Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Milyen adózási formát választh...

Milyen adózási formát választhatok? Milyet válasszak?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Vállalkozást szeretnék indítani mellékállásban.

A tevékenység az lenne, hogy nyomtató tonert töltök. A töltött tonert eladom.

A toner darabját 10.000 Ft-ért értékesítem, havi 15-20 db-bal számolok.

Az üres toner db-ját 100 Ft-ért szerzem be, a bele való por 250 Ft. Így egy toner nekem 350 Ft-omban van, és 10.000 Ft-ért értékesíthetem. A beszerzési forrásom természetesen legális.

Havi 200.000 Ft-os bevétellel, 20 db számlával számolva, választhatom a Kata adózási formát, és csupán 25.000 Ft/hó befizetéssel letudhatom a kötelezettségem? Nyilván az alapanyag beszerzése, 20 x 350 Ft nem tétel. Számlát ebben az esetben miről adjak, a termékről vagy a töltésről mint szolgáltatásról? Szerintetek mi legyen a vállalkozásom "fő tevékenysége"? Értékesítés? Kereskedelem? Vagy műszaki szolgáltatás jellegű?

ÉS a nagy kérdés: ÁFA hatálya alá tartoznék-e?

Előre is köszönöm aki segít.


2017. szept. 29. 22:03
1 2
 1/17 A kérdező kommentje:
Ha valaki esetleg kételkedve a vállakozás sikerességében, kérem tekintse elméletinek a kérdést. Arra szeretnék választ kapni, hogy ez hogy működhet adózás szempontjából. Sokszor írják, kereskedő nem lehet katás. De itt nem csupán kereskedelemről van szó, még ha értékesítek is. Gyakorlatilag nulla befektetéssel lenne jó árbevételem. A megvett cuccokkal van még munka az átadás előtt. Mint egy termelő cég, miniben.
2017. szept. 29. 22:10
 2/17 anonim ***** válasza:

Igen, választhatod a Kata adózást. Ha van heti 3 órát meghaladó főállásod, akkor havi 25e Ft lesz a Kata összege. Alanyi áfamentes leszel. A Kata bevételi határa évi 12 millió forint, 8 millió forint bevételig áll fenn az áfamentesség. Magyarán nem tartoznál az ÁFA hatálya alá, amíg ezt át nem léped.

A Katán kívül iparűzési adót kell fizetned (évi fix 50 ezer vagy bevétel alapján), illetve évi 5000 Ft kamarai díjat.

2017. szept. 29. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:

"Ha van heti 3 órát meghaladó főállásod, "


Kedves 2-es, ki tetszett hagyni egy 0-át. Pontosan így hangzik: heti 30 órát meghaladó főállás.

2017. szept. 29. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ. Igen, heti 40 órás állás mellett csinálnám. Van sok katás ismerősöm, de ők mind szolgáltatnak: kozmetikusok, fodrászok, stb. Tehát náluk nincs kézzel fogható termék. Nálam lenne, vagyis ez egyfajta kereskedelem. És annyi helyen írják a neten, hogy kereskedő nem lehet katás. Viszont azt nem írják, hogy azért nem lehet-e, mert tiltják az adójogszabályok, vagy mert egy kereskedőnek a 200.000 Ft haszonhoz kb. 2.000.000 Ft havi forgalmat (árbevételt) kell produkálni ami kizárja a Kata alól. Mert ha az utóbbi, akkor ez nálam nem probléma.

Tehát ha jól értem, bejelentkezem "kata" alá, fizetem a 25.000 Ft-ot havonta, a számláimra tonert írok (tehát terméket, tárgyat) akkor ez így rendben van. Magánszámlát használhatok erre a célra, vagy mindenképp vállalkozói számla kell? És a nagy kérdés: havi kb. 20 számlához kell-e könyvelő? Illetve ha nem írja elő semmi, szerintetek kell?

2017. szept. 30. 07:15
 5/17 A kérdező kommentje:
Még annyit, hogy ügyfélkapum van, az ÁNYK-t elég jól tudom használni, sokat foglalkozom jövedéki adóval főállásban. Vagyis nem vagyok teljesen "kezdő". Viszont az adóhoz közepesen értek csak. Nem tudom, mi a Kata könyvelési vonzata ill. havi 20 számlánál milyen nyilvántartási, bevallási kötelezettség van havi/negyedéves/éves szinten. Úgy hallottam egyéni vállalkozókat havi 20.000 Ft körül könyvelnek, ami a bevételemhez képest nem lenne kevés...
2017. szept. 30. 07:20
 6/17 anonim ***** válasza:
3, jó lesz az 36-nak is. És nem főállás, hanem foglalkoztatással járó johviszony.. hiába van 36 órás munkaviszonyod, vagy 40, ha abból mondjuk gyed miatt fiznélkülin vagy, máris 50 a kata.
2017. szept. 30. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

Kérdező, akkor összegezzük: az téves, hogy kereskedő nem lehet KATA-s. Minden további nélkül lehet, csak van, akinek nem éri meg, mert nagy a költségvonzata a kereskedelemnek (áru beszerzési ára és az eladási ára közötti rés csak a haszon). Mivel a KATA-s nem írhat le költséget, ezért nem mindenkinek jó ez. DE! Mégis sok kereskedő is inkább bevállalja ezt az egyszerűbb adózás miatt.


Mindenképpen azt javaslom, keress egy könyvelőt, aki felvilágosít az adózásról, mert azért itt vannak Nálad erősen homályos pontok :D pl. ha KATA-s vállalkozó leszel, akkor nem tudom, miféle magán számláról beszélsz. A számla kiállításáról is részletesen felvilágosít a könyvelő.

KATA-sként nem muszáj minden hónapban fizetni neki: állapodjatok meg x összegben, ami mindkettőtöknek jó, s ha kérdésed van, tudj hozzá fordulni telefonon. Mondjuk én ebben az évben talán, ha 2x hívtam - velem nem sok baja van... :D

2017. szept. 30. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Köszi! Valahol olvastam (lehet, hogy itt :)), hogy lakossági folyószámla is használható elméletileg, de erősen ajánlott a vállalkozói számla nyitása. Minden EV ismerősöm vállalkozói számlát használ. Én is azt tervezem.

A könyvelőre minden bizonnyal szükség lesz. Nem ér az nekem pénzt, még 20 ezret se havonta, hogy álmatlan éjszakáim legyenek. Mindenki azt csinálja, amihez ért. :)

2017. szept. 30. 08:49
 9/17 anonim ***** válasza:

Lehet katas kereskedő, csak nem jellemző és nem ajánlott magas beszerzési árak miatt, illetve a NAV is utazik az alanyi adómentes kereskedőkre.


Tev. körbe sem kereskedelmet célszerű szerintem megjelölni ez esetben, bár volt számtechesként a tonerpor és töltött toner árad nálam nem sok valószerűséget feltételez. Az üres ára kb reális a tervezésedben.


Alanyi adómentesként nem kell külön bankszámla, csak az áfakörösöknek. Csak amiatt havi több ezres kiadás, hogy legyen ha nem is kötelező, szerintem felesleges.


Illetve júli 1-től a jövedéki terméket beszerzőknek is átutalással, vagy bakkártyával lehet csak fizetni.

2017. szept. 30. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
Azért egy könyvelővel az esetleges buktatókról sem árt egyeztetni, hogy ne később érjen meglepetés ( pl épp valaki most jött rá, hogy a jövedelem 60%-át igazolja csak a NAV jövedelem igazolásként hitelnél pl. vagy TGYÁS,GYED,munkanélküli, nyugdíj stb. beszámítása sem annyi mint egy más e.v.nél) illetve a biztosabb bevallások, nyomtatványok pontos meghatározása is megérik azt a pár ezret.
2017. szept. 30. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!