Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Valóban szükséges ilyen igazolás?

Valóban szükséges ilyen igazolás?

Figyelt kérdés

Adószámmal rendelkező magánszemély vagyok. Nemrég egy NAV-os ismerős segítségét kértem az adóbevallásom kitöltésében, mivel még saját magamnak sosem töltöttem ki ilyet, mindig a volt (közalkalmazotti) munkahelyem intézte el, illetve lehetett ugye egyszerűsített adóbevallást is választanom. Mióta adószámom van és számlát is adtam, ez már nem lehetséges.


Megmutattam a számlákat és a volt munkahelyem papírjait a NAV-os ismerősömnek, és ő mondta, hogy akiknek kiállítottam a számlát, azoknak úgynevezett (vissza)igazolást kellett volna küldeniük a számomra, mert enélkül nem tudom kitölteni az adóbevallásomat (amit ugye május 20-ig le is kellene adnom). Erről azok a cégek, akiknek a számlát adtam, (állítólag) nem tudtak (én sem, egyébként). Ígérték, hogy meglesz hamarosan az az igazolás, ami azóta sem érkezett meg, az óra ketyeg, telefonon az egyiket el sem tudom érni, a másik pedig mélyen hallgat, kicsöng.


Kérdésem, és olyan válaszát várom, aki vagy könyvelő, vagy NAV-os (szóval tényleg jól ért ezekhez a dolgokhoz), hogy ilyen esetben mit lehet tenni, mert NAV-os ismerősöm szerint ugyan kitölthetem így is az adóbevallásomat, hogy határidőre meglegyen, de ha nincs meg az az igazolás, akkor a NAV velem fog megfizetteti valamit, amit azoknak kellene utánam fizetnie, akiknek a számlákat küldtem.



2014. ápr. 25. 12:26
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:
Ez az igazolás állítólag csak egy papír, amin összegezve van, hogy mennyit fizettek ki nekem, mik voltak a költségek és mikor, szóval amolyan összegző igazolás - hogy mi a neve, ne kérdezzétek, mert nem tudom.NAV-os, vagy könyvelő biztos tudja a konkrét nevét. Csak az adóbevalláshoz kell, semmi máshoz.
2014. ápr. 25. 12:28
 2/15 anonim ***** válasza:

Szeritem a NAV-os összekuszált valamit, vagy "tegnap óta" változott megint az adótörvény.


Ha kifizetőnek számláztál (tehát nem magánszemélynek), akkor a kifizető köteles megállapítani a Te általad adott írásbeli költségnyilatkozatod alapján a bevételből a jövedelmet. Ez után a jövedelem után levonja az adóelőleget, valamint fizet közterhet. A közteher Téged nem érint, viszont a levont adóelőlegről igazolást állított ki (remélem).


A fentiek alapján adott minden ahhoz, hogy meg tud csinálni az adóbevallásod. Tehát fogalmam sincs, hogy milyen visszaigazolásról beszél a NAV-os Szerintem a könyvelők 100 %-ának hasonlóan nincs fogalma róla...

2014. ápr. 25. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

"A közteher Téged nem érint, viszont a levont adóelőlegről igazolást állított ki (remélem). "


Valószínűleg pontosan erről beszélt az a NAV-os ismerős! És hogy néz ki az az adóelőleg? Miután elküldtem a számlát a cégeknek, nekik automatikusan kellett volna postafordultával küldeniük ilyen adóelőlegről szóló igazolást? Vagy ezt nekem el sem kellett küldeniük? Szóval ha én elküldtem nekik a számlákat, akkor nekem onnantól más dolgom nincs, csak kitölteni (vagy hozzáértővel kitöltetni) az adóbevallásomat?

2014. ápr. 25. 17:40
 4/15 A kérdező kommentje:
Mindkettő cég, nem magánszemély!
2014. ápr. 25. 17:41
 5/15 A kérdező kommentje:

"Ez után a jövedelem után levonja az adóelőleget, valamint fizet közterhet."


És mi van akkor, ha nem fizet? Honnan tudhatom meg, hogy valóban fizeti a közterhet? Vagy ha nem fizeti, az automatikusan kiderül?


Tulajdonképpen az érdekelne leginkább, hogy én ebben az egész helyzetben megüthetem-e a bokám, s ha igen, mi miatt és mennyire? Az egyik cég kb. 50.000 Ft ot fizetett nekem, a másik kb. 70.000 Ft-ot (ezt kaptam kézhez).

2014. ápr. 25. 17:44
 6/15 anonim ***** válasza:

Nagyon nehéz úgy okosnak lenni, hogy nem látok teljesen bele a "lapokba".


Kezdjük a kályhától, hátha megtudunk valamit::)


Adószámos magánszemély vagyok. Teljesítek valamit, amit leszámlázok a kifizetőnek 50 ezer forint értékben.

Ha nem teszek költségről nyilatkozatot a kifizetőnek, akkor Ő automatikusan 10 % vélelmezett költséghányad figyelembevételével a meghatározott jövedelmemből 16 % SZJA előleget levon!!! És fizet utána 27 % szochót (régen még EHO-t kellett, ma már szochót).


Az, hogy a levont adóelőleget, valamint a szochót befizeti-e az állam felé, az Téged nem érint. Ő a levonás végett készfizető kezesként felel ezért. Ez azt jelenti, hogy Tőled azt már az adóhatóság nem követelheti, hátrány ezért nem érhet. Az a kifizető sara.


Az adóelőleg levonásának gyakorlatai:


Vagy már eleve a számla úgy van kiállítva, hogy figyelembe van véve a bevételből kiszámított jövedelem, és a "levonandó" adóelőleg, és csak a maradékot fizeti ki a kifizető.

Vagy a számlán a teljes összeg szerepel (50 ezer forint), és pénztáron keresztül "átfuttatják" az SZJA előleg befizetését. Tehát, mintha befizetted volna a cég pénztárába az adóelőleg összegét. Így is a különbözetet fogod készhez kapni.


Tehát mind a két esetben van arról írásos bizonyíték, hogy milyen összegű SZJA előleget vontak Tőled. Azt veszed a bevallásnál alapul.


A cég a könyvelésébe pedig arra a számlaosztályra könyveli le, ahova tartozik. A Tőled levont SZJA előleget az állam felé teljesítendő kötelezettségként tartja nyilván. A szochóhoz "közöd" ilyen felállással nincs...:)


Ha a magánszemély nem számláz, mert mondjuk megbízásos szerződés alapján dolgozik, akkor "számfejtenek" neki a megbízási díj esedékességekor, tehát kap egy "bérlapot", amelyen a levonásokat, közterheket feltüntetik. Erről adnak ki akár külön is igazolást az adóbevalláshoz részére, ha hosszabb ideig van megbízási jogviszonyban a cégnél.

2014. ápr. 26. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

"Ha nem teszek költségről nyilatkozatot a kifizetőnek,"


Milyen nyilatkozatot kellett volna tennem erről? :(


Én azt hittem, az részemről elég, ha kiállítom a számlát...

2014. ápr. 26. 07:17
 8/15 A kérdező kommentje:

"Ez azt jelenti, hogy Tőled azt már az adóhatóság nem követelheti, hátrány ezért nem érhet. Az a kifizető sara. "


Csak furcsa módon direkt rákérdeztem a NAV-os ismerőstől, hogy ha nekem a cégek ez(eke)t a(z) igazolás(okat)nem küldik meg, akkor mi van, és azt mondta, hogy akkor velem fizetteti meg a NAV, amit nekik kellett volna fizetniük.


Létezhet, hogy ennyire rosszul tudja az adószabályokat egy NAV-os, vagy csak félreértették egymást a NAV-os ismerős meg a cégek?

2014. ápr. 26. 07:25
 9/15 A kérdező kommentje:

"Erről adnak ki akár külön is igazolást az adóbevalláshoz részére, ha hosszabb ideig van megbízási jogviszonyban a cégnél."


Jaj, akkor valószínűleg erről beszélt a NAV-os ismerős! Jól értem, az adnak ki az a céget akarja jelenteni, szóval a cégnek kellett volna kiadnia ezt a bizonyos igazolást?


Az 50.000 Ft-ot,úgy, ahogy volt, kézhez kaptam. Ennyiben állapodtunk meg, és azt ki is fizették nekem. Az első unka kb. két hónapig tartott, a második úgy három hétig, de ezek mind nem folyamatos munkák voltak, hanem alkalmi munkák. Vagy em tudom, ennek is pl. van-e jelentősége vagy abszolút semmi?


A másik, közalkalmazotti munkámnak van bármi köze a cégekhez az adóbevallásomat illetően, vagy totál semmi közük egymáshoz,

2014. ápr. 26. 07:33
 10/15 anonim ***** válasza:

Ha a teljes összeget kifizették, akkor bizony nem vontak belőle SZJA-előleget, pedig kellett volna. Így valószínű, hogy a cég nem tudta a dolgát. Ez legyen az Ő problémájuk.


Ha nem vontak belőle adóelőleget, akkor bizony azt Neked kell megfizetned. Ezt ne érezd hátránynak, hiszen így is, úgy is Tőled vonták volna le.

Ebben az esetben nem levonták és befizették helyetted, hanem Te fogod a bevallással együtt megfizetni. A végeredmény ugyanaz.


Ilyen felállással ne is várj igazolást Tőlük, hiszen nincs miről kiadniuk...:)


A közalkalmazotti jogviszonyodnak semmi köze ehhez, külön kell őket kezelni adózás szempontjából is.

2014. ápr. 27. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!