Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogy van ez az adószámos...

Hogy van ez az adószámos magánszemély dolog? Részletek lent

Figyelt kérdés

Részmunkaidőben dolgozom ( napi 4-6 óra), és keresetkiegészítésként szeretnék nyelvet korrepetálni/tanítani. Főiskola mellett már tanítottam kicsit, igaz, akkor mindenféle számla stb nélkül.

Nincs tanári végzettségem, de úgy láttam, attól még korrepetálhatok. Továbbá nem csak tanítanék, hanem alkalmanként cikkeket írnék online felületre.

Szeretném mindezt legálisan csinálni. Kutakodtam a neten, de nem igazodok ki ezen, szeretném, ha valaki aki ért hozzá, felvilágosítana, mit, mikor, hogyan kell tennem. A navban sem bízok, nem értek hozzá, még a végén olyan opciót ajánlanak, amiből a lehető legrosszabban jövök ki, ők meg a legjobban..

Ha számít valamit, egy hónapja költöztem Budapestre, a részmunkaidős foglalkoztatás miatt ( egy év múlva lesz teljes állás, de mivel szakmába vág, elfogadtam, de addig is kellene keresetkiegészítés) albérlet támogatás (amit a munkaügyitől igényeltem) mellett. Azt sem tudom, számít-e valamit a történetbe ez az albérlet támogatásos dolog.


2016. ápr. 15. 00:38
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Nem számít az albérletes dolog. :)


Magánszemély gazdasági tevékenységet (ez az lenne), vagy vállalkozás formájában, vagy minimum adószámos magánszemélyként végezhet (kivéve ingatlan bérbeadás). Szellemi tevékenységet simán lehet adószámos magánszemélyként végezni.

Ahhoz először is a NAV-nál kell igényelni adószámot. Ez nem egyenlő az adóazonosító jeleddel, ezt a tevékenységedre adják ki. Ha többféle tevékenységet akarsz végezni, akkor azt mind jelezni kell az adószámot igénylő lapon, mivel csak azzal kapcsolatban adhatsz számlát, számolhatsz el költségeket, amely tevékenységekre "engedélyt" kaptál a NAV-tól ezzel az adószám megképzésével. A végzendő tevékenységhez a "tevékenységi körök jegyzékéből" ki kell választanod a hozzá tartozó "nyilvántartási számot".

Az adószám birtokában már tudsz venni számla- és nyugtatömböt a nyomtatványboltban.


SZJA és EHO fizetési kötelezettség terhelhet ezzel kapcsolatban, és negyedévente előlegfizetési kötelezettség is van. Bevallást csak év végén kell készíteni, és rendezni a különbözeteket, ha lesz.

Ezzel kapcsolatban - mint költségelszámolási lehetőségek, hitelt érdemlő bizonylatok, stb. - jobban bele kellene ásnod magad a jogszabályokba, mert elég szerteágazó, itt nem lehet minden apró részletre kitérni. Másik opció, hogy felkeresel egy könyvelőirodát és pár ezer forintért teljes felvilágosítást kapsz az adózás menetéről.

2016. ápr. 15. 04:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm!

Hol találok hozzáértő könyvelőt? Mármint aki tényleg ért ezekhez a dolgokhoz is.

2016. ápr. 15. 14:00
 3/5 A kérdező kommentje:
Amúgy a jogszabályokat már elolvastam, és próbáltam megérteni, de nekem magas. Mintha direkt úgy lenne megfogalmazva ez az egész,hogy átlag halandó meg ne érthesse. :/
2016. ápr. 15. 14:01
 4/5 A kérdező kommentje:
Különben most megjárta az agyamat, hogy lehet fel se vehetem a tevékenységi körömbe a tanítást, hiszen nincs ilyen végzettségem..
2016. ápr. 15. 14:02
 5/5 anonim ***** válasza:
Az előfordulhat, ezt a részét a dolognak nem ismerem.
2016. ápr. 16. 06:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!