Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Magánszemélyként tudok-e...

Darklight992 kérdése:

Magánszemélyként tudok-e számlát adni? (bővebb info lent)

Figyelt kérdés

Sziaztok! A kérdésem az lenne, hogy én webfejlesztéssel foglalkozom, és egyre több cég keres meg, hogy csináljak nekik honlapot, csak az a gond, hogy el is mennek, mert nem tudok nekik számlát adni. Valószínűleg azért mert munka mellett csinálom és elég olcsón dolgozok. De a lényeg, hogy pl egy weboldal készítés mondjuk 20 ezer forint, kb 4-5 darabot csinálok havonta, akkor tudnék-e úgy számlát adni, ahogy azok akik a lakásukat kiadják, "kiváltják az adószámukat" vagy mi, és 16% os SZJA-t fizetnek. Ilyen webes szolgáltatásra én is ki tudnám-e váltani az adószámom, és milyen anyagi költségei vannak?


Az értelmes válaszokat előre is köszönöm!



2014. máj. 15. 10:35
 1/6 anonim ***** válasza:
78%

Nem tudsz.

A tevékenységed köre határozza meg, hogy lehet-e vagy nem (ez jogszabály, tehát nem választás kérdése).


Ezt az IT szolgáltatást önállóan csak vállalkozás keretében tudod csinálni.


ha ez valamiért számodra nem járható út (bár ha van főállásod, akkor a járulékterhek nem olyan rémisztőek- le kellene ülnöd és kiszámolni tételesen, hogy megtudd, megéri-e valóban)- akkor még abban gondolkodhatsz, hogy betársulsz egy meglévő kis cégbe, aminek ilyen a profilja és természetesen számlázik (a betársulás lehet tőkével, apporttal stb.) vagy még az lehetséges, hogy keresel egy céget, aki számláz a megrendelőd felé, téged pedig max. megbízási jogviszon keretében tudna alkalmazni- de nem hiszem, hogy jobban járnál, mert a hasznot ilyenkor jórészt a cég vinné el.


nem ördögtől való a vállalkozás- csak előtte készíteni kell egy alap üzleti tervet, kiszámolni, hogy milyen fix kiadások vannak stb.- és akkor rá fogsz jönni, hogy mennyire rohadt tisztességtelen feketén dolgozni 10 fillérért...


(magának a vállalkozó válásnak az adminisztrációs költsége szinte nulla, elhanyagolható tétel)

2014. máj. 15. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Igen, nos, köszönöm a választ, nagyon hasznos volt számomra. Kb ilyenre számítottam, de sebaj, megoldom másképp, annyi kérdésem lenne még, hogy a lakcíím szerinti okmányirodába kell elintézni a magánvállalkozóvá válást. Az én állandó lakcímem Pécsen van, de Budapesten dolgozom, és ha jól tudom a tevékenységi helyet is pécsen határozzák meg. Ha egy budapesti székhelyű cég kér tőlem weboldalt, attól még megcsinálhatom nekik ugye? Meg a testvéremnek és a barátjának van egy vállalkozása. De ők húsforgalmazással foglalkoznak. Gondolom ők nem állíthatnak ki számlát, mert a tevékenységi körük nem terjed ki IT szolgáltatásra. Jól gondolom? :)
2014. máj. 15. 12:10
 3/6 anonim ***** válasza:
78%

Azt találd ki, hogy mi lesz a vállalkozásod SZÉKHELYE és aszerint illetékes hivatalokban kell intézni.


Egy kis olvasnivaló:

[link]

2014. máj. 15. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
78%

megint én vagyok (az egyetlen válaszolód).

Ha vállalkozó leszel, akkor természetesen bárkinek állíthatsz ki számlát, akinek tevékenységet végzel, sőt ha EU-s adószámra is regisztrálsz, akkor EU-n belül is (ez most nagyvonalakban igaz így).


A testvéredék húsos vállalkozása is bővítheti a tevékenységi körét, egy vállalkozás több profillal is működhet (neked is érdemes felvenni a hasonló tevékenységeket, akár az adatrögzítést, hadrveres javítást stb. is, hátha egy-egy ilyen munka is beesik- ez nem kerül pénzbe). Ezt velük kell megbeszélned, hogy hajlandóak-e és ha igen, milyen feltételekkel "bevenni" téged.

2014. máj. 15. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, ezt az utóbbi tanácsod szerintem megfogadom. Köszönöm a segítséged, örök hála! :)
2014. máj. 15. 14:31
 6/6 anonim ***** válasza:

Szerintem meg menj be a NAV-hoz, mert webdizájn készítésre pl. lehet ilyen adószámot kiváltani, gondolom mivel az művészeti tevékenységnek számít. Szóval kérdezd meg egész pontosan mire is adnak és ha neked belefér akkor jó.

A másik, hogy ha van mellette munkahelyed akkor egyszerűbb a vállalkozói is, mivel kevesebb járulékot ilyesmit kell fizetni. Ez utóbbiról is felvilágosítanak a NAV ügyfélszolgálatán.

2014. máj. 15. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!