Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » 12M Ft-os ingatlant örököltem...

12M Ft-os ingatlant örököltem tavaly. Most eladtam és vennék 17M Ft-ért úgy, hogy abból 5M Ft-ért anyukám haszonélvezete lesz rajta. Kell-e SZJA-t fizetnem és mekkora összeget?

Figyelt kérdés
2015-ben 12 M Ft értékben haszonélvezettel terhelt ingatlant örököltem amit most eladtunk. Az új 17M Ft-ba kerül amelybe én 12 M Ft-ot tennék a fennmaradó 5 M Ft-ot anyukám adná, mert ő lesz a haszonélvező. Milyen fizetési kötelezettségem lesz?
2016. ápr. 29. 19:10
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Az öröklésnél az ingatlannak megállapították az értékét, az értékszerzés után minden bizonnyal fizettél illetéket.

Ha most eladod az ingatlant, akkor ( amennyiben ez lakóingatlan), az öröklésnél megállapított érték és az eladási ár különbözete után kell 15% adót fizetned. Vagyis ha annyiért adtad el az ingatlant, amennyire fel lett becsülve az öröklésnél, akkor nem kell fizetned adót.

Ha az eladástól számított egy éven belül veszed meg az új ingatlant ( szintén feltéve, hogy lakóingatlan), akkor illetéket csak az előző ingatlan eladási ára és az új ingatlanban a rád eső rész közötti különbség után kell fizetni.


Vagyis összegezve: ha 12M-ra lett becsülve az öröklésnél az ingatlan, te annyiért adod el és az újban is annyi lesz a részesedésed, akkor ezek után nem kell sem adót, sem illetéket fizetned.

2016. ápr. 29. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

lehet hogy én nem értek hozzá, de hogy lehet egy ingatlanban X forintig haszonélvezeti jog? Olyan nincs, hogy a vételár 17M, abból te fizetsz 12M-ót, az anyukád meg 5M-ót, de ő csak a haszonélvezetért. Így nincs kifizetve a vételár - ami a tulajdonjog átruházását jelenti.

És ha lehet is, akkor annak mi köze van az SZJA-hoz?


SZJA-t a szerzett jövedelem után kell fizetni. Ha te veszel egy ingatlant 12 M-ért, és azt egy év múlva eladod 17 M-ért, akkor az 5 M után kellene ( időarányosan) fizetned.

Öröklés után öröklési illetéket kell fizetni. Ha ennek megfizetése után eladod az öröklésed, az SZJA-mentes. Vétel után sohasem a vevő fizet SZJA-t.

2016. ápr. 29. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!