Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mennyit kell adóznom a nyaraló...

Mennyit kell adóznom a nyaralóm eladása után?

Figyelt kérdés
2014-ben vásároltam egy nyaralóként használt ingatlant, ami a tulajdoni lap szerint belterületi, hétvégi ház. Én ugyan lakóháznak használom, kaptam is ide lakcímkártyát. Tervezem 1-2 éven belül eladni. Tudtommal adózási kötelezettségem keletkezik, de a lakóház és a nyaraló eladása után mások a szabályok. Én nem is tudom, melyikbe tartozom. Tudok öt éves szabályról, de a belterületi hétvégi házak esetében nem találtam semmit. Viszont az évek múlásával csökken az adóalap is, itt 2-3 év elteléséről van szó. Mennyit kell így adóznom, hpgy csökken ez az alap?

2015. szept. 2. 13:09
 1/2 anonim ***** válasza:

Nem érdemes 5 éven belül eladni, mert baromi magas az adója.

"A változásnak két lényeges eleme van, egy kedvező változás, hogy 15 évről 5 évre csökkent az adómentesség határa, és egy kedvezőtlen változás, hogy a szerzéstől számított 5 éven belüli értékesítés esetén meg kell az adót általában fizetni akkor is, ha a jövedelmet magunk, vagy egyenes ági leszármazottunk részére történő lakásvásárlásra fordítjuk.


Az adó mértéke a jövedelem 25%-a továbbra sem kell összevonni egyéb jövedelmekkel.


Tehát az adó alapja továbbra sem az eladási ár, hanem a jövedelem más szóval a nyereség, tehát a jövedelmet úgy kell kiszámítani, hogy az eladási árból le kell vonni először a vételárat, majd a szerzéssel és értékesítéssel összefüggő kiadásokat ( illeték, ügyvédi költség, közvetítési díj), és a számlákkal igazolható értéknövelő beruházásokat."


Nyaralóra is ugyanúgy vonatkozik az ingatlan eladás adószabálya.



Az értékesítésből származó jövedelem 100%-ban adóköteles a megszerzés évében és az azt követő naptári évben történő értékesítés esetén


A szerzést követő második naptári évben történő értékesítés esetén a jövedelem 90%-a adóköteles.


A szerzést követő harmadik naptári évben történő értékesítés esetén a jövedelem 60%-a adóköteles.


A szerzést követő negyedik naptári évben történő értékesítés esetén a jövedelem 30%-a adóköteles.


A szerzést követő ötödik naptári évben történő értékesítés esetén nem kell jövedelemadót fizetni.

2015. szept. 2. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Az első írt egy nagy butaságot. :) (bocsi, de ezt van)


Az ingatlan megítélését a tulajdoni lap segíti. Ha nem lakás, lakóingatlanként van feltüntetve, akkor nem is az, hiába használod akként.


SZJA kötelezettséged akkor keletkezik, ha az eladásból származik adóköteles jövedelmed.


Jövedelem = Eladásból származó bevételből levonva a megszerzésre fordított és IGAZOLT kiadások, költségek.

Igazolt kiadás, költség az, amit valamilyen hitelt érdemlő bizonylattal (szerződés, hatósági határozat, névre szóló számla) igazolni tudsz.


Eredményként kijön egy "számított összeg", amely tovább csökkenthető aszerint, hogy mennyi év telt el a vásárlás és értékesítés között.

Lakás, lakóingatlanként nyilvántartott ingatlan esetén így 5 éven túl "adómentessé" válik az ügylet, egyéb ingatlan esetén ugyanez 15 éven túl valósul meg.


Az adóköteles jövedelem után az SZJA mértéke 16 %.


A "számított összeg" a következők szerint csökken:

A megszerzés évét követő 6. évben történt értékesítés esetén: 10 %-kal

7. év esetén: 20 %-kal

8. év esetén: 30 %-kal

9. év esetén: 40 %-kal

10. év esetén: 50 %-kal

11. év esetén: 60 %-kal

12. év esetén: 70 %-kal

13. év esetén: 80 %-kal

14. év esetén: 90 %-kal

15. évben vagy későbbi években történő értékesítés esetén 100 %-kal lehet csökkenteni.

2015. szept. 4. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!