Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Adószakértők! Ebben az esetben...

Adószakértők! Ebben az esetben hogy kell feltüntetni a bevallásban a családi adókedvezményt? Egyáltalán jár még?

Figyelt kérdés

A probléma a következő:


Ketten vagyunk testvérek, én már pár éve felsőoktatásban tanulok, a testvérem 2015-ben érettségizett, 2015 szeptembere óta ő is felsőoktatásban folytatja a tanulmányait. Tehát 2015-ben utánam nem járt semmilyen kedvezmény, tesóm után pedig június 30-ig a havi 62.500 Ft (legjobb tudomásom szerint a törvényben is így van). Az adókedvezményt teljes egészében csak anyukám kapta.


A probléma ott kezdődik, hogy a munkáltatói igazoláson a 2015-ös évre az adókedvezmény összege 625.000 Ft, ami (ha jól számolok) 10 hónapra van kalkulálva, holott hivatalosan csak június 30-ig kaphattuk volna (mivel az a tanév vége).

A munkáltatónak mindenképpen tudnia kellett, hogy a testvérem 2015-ben érettségizik és a közoktatásban nem tanul tovább, mert anyukám jelezte feléjük. De akkor miért 10 hónapra kalkulálták a családi adókedvezményt? Lehetséges, hogy elrontották a bérszámfejtésnél? Vagy valamiről nem tudok és valóban jó az, ahogy a munkáltatói igazoláson szerepel?

Nekem elég gyanús ez az egész.


Ilyenkor az adóbevallásba mit kellene írni? Mi van, ha kiderülne utólag, hogy mégsem járt volna? Honnan lehet ezt biztosra tudni? Ilyenkor kinek kell kifizetnie a büntetést és a különbözetet?


Ha valaki jártas a témában, vagy tudja, hogy ilyenkor mi a teendő, kérem adjon pár tippet.



2016. ápr. 25. 21:32
 1/2 anonim ***** válasza:

Anyukádnak 1. kell, hogy legyen egy példánya arról, hogy lemondta júliustól a kedvezményt; 2. észre kellett volna vennie, hogy továbbra is figyelembe veszik.

Mindenképpen neki kell visszafizetnie.


Az adóbevallásba beírja, mennyi volt a bruttója, mennyi szja-t vontak, jelöli a kedvezményezett hónapokat és szépen kijön, mennyit kell visszafizetni.

2016. ápr. 25. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

A családi kedvezmény jogtalan érvényesítése miatti különbözetet mindenféleképpen Anyukádnak kell visszafizetnie.


A különbözeti bírságot viszont nem kell fizetnie, hiszen tudja bizonyítani, hogy ő időben jelezte a munkáltató felé. Az megint egy másik kérdés, hogy ha mégis kapta, miért nem szólt ismét. Jogilag a felelősség ebből a szempontból a munkáltatón van, hiszen nem a dolgozója által megtett nyilatkozatnak megfelelően érvényesítette a családi kedvezményt.


A bevallásba a 6 hónapra érvényesíthető összeget kell beírni attól függetlenül, hogy az igazoláson más összeg szerepel. Az ez által kijött különbözet befizetni való lesz az Anyukádnak, csak a különbözeti bírság oszlopba ne írjon semmit.


Ha a NAV felfigyel a dologra, a munkáltatónak leadott és általa átvett lemondó nyilatkozatot majd akkor bemutatja Anyukád nekik, és rendben lesz a dolog.

2016. ápr. 26. 06:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!