelt kérdés
Jelenleg nem vagyok házastársi és élettársi kapcsolat egyikében sem, a gyermek az apa nevén van, de sosem voltunk házasok és bírósági peren kívül alakult így az életünk.
2014. jan. 6. 19:47
 1/4 anonim ***** válasza:

A nyomtatvány fejlécén kitöltőd az adataidat.

A d. pontba beírsz 1 főt, mint eltartott, és kedvezményezett is. A bíróságos dolognál kihúzod a beírandó főt.

e. pontba a gyermek adatai

h. pontban beírod, hogy ... január hónaptól... kéred a családi kedvezményt. Ennek b. pontjába, hogy 1 fő figyelembevételével. Felette az összeget "kihúzod".


II. táblában a ... házastárs, élettárs adatait egy vonallal "áthúzod".

Itt a b.) pont szerintem nem Rád vonatkozik, hiszen teszel nyilatkozatot, tehát logikus, hogy van munkáltatód. Ez a párodra vonatkozna.

Aláírod alatta.

Minden olyan részt, ahova lehetne írni, és Te nem töltöd ki, mert nem vonatkozik Rád, vagy nem azt kéred, ami ott lehetőségként szerepel, "húzd ki". Erre azért van szükség, nehogy valaki később beleírjon valamit, amit Te nem akartál. Jobb elkerülni a problémákat.


Leadod kitöltve a munkáltatódnak, aki visszaad belőle egy példányt leigazolva. Ennyi...

2014. jan. 7. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Egyébként csak hozzáteszem, a nyomtatvány évről évre pocsékabb, nem egyértelmű. Gondolom, ezért a sz@rért még fizetnek is valakinek.

Én soha nem használom az ajánlottat, pontosan ezért nem.

Készíteni szoktam egy másikat, amelyiket a dolgozó is eligazodik, és a hatóságnak is megfelel.

2014. jan. 7. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen. Igen, nekem se volt egyértelmű, pedig értem a szavakat, meg ami le van írva, szóról-szóra is, de már a tavalyihoz képest nem annyira egyértelmű a megfogalmazás. Én ott akadtam el, hogy 1 fő eltartott után, aki közül x fő a bíróság döntése alapján...hogy lehet az a)-t kellene kitölteni a ....forint összegben? Végülis a végeredmény ugyanaz lenne a fizetésemkor vagy tévedek? Mi a különbség az 5/a) és a b) lehetőség között? Most már csak érteni szeretném :) Köszönöm.
2014. jan. 8. 11:53
 4/4 anonim ***** válasza:

A bíróság döntése dolog akkor jön képbe, ha a házastársak elváltak egymástól, vagy a két vér szerinti szülő a bíróságtól kéri a gyermek tartására vonatkozó ítéletet, és az ítélet alapján a gyermek tartásáról fele-fele arányban gondoskodnak. Ekkor mindegyik jogosult (arányosan) a családi pótlékra, ez által (arányosan) a családi kedvezményre is.

Ha Rád ez nem vonatkozik, akkor Neked ezzel nem kell foglalkoznod.



Az a) és b) varia között az a különbség, hogy ha Te igénybe tudod venni a kedvezmény teljes összegét havonta, akkor elég csak a gyermekszámot beírni, de ha nem tudod (mert nincs annyi adóalapod), akkor megoszthatod a járó összeget egy másik jogosulttal, ha van másik jogosult. A Te esetedben - mivel egyedülálló vagy - ezért másik jogosult nincs. Ilyenkor lehet például az összeg meghatározásával is kérni a kedvezményt. Vagy ezzel vagy azzal.

1 fő után havi 62.500 Ft adóalapot csökkentő kedvezmény jár. Ha Te 1 főt írsz be, akkor ezt az összeget veszik figyelembe havonta Nálad. Ha kevesebb az adóalapod, akkor természetesen a kevesebb összeget.

Ha azt írod be, hogy (1 fő után) Te csak 60.000 Ft-ot szeretnél havonta érvényesíteni, akkor csak az összeget írod be, és hiába lenne több adóalapod, akkor is maximum a 60.000 Ft-ot veszik havonta Nálad figyelembe. Azt Te tudod, hogy miért így szeretnéd, ahhoz senkinek semmi köze. Vagy azért, mert a feletti részt egy másik jogosult igényli, vagy azért, mert év végére tartalékolod a rá eső adóösszeget, mint visszaigényelhető kedvezmény. Ez magánügy.


Tehát Te döntesz, és úgy kéred, vagy a fő meghatározásával (és akkor a munkáltató automatikusan megadja a fő/összeg maximumát), vagy egy összeg meghatározásával, és akkor maximumként csak az általad megadott összeget veszi figyelembe. Ettől még a többi nem vész el, majd év végén az adóbevallásban érvényesítheted utólag, tehát kapsz vissza az államtól, természetesen akkor, ha lesz év végére annyi adóalapod, hogy a Neked járó maximális összeget érvényesíteni tudd.


Nem tudom, hogy érthető voltam-e?

2014. jan. 9. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!