Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Adótartozás elévülése -...

Adótartozás elévülése - mikor, hogyan, milyen feltételekkel?

Figyelt kérdés

Feltételezem, mivel az okmányirodákban (2-ben is kérdeztem) sem tudják, ti sem tudtok róla, ahogyan én sem tudtam: magánszemélyként naptári évenként 1, azaz 1 db rendszámos járművet vehetsz és adhatsz el. Hihetetlen, h mindez egy uniós jogállamban történik. Néhány éve volt egy rossz szériám és 1 év alatt 4 autó, valamint 3 motor volt a nevemen. Részben saját hibámból, másrészt átverések sorozata miatt alakult ki ez a helyzet. Most minden eladási ár után áfát kellene fizetnem, mintegy 1.5 millió Ft-ot. Nincs a nevemen vagyon, és sajnos/szerencsére bejelentett munkám sincs. Határozatot várok, de fizetni nem tudok, bár nem is szeretnék, mert nem kersekedtem e járművekkel, sőt..

Mit tehetnék? Elévül-e valaha ez az adótartozás? 5 év, igaz? De ezt bármikor önkényesen megszakíthatják? Vagy mit tehetek ez 5 év alatt, h ne hosszabbodjon meg ez az idő?



2016. jan. 15. 12:57
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Valóban 5 év az elévülés, viszont ha ez alatt az 5 év alatt a NAV bármilyen módon megpróbálja behajtani az összeget, akkor 6 hónappal hosszabbodik az elévülési idő.


Ebbe beletartozik az is, hogy pl. küldenek neked egy értesítőt, de te nem veszed át. Ettől még ők tudják igazolni, hogy megkísérelték a behajtást, így az elévülési idő hosszabbodik.

2016. jan. 15. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kommentet! Ettől tartok, h különböző levelek küldözgetésével esetleg évekkel meghosszabbítják az elévülést. Egyébként nincs felső határa ennek az egésznek? Ilyen alapon pl. havonta írhatnak nekem egy sort, ami miatt életem végéig lapíthatok ez ügyben.. :-(
2016. jan. 15. 13:39
 3/9 anonim ***** válasza:
43%

Nézd, valamilyen szinten jogos a követelésük, a törvényben meg van határozva, hogy hány jármű eladásáig minősülsz magánszemélynek. Mivel te ezt a számot jócskán túllépted, törvényileg más kategóriába tartozol. Értem én, hogy rossz széria, de ha mindenki elkezdene kifogást keresni arra, hogy rá miért nem vonatkozik a törvény, akkor bajban lenne az ország.


Dönthetsz úgy, hogy lapítasz egy életen át és stresszelsz, hogy mikor találnak meg (meg fognak, az csak illúzió, hogy hagyják elévülni az ügyet), de azért ne állítsuk be úgy, hogy téged ezért sajnálni kellene. Te vagy az, aki szembemegy a törvénnyel...

2016. jan. 15. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Kicsit eltértèl ugyan a tárgytól, de reagálok rá, h lásd egy másik apektusból is: nem kértem sajnálatot, csak tanácsot. Másfelől esetemben az lett volna a minimum, h annak idején az okmányirodai ügyintéző a második névre írás folymán felhívja a figyelmemet a vonatkozó jogszabályra. Mivel ez elmaradt és nem diplomáztamn semmilyen jogból, így nem tudtam, h problem lehet belőle. Azt hittem, h a nehezn megkeresett és leadózott pénzemből azt veszek, amit akarok.. Viccországban nem így van.

Kérem, h ezentúl a kommenetek a maradjanak a tárgykörben, köszi!

2016. jan. 15. 14:07
 5/9 anonim ***** válasza:
72%
Tudod, a szabályok nem ismerete nem mentesít a betartásuk alól. Fordulhatsz ügyvédhez, de ebben az ügyben esélytelen, hogy nyerj.
2016. jan. 15. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Tudom, persze, csak ha a cèl nem a pénzbehajtás lenne e területen is, beletartozna az okmányirodai ügyintéző munkájába, h felhìvja a figyelmet erre a nem igazán elhanyagolható jelentőségű tényre, ha már voltak olyan demokratikusak a honatyák, h ezt a törvényt megszavazták.

Az adóellenőr szerint több száz hasonló ügyben járt már el és személy szerint ő sem ért egyet ezzel az eljárással, de vkinek ezt a munkát is el kell végeznie..

2016. jan. 15. 14:45
 7/9 anonim ***** válasza:

Adótartozás az esedékesség évének utolsó napjától számított 5 év után évül el. (Állítólag 2017-től ezt levitték 4 évre.)

Tehát, ha 2016-ban pl. márc 14-én megállípítottak 1 milla adóhiányt, akkor 2016.dec.31+ 5 év, azaz 2021 dec. 31 után évül el. De gyakorlatilag nem ilyen egyszerű a helyzet, mert folyamatosan megy rá a késedelmi pótlék, kamatos kamat, ezért elévülésig folyamatosan hízik a tartozás.

Ha volt bírság is, arra is ugyanúgy ketyeg az 5 év.

Namost az 5 év leteltével először a tőke évül el és a bírság, de az évenként megállapított késedelmi kamatok szintén + 5 év alatt évülnek el, tehát a 2021-es késedelmi kamat az 2026-ban, tudtommal.

2017. febr. 7. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
71%

#3: Szembe megy a törvénnyel... miért nem hívod mindjárt bűnözőnek, csak mert 1 -nél több járművet merészelt birtokolni 1 év leforgása alatt? A szabályok NEM ismerete nem ment fel senkit a felelősség alól, kivéve ha a szabályoknak semmi értelme.


A szabályoknak nem az államaparátus fenntartását kell szolgálnia, hanem azok jólétét, akik megválasztják az államaparátust. Magyarország ismét időutazásban, röpke 5-6 évtizeddel megint mások mögött... Tapsoljuk meg elvtársak.


Egyébként a kérdésre a válasz így jó sok év után - mára biztos behajtották az összeget: Azért nem lehet húzni halasztani a dolgot, mert rövid időn belül a NAV ilyen esetekben úgyis végrehajtásra viszi az ügyet és bármilyen birtokban lévő ingóságot lefoglalhatnak, ingatlanra ráterhelik, illetve mihelyt az adós munkaviszonyt létesít azonnal jön a fizetés zárolás, ha akarod ha nem. Isten hozott európa szívében, a szív egy nagyon sötét, elmaradott, eldugott kis szegletében. :)


Egyetlen megoldás: nem uniós országba történő kivándorlás az elévülés idejére. Ilyen összegnél viszont ez nem éri meg a vesződséget.

2019. jún. 25. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Adósságba verve magam, befizettem..
2019. júl. 8. 21:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!