Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mi a modja a lakaskiadasbol...

Mi a modja a lakaskiadasbol szarmazo bevetel adojanak a visszaigenylesenek?

Figyelt kérdés
Nyugdijas eveihez kozelito edesanyam kiadna egy kislakast. Az ebbol befolyo bevetel adojat vissza lehet igenyelni nyugdijpenztarba illetve egeszseg-onsegelyzo penztarba? Mi ennek a proceduranak a menete? Mennyit kell adozni lakas berbeadas eseten? Mas bevetele, munkaviszonya jelenleg nincs.
2017. szept. 20. 10:59
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem lehet.
2017. szept. 20. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 xswerdy ***** válasza:

hogyne lehetne. Nyugdíjpénztár nem tudom, hogy működik, ha már nyugdíjas az ember, de egészség-önsegélyző pénztarba lehet, ha tag (és van befizetés).


Év végén megcsinálja az adóbevallást, ott bevallja a jövedelmet, és a megfelelő oldalon meg beírja a pénztári befizetését, a pénztár nevét, stb.


Az adó a jövedelem 15%-a. Tehát a bevételből levonhatja a költségeit, és a maradék 15%-a az adó. Negyedévente kell egyébként adóelőleget fizetni, de bevallást csak év végén.

2017. szept. 20. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hasznos választ. Még nem nyugdíjas, maga fizeti havonta a TB hozzájárulást is. Azt szeretném még kérdezni, hogy TB-re, nyugdíj évekre van ennek ráhatása? Növeli a nyugdíj évek számát?
2017. szept. 20. 19:13
 4/8 anonim ***** válasza:

Az ingatlan kiadás nem hat a szolgálati időre és a leendő nyugdíj összegére sem, mivel nyugdíjjárulék fizetésre nem köteles a bérbeadás után.


Arra figyeljünk, hogy a bevételből csak azok a költségek vonhatók le, amiket hitelt érdemlően igazolni tud, vagy azok - az igazolást nem igénylő költségek -, amelyeket az SZJA törvény enged.

2017. szept. 21. 05:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 xswerdy ***** válasza:
Bocs, nem figyeltem, hogy nem nyugdíjas, de az nem változtat a lényegen.
2017. szept. 21. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Koszonom szepen, meg azt kerdeznem, hogy a rezsit, kozoskoltseget is be kell vallani? A koltsegleiras is ebbol megy vagy ezen felul lehet 10%-ot bevallani?
2017. szept. 22. 10:38
 7/8 anonim ***** válasza:

Valamit nagyon keversz...


Tisztázzuk a fogalmakat:


Bevétel az, amit a bérbeadó fizet Neked. Ha a rezsi összegét is fizeti, akkor az is bevételnek számít a bérleti díjon felül.


A bevétellel szemben költséget lehet elszámolni, amely szorosan összefügg a bérbeadási tevékenységgel és hitelt érdemlően tudod igazolni.

Ha van a gázdíj befizetéséről egy csekked, az kevés, mögötte kell, hogy legyen a hozzá kötődő számla is. Fordítva is igaz, ha csak a számlád van, de nem tudod igazolni a befizetését, akkor azt sem számolhatod el költségként.


A törvény kétféle költségelszámolási módot enged meg.

Az egyik, amikor igazolod a költségeket és TÉTELESEN levonod a bevételekből, a másik, amikor nem kell igazolni semmi költséget, hanem a kapott bevétel 10 %-át tekintheted költségnek és azt vonod le a bevételből. Ezt akkor is megteheted, ha egyáltalán nem volt a tevékenység után semmilyen költséged.


Amikor a bérbeadást elkezded, eldöntöd, hogy melyik költségelszámolási módot fogod alkalmazni, és egész évben azt vagy köteles végigvinni. Váltogatni nem szabad őket!


A bevétel és költség közötti különbözet lesz az adóköteles jövedelmed, amely után 15 % az SZJA teher. Ha ez a kiszámolt jövedelem eléri az 1 millió forintot, akkor egészségügyi hozzájárulást (EHO) is kell fizetni utána, de nem csak az 1 millió forinttól, hanem az elejétől kezdve, tehát az 1 millió forint után is.


Az SZJA törvény mellékletei (talán 3-as melléklet) határozza meg, hogy milyen költségeket lehet elszámolni a bevétellel szemben, és milyen költségek elszámolását tiltja meg.

Azon kívül különböző nyilvántartásokat is vezetni kell, a kötelező tartalmi elemeit szintén az SZJA törvény valamelyik melléklete tartalmazza.

2017. szept. 23. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 xswerdy ***** válasza:

kérdezted konkrétan a rezsit, és a közös költséget.


ha a közműveket áriratod a bérlő nevére, akkor az nem lesz kiadás, és nem lesz bevétel sem. Ha a te neveden vannak a számlák (de esetleg közvetlenül ők fizetik), akkor az bevétel, és költség is. A közös költség viszont mindenképpen a te költséged (és ha áthárítod, akkor a bevételed is), azt nem lehet átiratni a bérlőre.


Szóval amikor eldöntöd, hogy tételes költségelszámolást, vagy átalányt érdemesebb választanod, akkor ezt figyelembe kell venni. Valószínűleg a tételes költségelszámolás fogja megérni.

2017. szept. 23. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!