Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Alanyi áfamentes kata-s...

Alanyi áfamentes kata-s egyéni vállalkozó leszek mellékállásban, alkalmazottak nélkül. Érdemes könyvelővel megállapodni?

Figyelt kérdés
Azt olvastam, hogy kisadózóként elegendő évente egy bevételi nyilatkozatot benyújtani a NAV-nak. Kértem árajánlatokat, jellemzően havi 3-10ezer Ft lenne a könyvelés. De milyen munkája lenne havonta a könyvelőnek a vállalkozásommal, amiért ennyit elkérne? Nem lenne elég max évente egyszer felkérni a bevalláshoz egy könyvelőt egy egyszeri díjért? (Bár gondolom nem annyira bonyolult, magamtól is menne.) Köszönöm a segítséget előre is!

2017. jan. 6. 14:47
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

"Nem értem igazából ezt a támadó hangnemet."


Tudod, kérdező, itt, a gyakorin sajnos ez a "divat"...

Ok nélkül nekiugrik egyik ember a másiknak, épp most ostobáztak (illetve, amit írtam)le egy másik kérdésnél, mert azt találtam mondani, hogy nem olyan nagyon biztonságos a bankkártya, mint amilyennek állítják. Pedig én nem is minősítettem senkit, csak a kérdezőnek válaszoltam normális, kulturált hangnemben.

2017. jan. 7. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

Kolléganőnek se volt.

100e feletti tartozás miatt (nem katából, hanem szja és illeték) volt tartozása... de szerinte csak a kata számít.

Na, január 1-től szépen számlázott is nem kisadózóként. Olyan bírságot kapott, hogy öröm volt nézni... még csak azt se tudta, mikor szűnik meg a katája, utána se nézett.

2017. jan. 8. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 Sarah Connor ***** válasza:

Szia!

Elméletileg nem kell könyvelő, ha tisztában vagy a szabályokkal és ismered a nyomtatványkitöltő rendszert és értelmezni tudod a szabályokat.

Arra figyelj, hogy az alkalmazottakkal kapcsolatos nyilatkozatokat megtedd mindig, az iparűzési adó is speciális KATA-s esetében, tudnod kell a határidőket. Tudnod kell, hogy te, mint vállalkozó pénzforgalmi elszámolású vagy, tehát nem mindegy, hogy milyen jövedelmet teszel a tárgyévi bevallásba. Ha nem figyelsz oda, könnyen a 40 %-os különadóval bünteted meg magad. Most keresett meg egy KATA-s egyéni vállalkozó engem is. Jövedelemigazolás kellett neki a NAV-tól CSOK-hoz, s miután megtudta az okát, hogy miért nem kapta meg, teljesen kiakadt. Ő is azt gondolta, hogy nem kell neki könyvelő. Tavaly óta vállalkozó, s bizony mindent újra kellett neki beküldeni, de sajnos a rossz elszámolás miatt 40 % különadót kell fizetnie annak ellenére, hogy nem lépte túl a keretet. Ráadásul időközben a NAV kiléptette a KATA-ból, s ő ezt sem tudta.

Szóval, könyvelő nem kell, ha precíz vagy és tudod, hogy mire kell figyelni.

2017. jan. 8. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 Sarah Connor ***** válasza:

Ja, s mellékállású vállalkozó esetén (gondolom, ez a többes jogviszonyt jelenti nálad) az 53-as bevallást magadnak kell összeállítani a KATA-bevallás mellett.

Biztos, hogy megéri KATA-t fizetned? Van annyi bevételed, hogy megérje?

S ha táppénzre mégy? Tudod, hogy mit kell olyankor tenned és milyen szabályok rád nézve az irányadók?

2017. jan. 8. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:

"Tavaly óta vállalkozó, s bizony mindent újra kellett neki beküldeni, de sajnos a rossz elszámolás miatt 40 % különadót kell fizetnie annak ellenére, hogy nem lépte túl a keretet."


Ezt hogy? Megmagyaráznád, kérlek? Én is KATA_s vagyok (első válaszoló), könyvelőm is van, de nem mindig áll a helyzet magaslatán - így én is igyekszem nyomon követni a dolgokat.

2017. jan. 8. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 Sarah Connor ***** válasza:
Mielőtt megcsinálod a vállalkozást, keress meg egy könyvelőt is. Van olyan ügyfelem, aki azt hitte, hogy KATA-s vállalkozást váltott ki, s majdnem szívinfarktust kapott, amikor 3 hónap után jött a NAV-os felszólítás a 08, 58 elmulasztása miatt. Ráadásul azt hitte, hogy az alanyi adómentesség azt jelenti, hogy 6 millióig adómentesen juthat bevételhez. :)
2017. jan. 8. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
08 a katásnak is kell havonta, nullásan, ha nincs alkalmazott. Ny-nyel kiváltható. Aztán be lehet adogatni visszamenőleg nullásan, ha igazolás kell, mert az my-re nem adják ki.
2017. jan. 8. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

az iparűzési adó is speciális KATA-s esetében,


Ha azt választja... kételkedem abban, hogy könyvelő vagy.

2017. jan. 8. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Természetesen az induláshoz nem kérdés, hogy kell beszélni könyvelővel, hogy tisztázzuk a felmerülő kérdéseket, én csupán azt nem tartom indokoltnak, hogy havidíjas alapon fizessek, miközben év közben alig van teendő.

A táppénz kérdés engem nem érint, mivel lényegében csak digitális infóterméket fogok eladni, automatizált módon, tehát csak alkalmanként kell pl a honlapon módosítani, facebook hirdetéseket futtatni. Lényegében csak azért kell az egyéni vállalkozás, hogy hivatalosan értékesíteni tudjak.

(Egyébként van, aki elvállalja az éves könyvelést + konzultációt egyszeri 10ezer Ft-ért, ettől függetlenül lehet fizetek majd inkább havonta neki, ha az első konzultáción tisztázódik minden teendő és úgy látom, hogy kevés vagyok hozzá.)

2017. jan. 8. 16:19
 20/20 anonim ***** válasza:

Kérdező!


Nem hiszem, hogy személyedre irányulna a támadó "hangnem," hanem az "urban legend"-re, ami körül lengi a könyvelési költség, és havi 25-50 ezer mantrát.


Ahoy sokan, sok megközelítésből itt leírták, nem mindene stebn előnyös a kata, nem oylan egyzserű, mint hiszik és egyre többen futnak vele jégre.


Én elég régóta hangoztatom ezt üzleti tervezéskor, hogy lássunk tovább az orrunk hegyénél, mert leet nagy lesz a ráfizetés, hiány.


Nem régiben még büféhez is ezt ajánlották, január 1 előtt is, 8 milliós bevétel mellé ( ha az akkori 6 millió feletti részre 40%-ot adózott volna költségelszámolás nélkül a kérdező, akkor könnyen belátható, hogy a havi 25 ezres járulék mellé - mint fő indok a válaszolónál- a két millió 40%-át is leadózhatta volna, ami már egy főállású nem katas, szakképzett minimálbér után fizetendő járulékánál is több összeg...


Szóval könyvelővel egyeztess, találd meg a legoptimálisabb megoldást ( mert pl. egy-két efo-s munkaerő havi 20 napos járuléka is kevesebb a Te KATA-s mellékállásos járulékodtól és megspórolsz magadnak időt, energiát amit a vállalkozásod fejlesztésére is fordíthatsz.. ) arra amit végzel és tervezel.

2017. jan. 8. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!