Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha egy 15milliós házat 19ért...

Ha egy 15milliós házat 19ért adok el (még abban az évben), majd veszek egy másikat 16milláért akkor az vagyonszerzési illeték hogy változik számszeruleg? Befolyásolja h mennyi a különbözet és hogyan?

Figyelt kérdés
2015. jún. 25. 21:44
 1/7 anonim ***** válasza:
50%

Ne keverd a szezont a fazonnal.

Egyáltalán honnan veszed, hogy mennyit ér az eladott ház? Egy ház annyit ér, amennyiért megveszik.

Ha a ház 5 évnél régebb óta van a birtokodban, eladás után nem kell SZJA-t fizetni. Ha ennél frissebb szerzemény,akkor az eladási ár és aközött, hogy mennyibe került neked kell fizetni SZJA-t. Ez már szívás, mert bármit be lehet számolni, csak persze az ember általában nem kér számlát, vagy nem őrzi meg. Tehát pl. ha te 15-ért vetted, és 19-ért eladod 5 éven belül, akkor a 4 milla lesz az adóalapod. Le lehet az adóalapból vonni a felújítási költségeket, de csak amiről van számlád.

Az már megszűnt, hogyha eladod a házat, és másikat veszel helyette nem kell adózni. Bár kérvényt lehet beadni, általában el is fogadják, de ez nem automatikus.

A vagyonszerzési illeték viszont teljesen más, azt az új ház vételárából számolják, és ott nem tudsz semmit levonatni, max. részletfizetést lehet kérni. A konkrét százalékot nem tudom, nem rég változott, de google a barátod.

A másik meg az, hogy manapság már csak ügyvéddel írt adás-vételi szerződés az érvényes. Az ő munkadíjuk nem kevés, és abban benne van az is, hogy ezekről tájékoztatni kell benneteket. Akár te fizeted, akár a másik fél. Csak ezt gyakran elfelejtik. De akár utólag is hívd fel nyugodtan, kötelessége elmondani.

2015. jún. 25. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
28%

Elsö, te vagy az, aki keveri a szezont a fazonnal!

A kérdező nem az SZJA-t kérdezte, hanem a vagyonszerzési illetéket.

2015. jún. 25. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Akkor vagyonszerzési illetéket csak az első háznál kell kifizetni.

A következőnél háznál amit olcsóbban veszek annál már nem.

Csak a következő évben kell fizetni SZJA-t a 4 milliós különbözetre ami 16%(mivel még abban az évben adtam el amikor vettem) vagyis 4millióra 4szer 160E FT azaz 640E FT.

2015. jún. 26. 17:07
 4/7 anonim ***** válasza:

Kedves második!

Én nem keverem, ugyanis a vagyonszerzési illetéket egyáltalán nem befolyásolja, hogy előtte milyen házat és mennyiért adott el. Csak az új ház ára számít. Csak ezért írtam le ilyen részletesen, hogy tudja, hogy mikor mit kell fizetni.

2015. jún. 26. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Kérdező: Igen, ez az SZJA, ami viszont nem egyenlő a vagyonszerzési illetékkel.

A személyi jövedelemadót akkor fizeted, ha jövedelmed keletkezik, azaz ebben az esetben a ház eladási különbözetéből.

A vagyonszerzési illetéket azért kell fizetned, mert a Magyar Államban vagyonod keletkezett (leadózott jövedelemből, ugye, milyen érdekes, hogy nincs kettős adózás?!)

Ezt az SZJA-tól függetlenül is meg kell fizetned a második házra, jelenleg úgy tudom, hogy 1 %, de ebben nem vagyok egész biztos. Jobb lesz, ha tényleg felhívod az ügyvédet, akivel kötöttétek az adás-vételi szerződést. Egyébként hamar ki is fogják küldeni a csekket, ezzel nem várnak sokat.

2015. jún. 26. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Vagyonszerzési illeték az ingatlan értékének 4%-a.

Nem az adásvételiben meghatározott összeg az alapja, hanem az i)gatlan értéke.

2015. júl. 18. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
HA egy 15 M es ingatlant 1 éven belül továbbadsz 19 M ért akkor 4 M ft jövedelmed keletkezett.De, ha a 19 M-16 M .t ingatlanra forditasz, akkor 3 M a zsebedben marad, ezután fogsz jövedelemadót fizetni, vagyonszerzési illetéket nem, kivéve, ha számlával igazolod,hogy ráköltöttél az eladott ingatlanra ugyanennyit (költség)
2016. febr. 26. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!