Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Közeli hozzátartozó -szülő-...

Közeli hozzátartozó -szülő- autóját használhatom a munkahelyemen költségtérítés mellett, úgy mint ha a saját autóm lenne?

Figyelt kérdés

Új munkahelyem lesz, és saját autót kellene használni a területi munkához. Útnyilvántartás alapján az érvényes előírások mellett fizetnének utána költségtérítést (NAV üzemanyagár és fogyasztási norma, valamint 9Ft/km).

Nekem sajnos nincs autóm, és most venni sem tudok. A szüleim megengednék, hogy az övékét használjam, de nem tudom, hogy erre az esetre is azok a szabályok vonatkoznak, mint ha a saját tulajdonomat használnám.

Költségtérítés, adómentesség, stb.



#autó költségtérítés #nem saját autó használata #költségtérítés szabályai #egyéb lehetőségek
2016. jan. 19. 09:30
 1/8 anonim ***** válasza:
41%

Igen, használhatod!

Egy kölcsönadási szerződést kell írjatok az autó tulajdonosával. (ha kéri a munkáltató, be tudd mutatni).

2016. jan. 19. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
63%
Hát, ha a munkáltató el is fogadja a kölcsönadási szerződést, de a NAV nem biztos... Én inkább a "hivatalosabb verziót" ajánlanám: az üzembentartói szerződést. A szülő a tulajdonos és Te vagy az üzemben tartó. Azt viszont nem tudom, akkor magánhasználatra használhatják-e a szüleid - de biztosan jön majd valaki és azt is meg tudja mondani :-)
2016. jan. 19. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Az én kérdésem sem kifejezetten csak a fizikális "használhatóságra" vonatkozott. A használatot gondoltam, hogy egy szerződéssel meg lehetne oldani.

Inkább az érdekelt volna, hogy "ugyan olyan szabályok mellett használhatnám-e mintha saját tulajdonú lenne". ???


Valahol azt olvastam, hogy a házastárs nevén lévő autó ugyanolyan feltételekkel használható, mint a saját néven lévő, de nálunk a párom nevén sincs autó.

Csak a szüleimtől való kölcsönkérés tudna működni.

Persze ez is csak akkor, ha ők sem kerülnének miatta hátrányos helyzetbe, és ha én is úgy számolhatnék el utána költségeket, mintha a sajátom lenne.

2016. jan. 19. 10:19
 4/8 anonim ***** válasza:
82%

Nem, még üzemben tartóival sem.

Saját tulajdonú az a jármű, amely a magánszemély tulajdonában van, vagy általa zárt végű lízingbe vett, valamint a házastárs tulajdonát képező, illetve a házastárs által zárt végű lízingbe vett jármű is. Fontos, hogy nem tekinthető saját tulajdonú járműnek az a személygépkocsi, amelynek kizárólag az üzembentartója a magánszemély.


A munkáltató fizethet költségtérítést olyan esetben is, ha a magánszemély nem a saját tulajdonában lévő személygépkocsit használja hivatali-, üzleti célra, hanem pl. bérel egy autót, vagy szívességi használatba kap egy személygépkocsit a hivatali útjához. Ilyen esetben felmerült költségek megtérítésére is lehetőség van, de csak útnyilvántartás vezetése mellett, tehát a kiküldetési rendelvényre vonatkozó kedvezőbb szabályok már nem alkalmazhatók ilyenkor, a költségelszámolás lehetősége korlátozott.

Valamint ebben az esetben a magánszemélynek mindenképpen adóhatósági közreműködés nélküli bevallást kell beadnia, az autó tulajdonosának pedig cégautó-fizetési kötelezettsége keletkezik.

2016. jan. 19. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Tartottam tőle, hogy nem fog menni olyan egyszerűen, mint ahogyan ideális lenne.
2016. jan. 19. 13:47
 6/8 A kérdező kommentje:

Nem akarok új témát indítani, ezért itt kérdezlek Titeket, hogy lássam jól értem-e a NAV oldalán olvasottakat.


Ha lenne saját autóm, akkor is a kiküldetési rendelvény szerinti költségelszámolást lenne célszerű alkalmazni az új munkahelyemen, mert a sima útnyilvántartás alapján történő elszámolás esetén mindenképpen cégautóadót is kellene fizetnem a saját kocsim használata miatt?


Akkor is, ha csak ugyanaz, a NAV által közzétett üzemanyagárral és fogyasztási normával kalkulált üzemanyagköltség, valamint 9Ft/km normaköltség kerülne elszámolásra, mint a kiküldetési rendelvénynél?

2016. jan. 19. 14:23
 7/8 anonim ***** válasza:
63%
Jól érted...
2016. jan. 19. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönet!
2016. jan. 19. 17:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!