Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Jogosult vagyok-e családi...

Jogosult vagyok-e családi adókedvezményt egész évre igénybe venni, ha 6 hónapig alkalmi munkavállalóként dolgoztam?

Figyelt kérdés
Júniusig alkalmi munkavállaló voltam, nem tudtam igénybe venni a családi adókedvezményt. Júliustól munkavállalóként igényeltem. Az év végi bevallásban is csak júliustól vagyok jogosult az adókedvezményre, vagy januártól kérhetem és visszaigényelhetem azt?
2015. dec. 10. 09:36
 1/2 bithorlo ***** válasza:
85%
Az éves befizetett adód mértékéig vagy jogosult igénybe venni. Ha nem lett befizetve annyi adó, amennyit igénybe lehetne venni családi adókedvezmény néven, akkor ez a maximum.
2015. dec. 10. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Ha a háztartásodban olyan gyermeket nevelsz, aki után jogosult lennél családi pótlékra, akkor azokra a hónapokra amelyekben ez a feltétel legalább 1 napra is fennáll, jogosult vagy családi kedvezményre is.

Ha az év minden hónapjára ez igaz, akkor hiába nem tudtad az első 6 hónapra járó családi kedvezményt érvényesíteni (adóköteles jövedelem hiányában), utólag az adóbevallásban az erre eső összegeket érvényesítheted még akkor is, ha nem munkával kerested meg az adóköteles jövedelmed. Az adóévre járó teljes összegből természetesen csak annyi érvényesítésére van módod, amennyit az éves adóalapod megenged, és ez független attól, hogy milyen módon jutottál jövedelemhez.


Példa: Ha az adóévben 12 hónapig családi pótlékra jogosult gyermeket neveltél, aki után éves szinten 750.000 Ft adóalapot csökkentő családi kedvezményre vagy jogosult, akkor ha egy napot sem dolgoztál abban az évben, de mondjuk ingatlan értékesítésből származik 1 millió forintod, ami adóköteles, akkor arra nézve is érvényesítheted a családi kedvezményt. De ha csak 620.000 forint adóköteles jövedelmed van, akkor hiába vagy jogosult 750.000 adóalap csökkentőre, nem tudod teljes egészében kihasználni a lehetőséget. Marad 130.000,- Ft, amivel nem tudtál élni. Ilyenkor jöhet szóba egy másik családi kedvezményre jogosult, aki a fennmaradó összeget érvényesíti a saját adóalapjával szemben.

2015. dec. 10. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!