Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Kérek szépen segítséget az...

Kérek szépen segítséget az adóbevalláshoz. Mik a pályázaton nyert alkotói ösztöndij adóterhei és járulékai annak aki adja és aki kapja, tanulmányait befejezett pályakazdő esetén? Elolvastam az SZJA és a Tbj. Törvényt, de már össze vagyok zavarodva.

Figyelt kérdés
2016. máj. 5. 22:10
 1/3 anonim ***** válasza:

Ösztöndíj (nagy része) adómentes.

Arról is állítanak ki igazolást az adóbevalláshoz. Ott jelezve van, hogy az a fajta, amelyikben Te részesültél, melyik kategória.

Általában törvényi hivatkozást is írnak rá.


Az SZJA törvény 1. számú mellékletében vannak felsorolva az ösztöndíjjal kapcsolatos adómentességek. Ha ott valamelyikbe tartozik az, amit Neked juttattak, akkor nem kell vele foglalkozni.


Tehát konkrétum nélkül érdemben nem lehet válaszolni.

2016. máj. 6. 05:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen. Ezt én is megtaláltam, de nem tartozom bele. A kifizető vállalta az összes járulék és adó megfizetését, és nem tudom mi tartozik ebbe. Csak az SZJA-t vonta le. Nekem kell fizetni a nyugdijjárulékot és a 8,5 % piaci járulékot is, vagy csak az egészségügyi hozzájárulás havi összegét, vagy azt sem? Ezt nem tudom eldönteni.
2016. máj. 6. 09:54
 3/3 anonim ***** válasza:

Az igazolás "látványa" nélkül én sem, csak tippelek.


Mivel kifizetőnek minősül az, aki juttatta Neked az ösztöndíjat, ezért alapból köteles a kifizetéssel kapcsolatos adókat, járulékokat (ha van utána ilyen kötelezettség) levonni és megfizetni. Erről igazolást állít ki, ami alapján Te a bevallásodban szerepelteted az igazolásnak megfelelően.


Látnom kellene azt az igazolást... :(

2016. máj. 7. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!