Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogyan töltsem ki az adóbevall...

Hogyan töltsem ki az adóbevallás családi kedvezmény részét? A többi lent.

Figyelt kérdés
Sógorom adóbevallását készíteném. Már csináltam párat, de ez kicsit feladta a leckét. Ez az új nyomtatvány kicsit bonyolult. Szóval, Három munkahelye volt tavaly. Babájuk született. Március 29-től ő igényli a terhesség 90. napjától járó kedvezményt. A baba szept. 28-án megszületett. Tehát októberben, novemberben nem volt számolva a kedvezmény, viszont decembertől az új munkahelyen már érvényesítették neki azt az egy hónapot. Melyik sorba mit írjak? összesítem a jövedelmeket, meg a levonásokat is, de ezt a járulékkedvezmény részét nem vágom. Hova írjam azt az egy havit amit már figyelembe vettek (62500 ft) és a hozzá levezetett járulékot?

2015. febr. 19. 11:41
 1/9 anonim ***** válasza:

Az adóbevallásnál a családi kedvezménynél soha nem azt írjuk be, amit év közben figyelembe vettek, hanem azt, ami ténylegesen jár, vagy amit abból az adózó érvényesíteni akar.


Tehát 2014. márciusától jogosult családi kedvezményre egész évben. Akkor 10 hó x 62.500,- Ft családi kedvezményre jogosult. Ennek összege kerül a 19. sorba. Ha év közben érvényesített járulékkal kapcsolatos kedvezményt is, akkor azt a kapott igazolás alapján a 21. sorba kell beírni. Ha nem érvényesít közösen a sógornőddel családi kedvezményt és van annyi adóalapja (17. sor), akkor a 23. sorba írja azt be, amit a számítás kihoz a 22. sorban. A többit értelemszerűen kitölteni, és kijön szépen a végeredmény. Vagyis az, amit év közben nem "kapott meg", de jár neki.


Több munkáltató esetén a "közös" sorokat össze kell adni.

Ha 10 munkáltató igazolásán szerepel az első sorban adat, akkor mind a 10-et összeadod, és a bevallás 1. sorába beleteszed. Ugyanígy jársz el az 55. sorral is, és az év közben érvényesített járulékkedvezményekkel is.

Kizárólag az év közben érvényesített családi kedvezményt (nem járulékkedvezményt) nem számolgatod, hanem Te magad számolod ki, hogy mennyi jár Neki egész évben. Azt érvényesítheted. Ez nem feltételenül ugyanaz az összeg, amit év közben megkapott!

2015. febr. 19. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Ez alapján már el tudok indulni, azt hiszem. Még annyit kérdeznék, hogy biztosan 10 havi kedvezmény jár? Elvégre márc. 29-től, az meg már hónap vége. Lehet hülye kérdés ez, de ha kiszámolom hogy a terhesség 3. hónapjától jár, akkor a terhesség ideje alatt marad még 6 hónap, és az évből még van 3 hónap, szóval az 9. Vagy rosszul gondolom? a több munkahellyel nincs gondom, mert azt már eddig is ki tudtam számolni. Mégegyszer nagyon köszönöm! :))
2015. febr. 20. 11:10
 3/9 A kérdező kommentje:
Még annyit, hogy értem azt h 10 havi jár neki egész évben, de egy havit már megkapott. akkor melyik sorba tüntessem fel az egy havival kevesebb összeget? Csak ő veszi igénybe, nem osztják meg. és érvényesített járulékkedvezmény sincs, csak levont járulékok. köszönöm! bocsi az értetlenkedésért, de még nagyon új ez a nyomtatvány, és itthon gyerek mellett nehéz képben maradni :)
2015. febr. 20. 11:24
 4/9 anonim ***** válasza:

Ha a magzatra tekintettel március 29-től jogosultak családi kedvezményre, akkor nem foglalkozunk vele, hogy ez a hó utolsó napja vagy sem. Ha az adott hónapban akár 1 napra is jogosult kedvezményre, akkor jár az egész havi összeg. Örüljön neki.:)


Az adóbevallásnál nem foglalkozunk azzal, hogy év közben milyen összeget tudott érvényesíteni a családi kedvezményből az adóelőlegnél!!! A lőtéri kutyát nem érdekli! Az igazoláson feltüntetett adatot vedd "TÁJÉKOZTATÓ ADATNAK"!

Foglalkozni kizárólag az év közben megkapott járulékkedvezménnyel kell! Azt az igazoláson szerepeltek szerint kell feltüntetni.

Nálad ez nem gond, mivel nem vett év közben igénybe belőle semmit.


Mivel 2014. március 29-től jogosultak családi kedvezményre, ezért 2014. adóévben 10 hónapnyi összegre jogosultak a babuci után. Tehát 10 hó x 1 fő x 62.500,- Ft-ra. Összesen: 625.000,- Ft-ra.

Van annyi adóalapja? Bevallás 17. sora. Ha van annyi, vagy több is, akkor:


Bevallás 19. sora: 625.000,- Ft

20. 21. sorba nem kerül adat, hiszen írtad, év közben nem kapott járulékkedvezményt.

22. sorba szintén 625.000,- Ft kerül.

23. sorba szintén 625.000,- Ft kerül.

24. sorba is!


A többit szépen levezeted, és kijön a végeredmény, ami visszaigényelhető összeg lesz.


Akkor szólj, ha nincs 625.000,- Ft adóalapja, mert akkor jön a képbe a járulékkedvezmény!


Ha van annyi, akkor "nem jár" neki járulékkedvezmény, hiszen az adóelőlegével szemben teljes mértékben tudja érvényesíteni a nekik járó családi kedvezményt.

2015. febr. 21. 04:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

A terhességre pedig annyit reagálnék, hogy a kedvezmény a terhesség betöltött 91. napjától jár.

Ezt nem Te számolod ki, hanem a szakorvos állapítja meg, és kérni kell róla egy igazolást Tőle!

Ha Ő márciusi dátumot ír rá, akkor márciustól jár!


Az orvosi igazolást nem csatolod a bevallás mellé, a NAV-osoknak semmi közük hozzá, azt az adózónak kell megőriznie az adó elévülésének idejéig, és egy adóellenőrzés alkalmával tudnia kell igazolni, hogy attól a hónaptól volt jogosult magzatra tekintettel kedvezményre a család.

2015. febr. 21. 05:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! A terhességgel kapcsolatban tudom h igazolás kell, mikor nekem volt aktuális, az alapján csináltam. Viszont tudom, hogy akinek év közben már kapott családi adókedvezményt (akár egy havit is, ugye a + 10 000 ft) , az nem igényelheti vissza újra azt az összeget az adóbevallásnál. ezért vacillálok rajta. Minden esetre köszönöm szépen a részletes levezetést! Van annyi adóalapja, szóval nem kell a járulékkedvezménnyel foglalkoznom. :)
2015. febr. 21. 09:58
 7/9 anonim ***** válasza:

Ne izgulj, nem fogja tudni azt a részt visszaigényelni, amit már év közben megkapott.


Ha jól végiggondolod, ez egy matematikai összefüggés miatt van így.


Mivel azt az adót be sem fizette, ezért nem is tudja visszaigényelni még akkor sem, ha Te az arra az időszakra járó családi kedvezmény összegét is beírod a bevallásba, amire év közben megkapta a kedvezményt.


Hidd el, számszakilag jó lesz és matematikailag is...:)

2015. febr. 22. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Rendben ,akkor megnyugodtam :) Csak kicsit sokallom az összeget, ami a végén kijött, 80 000 ft körüli összegre számoltam, erre 90 000 ft felett lett. De egyébként nem ír ki hibát a program, sikerült mindent kitöltenem. Ettől függetlenül még annyit kérdeznék (van még pár adóbevallásom), hogy aki év közben nem érvényesített JÁRULÉKkedvezményt, és nem is jár neki mivel van elég adóalapja, akkor a 27-28-as sorba nem kell beírni a tájékoztató jellegű járulékadatokat(megállapított és levont eg.bizt.- és nyugdíjjárulék) ?
2015. febr. 22. 15:13
 9/9 anonim ***** válasza:
Pontosan. Nem kell beleírni.
2015. febr. 23. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!