Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Melyik országba kell adóznom?

Melyik országba kell adóznom?

Figyelt kérdés

Olyan problémám van, hogy Luxemburgi cégnek dolgozom Grafikusként. Két évet kint dolgoztam Luxemburgban, de két év után már itthonról dolgozom, mint alkalmazott grafikus. A cégnek nincs semmilyen telephelye, érdekeltsége Magyarországon. A szerződésemet Luxemburgban kötöttük meg és írtam alá, ami azt foglalja magában, hogy én alkalmazottja vagyok a cégnek, mint Grafikus, de nincs kitérve arra, hogy én távmunkában végzem a munkát sem mint szabadúszó.

A luxemburgi könyvelőtől kaptam egy emailt, hogy adóellenőrzés volt náluk, és mivel én itthonról végzem a munkámat, ki kell engem jelenteni a luxemburgi adóhivatalból, TB-ből (Euroluxból) és nekem Magyarországra kell bejelentkeznem itt kell megfizetnem magyar jogszabályok szerint adót a fizetésem után illetve a TB-t. Én ezzel nem értettem egyet és többek között megkerestem az Európa Önökért Tanácsadó Szolgálat ahol azt a választ kaptam hogy:

A Magyarország és Luxemburg között kötött kettős adóztatási egyezményt a 1990. évi XCV. Törvény hirdette ki.

Kiemelem a rám vonatkozó részt:


Az Egyezmény értelmében Önt abban az államban kell adózási szempontból illetőséggel bírónak tekinteni, ahol a lakóhelye vagy állandó tartózkodási helye van. (4. Cikk)

Ha Ön szlovák állampolgárként él a Közösségen belüli szabad tartózkodáshoz való jogával és évente legalább 183 napon keresztül Magyarországon tartózkodik, ott van a lakóhelye, akkor Önt Magyarországon kell adóügyi szempontból illetőséggel bírónak tekinteni.



(3) Az Egyezmény 15. Cikke rendelkezik arról, hogy a fizetés, bér és más hasonló, nem önálló munkáért kapott térítés után melyik országban kell adót fizetni. A „nem önálló munka” alatt elsősorban a munkaviszonyban végzett munkát kell érteni. Ha tehát Ön munkavállaló, akkor Önre ennek a cikknek a rendelkezései vonatkoznak.



Az Egyezmény szerint a munkaviszonyban keresett munkabér és egyéb térítés után abban az államban kell adót fizetni, ahol a munkát végzik.


A fenti szabálytól függetlenül a lakóhely szerinti államban kell az adót megfizetni, ha

(a) Ön a másik államban az adott pénzügyi évben nem tartózkodik összesen 183 napot meghaladó időszakban vagy időszakokban (vagyis ha évente többször utazik Luxemburgba, ezeket az időszakokat össze kell adni), és

(b) a térítést olyan munkaadó fizeti, vagy olyan munkaadó nevében fizetik, aki nem bír illetőséggel a másik Államban (vagyis nem egy luxemburgi cég), és

(c) a díjazást nem a munkáltatónak a munkavégzés helyén levő telephelye viseli.


Ennek a három feltételnek együttesen kell teljesülnie ahhoz, hogy a munkaviszonyból származó és másik tagállamban végzett munkáért kapott jövedelme a lakóhelyén, vagyis Magyarországon legyen adóztatható.


Tehát ezek szerint nekem Luxemburgban kellene adóznom és nem dobhatnak ki az ottani rendszerből. Ugyanezt megtaláltam egy adózási cikkben is:

[link]


AZ adóhivatalban is ezt mondták... illetve egyik így beszélt másik úgy.. szerintem valójában nem is tudták mi van. Az a lényeg, hogy jóformán hülyének néztek, hogy állandóan a nyakukra járok. Miért akarok én Magyarországra adózni kérdezték.

De hiába továbbítottam ezt a cégem illetve az Eurolux felé, csak kötik az ebet a karóhoz, hogy nekem ide kell bejelentkeznem s, hogy sürgősen intézzem el, mert itt ki kell hogy "dobjanak" a nyilvántartásból s emellett a céget is ahol dolgozom illetve engem is megbüntethetnek.


Most mit tegyek? Itt nem tudok semmit sem intézni. Kis ember vagyok én ehhez, és ez már nem is az én hatásköröm. Már próbáltam utána járni, de mindenki mást beszél. S végül ami a legfontosabb, nem mindegy, hogy mennyit adózók a fizetésem után, mert Magyarországra adóznom nekem nagyon nem kifizetődő. Főleg, hogy közöm nincs itt az ország ügyeihez.. Még egy csavar a dolog végére. Én szlovákiai magyar vagyok, vagyis nincs magyarországi állampolgárságom. Feleségem helybéli.

Azt a lehetőséget kaptam, hogy menjek vissza dolgozni Luxembourgba. De ezt nem tudom megtenni, mert két gyerekem van s a kislányom illetve a feleségem beteg. Nem tudom őket itt hagyni magukra.

Másik lehetőség, hogy legyek magánvállalkozó vagy jelentkezzek be Magyar adóintézetbe illetve TB-be. De ahogy már írtam én nem szeretnék ide adózni mert min. 40% fizetésemnek odavész :(.

S úgy érzem nem jogos amit kérnek tőlem.

Csak értelmes válaszokat szeretnék kérni. Komoly dolog ez nekem, nem vagyok kíváncsi a cinikus és ostoba megjegyzésekhez. Köszönöm!



2016. nov. 25. 19:24
1 2 3 4
 1/38 anonim ***** válasza:

Az illetőséget kell elsősorban megállapítani.

Az SZJA hatálya kire terjed ki?

1995. évi CXVII törvény 2. §.


A belföldi adóilletőségű magánszemély pedig a 3. §. 2. bekezdésében van felsorolva az egyes jellemzők, feltételek alapján.


Én, ahogy beleolvastam, úgy vélem, Magyarország lesz az adóztatási helyed.

2016. nov. 26. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/38 A kérdező kommentje:

Ez már tuti?

S mi van ezzel?

[link]


Egyébként hogy van ez? Eddig Luxba voltam, vagyis oda adóztam, most besétálok a Navhoz, hogy idehaza szeretnék adózni? Elhajtanak a fenébe. Már pár éve volt erről szó, akkor megkérdezték Navnál miért akarok Magyarországon adózni? Nem határozhatom meg ebben az esetben én, vagy munkáltató, hogy hova adózok? Illetve a munkáltató fizeti utánam az adót, akkor miért egyénileg nekem kell ezt megtennem idehaza?

2016. nov. 26. 11:17
 3/38 anonim ***** válasza:

Az számít, hogy te hol vagy, nem az, hogy ők hova fizetnek. Ha legalább lenne egy ottani bejelentett címed, akkor mondhatnák, hogy te Luxemburgban dolgozol. Ez így sem lenne tiszta, de papíron megmagyarázható lenne.


Mivel a cég nem akar Magyarországra bejelenteni, ezért meg kellene fontolnod a saját vállalkozást. Nem igaz, hogy elviszi a felét. Kisadózóként havi 50 ezer Ft az adó és nem mellesleg dolgozhatnál másnak is.


Nem tudom mennyi a kiadása a cégnek rád (tehát nem azt, amit tőled vonnak le, hanem amit utánad fizet munkaadóként adót, járadékot), de ha azokat is mind megkapnád, vagy csak egy részét, te is jobban járhatnál és ők is!

2016. nov. 26. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/38 anonim ***** válasza:

"Kisadózóként havi 50 ezer Ft az adó és nem mellesleg dolgozhatnál másnak is."


valahogy van egy olyan érzésem, hogy aki Európa leggazdagabb államában volt alkalmazott grafikus, az nem fog megfelelni a kisadózó státusznak (évi max 6 milla, jövőre 8 milla bevétel).

2016. nov. 26. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/38 anonim ***** válasza:
arról nem is beszélve, hogy ha ez az egy ügyfele van, akinél régebben ráadásul alkalmazásban állt, akkor a NAV rögtön kiszagolja a vállalkozásnak álcázott rejtett munkaviszonyt.
2016. nov. 26. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/38 anonim ***** válasza:

#4: Nincs is ilyen feltétele! Annyi a szabály, hogy a 6/8 milliós fölötti részre 40% az adó (+ onnantól áfás). De még így is jobban jár, mintha az egészre vonatkozna 45%!


#5: Van egy lista, abból kell legalább kettőnek teljesülnie és már nem mondhatják, hogy munkaszerződés színlel a vállalkozás. Például ez két alap: saját tulajdonú ingatlanban dolgozzon és a munkavégzéshez szükséges eszközöket (számítógép, program) ne a megrendelő adja. De könnyen lehet találni még kettőt.

2016. nov. 26. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/38 A kérdező kommentje:

Ez igaz? Hogy jött ki az 50 ezer Ft?

Nem a fizetésem után lenne az adó kiszámítva (ha maszek vagyok vagy ha csak simán bejelentve lennék a Navnál)?

Vagy az 50 ezer hogy jön ki? Bocs én hülye vagyok hozzá, de józan paraszt ésszel így gondolom. Vagyis a fizetésem a bevételem. Amit Navbácsi megadóztat?

Nekem most számláznom kell az eddigi munkáltatómnak s azt a nav felé elszámolni? :(

2016. nov. 26. 19:23
 8/38 anonim ***** válasza:
KATA nevű vállalkozásmód, nézz utána
2016. nov. 26. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/38 A kérdező kommentje:

# 5 Az miért baj? Nav most nem tudja, hogy itthonról dolgoztam nekik eddig. Ezt Luxemburg erőlteti, hogy ide kell adóznom. Tehát tételezzük fel, hogy azelőtt Luxemburgban dolgoztam kint (amit a Nav nem tud), most meg itthonról dolgozom majd mint magánvállalkozó? S többek között (illetve elsők között) nekik dolgozom továbbra is.

Az, hogy ő mennyit fizet és hogyan az megint más kérdés... Alakítható? Nem? Magyarul kihozható úyg, hogy ne legyek ÁFá-s. Nem jól érvelek?

2016. nov. 26. 19:50
 10/38 A kérdező kommentje:

# 8

Minden ehhez szükséges információt hol tudok beszerezni?

2016. nov. 26. 19:51
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!