Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mit jelent az, hogy egy munka...

Mit jelent az, hogy egy munka adó szempontjából bejelentett, de TB nem jár?

Figyelt kérdés
2014. márc. 17. 10:10
 1/9 anonim ***** válasza:
51%
nem értek ugyan hozzá, de képtelenségnek tűnik
2014. márc. 17. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
miért?
2014. márc. 17. 10:40
 3/9 anonim ***** válasza:
57%
ha bejelentett, akkor munkaviszonyra jelentett be ... akkor pedig van tb ... de újra mondom, nem értek hozzá
2014. márc. 17. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

nem tudom,hogy bejelentett-e , nem értem az egészet. Diákokat meg alkalmi munkavállalókat foglalkoztatnak. Én most kaptam egy állandó munkát tőlük. Az oldalon ezt írják:


"ADÓBEVALLÁS:


Adóbevallás készítése számodra is kötelező! Tagságod során mindig az adott évi jövedelmedről a következő év január 31-ig adóigazolást küldünk postán az általad megadott állandó lakcímedre. Ez alapján tudod kitölteni bevallásod.".


Engem igazából nem is a Tb része érdekel, mert arra támogatást kapok amúgy is. Hanem az,hogy beszámít-e a nyugdíjba.

2014. márc. 17. 10:52
 5/9 anonim ***** válasza:
79%
diákszövetkezeti foglalkoztatásnál a tb biztosítás a diák jogállás alapján áll fenn, tehát a foglalkoztatás után plusz tb jogviszony valóban nem keletkezik. Alkalmi munkavállalás nem keletkeztett biztosítási jogviszonyt az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény értelmében, tehát itt sem keletkezik tb biztosítási jogviszony. Tehát egyik jogviszonyra tekintettel sem jár szolgálati idő és táppénz sem
2014. márc. 17. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
57%

megbízás esetén is adóköteles a jövedelem, de ha a megb. díj nem éri el a minimálbér 30%-át, akkor nem válsz biztosítottá.


Előző, ha hallgató dolgozik és járulékfizetésre kötelezett, akkor azáltal lesz biztosított, benne van a törvényben kivételként, hogy utána az állam nem utal a tb-nek. Nemrég volt is belőle gond, egy fiatal srác a Mekiben dolgozott, baleset érte, és kiderült az orvosnál, hogy nem biztosított, annak ellenére, hogy nappalis hallgató. MErt a diákszövetkezet nem fizette be a járulékát, viszont be volt jelentve a nav-nál, és az állam sem fizetett emiatt utána.

2014. márc. 17. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
86%

Az, hogy valami keletkeztet-e biztosítottságot, vagy milyen járulékokat, közterheket kell fizetni utána, és a dolgozó milyen ellátásokra jogosult a díjazása után attól függ, hogy a foglalkoztatása milyen jogviszonyban történik.


Diákszövetkezeten keresztül vállalt munka után csak 16 % SZJA előleget vonnak le, semmi mást. Tehát a NAV tud róla, kell is bevallást készíteni, de biztosítottságot nem keletkeztet, mivel nem járulék-köteles a dolog.


Ha munkaviszonyban történik ugyanez, akkor automatikus az adó- és járulék-fizetési kötelezettség, a biztosítottság, és a dolgozónak jár utána minden, még a nyugdíjnál szolgálati időnek is számít, és a nyugdíjához alap is.


Ha megbízási jogviszonyban dolgozik, akkor kizárólag akkor válik biztosítottá, ha a havi bérezése eléri vagy meghaladja a minimálbér 30 %-át. Ilyenkor biztosítottá válik, vonnak tőle mindent, mint egy munkaviszonyostól és a nyugdíjba is belevonják a dolgot. Ha nem éri el, akkor csak SZJA-t vonnak belőle, és nincs biztosítottság.


Egyszerűsített foglalkoztatás (alkalmi munkavállalás) sem keletkeztet biztosítottságot.


Tehát az adó és tb. két külön dolog. Ha valami adóköteles, attól még nem biztos, hogy jár vele biztosítottság, ami más ellátásra (tp., thgy. GYED, nyugdíj stb.) is jogosultságot jelent.


Minden olyan időszak, és jövedelem alapja a nyugdíjnak, és a szolgálati időnek, amely nyugdíjjárulék-fizetési kötelezettséggel jár, tehát vonnak belőle 10 % nyugdíjjárulékot. Ha nem vontak (mert nem alapja a nyugdíjjáruléknak), akkor az nem is számít bele. Kivételt képez egy-két dolog, mint például thgy., táppénz ideje, stb. Ezeket a törvény külön nevesíti.

2014. márc. 17. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszokat!


"Egyszerűsített foglalkoztatás (alkalmi munkavállalás) sem keletkeztet biztosítottságot."


Igazság szerint én mint alkalmi munkavállaló vagyok regisztrálva ennél a Diákszövetkezetnél(nem vagyok diák). Viszont most egy állandó munkát kaptam tőlük, heti több alkalommal 10-12 órákat kell majd ledolgozni így a fizetés biztos meghaladja majd a minimálbér 30 %-át. Ebben az esetben van rá esély,hogy bejelentenek? Egyébként úgy is ki fog derülni, mert küldenek levelet a bejelentésről gondolom.

2014. márc. 18. 09:39
 9/9 anonim ***** válasza:

Az egyszerűsített foglalkoztatás sehogy sem keletkeztet biztosítottságot.

A megbízási jogviszonynál van a minimálbér 30 %-át meghaladóan biztosítottság.


Az utolsóként leírtak alapján még mindig nem tudom tutira kibogózni (és szerintem Te sem nagyon vagy vele tisztában), hogy akkor most hogyan is dolgozol, milyen jogviszonyban? Ez a nem mindegy...

2014. márc. 19. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!