Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Családi Adókedvezmény hogyan?

Családi Adókedvezmény hogyan?

Figyelt kérdés
95.napos kismama vagyok,minimálbérre bejelentve(de nem ez alapján kapjuk a fizut).Párom most akar majd munkanélkülit igényelni,de szülés után Őt jelentik be.Ki igényelje majd?Munkanélküliből vagy a Tgyásból lehet igényelni?Adott éven belül csak ugyanaz a személy igényelheti?
2014. jan. 16. 18:08
 1/4 anonim ***** válasza:
Ha nem vagytok házasok, a terhesség alatt csak te tudod igénybe venni, illetve a párod is, de csak ha már megszületett a baba, tehát visszamenőleg egyösszegben az adóbevalláson keresztül. Tgyásból és munkanélküliből is igénybe vehetitek, és akár megosztással is, tehát pl. te is 6 hónapot, meg ő is 6 hónapot érvényesít.
2014. jan. 16. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Egy gyereknél teljesen mindegy ki igényli, minimálbérből is teljesen kihasználható az a 10 ezer Ft. Ha nem vagytok házasok magzatra csak a nő igényelheti, születés és apasági nyilatkozat után te lemondhatod és majd ő is igényelheti ha akarjátok.

Szülés után úgyis újra kell igényelni, mert akkor már nem a magzati hanem a gyerekre jár.

2014. jan. 16. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Tehát ha márciusba lesz az esküvőnk és visszamenőleg akarjuk érvényesíteni mondjuk a páromnak erre a két hónapra én igényelhettem?Tgyás és munkanélkülinél is 10e ft?
2014. jan. 17. 05:59
 4/4 anonim ***** válasza:

Külön kell választani az év közbeni havonta igényelhető dolgot az év végi adóbevallásban érvényesíthetőséggel.


Havonta a magzati időszakra csak a terhes nő és a vele közös háztartásban élő házastársa érvényesíthet kedvezményt. Miután a baba megszületett már a vér szerinti élettárs is kérheti.


Év végén az adóbevallásban viszont a magzati időszakra is tudja utólag érvényesíteni az élettárs is, ha az édesanya valamilyen oknál fogva nem tudta, vagy csak részben tudta azt.


1 gyermek után 62.500 Ft az adóalapot csökkentő családi kedvezmény összege. Azért írok adóalapot csökkentőt, mert hiába 10.000 forint annak adóvonzata, ha nincs valakinek 62.500 Ft adóalapja egy hónapban, akkor nem is fog 10 ezer forinttal többet hazavinni. Itt elég sokan tévedésben vannak. Mivel a minimálbér 62.500 Ft-nál több, ezért a kedvezményt minimálbér után teljes egészében érvényesíteni lehet, tehát ebben az esetben tényleg 10 ezer forinttal több lesz a nettó jövedelem.

Mivel Te thgys-t fogsz kapni, ezért valószínűleg az bruttóban (adóalap) nem fogja elérni ezt az összeget, tehát teljes egészében nem fogod tudni érvényesíteni, csak részben. A párodnál attól függ, hogy mennyi lesz a munkanélkülije. Ha már "dolgozni" fog, akkor szinte biztos, hogy Ő is teljes egészében érvényesíteni tudja a Nektek járó összeget, hiszen a minimálbért meg fogja keresni.


Ha márciusban összeházasodtok, akkor már Ő is kérheti a magzati időszakra is a kedvezményt, hiszen a házastársad lett.


Azt a kedvezményösszeget, amelyet nem tudtatok valamiért érvényesíteni év közben, utólag az adóbevallásban megtehetitek.


A kedvezmény nem "külön-külön" jár, tehát nem Neked 62.500 Ft és a párodnak 62.500 Ft adóalapot csökkentő havonta, hanem a "családnak" jár (tehát a két szóba jöhető jogosultnak együttesen) ez a kedvezmény. Vagy úgy, hogy csak az egyik veszi igénybe, vagy úgy, hogy egymás között megosztva, attól függ, hogy kinek mekkora a várható adóalapja.


Nem tudom, hogy érhető voltam-e?

2014. jan. 17. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!