Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Kézműves termékek után mennyit...

Kézműves termékek után mennyit kell adózni?

Figyelt kérdés

Bocsánat, ha nem szakszerűen teszem fel a kérdést, sok mindenben járatos vagyok, de az adózás nem ilyen. Tehát:


A Párom otthon készít horgolt állatfigurákat, és eszünkbe jutott, hogy mivel nagyon szereti csinálni, és tényleg szépek, lehetne nekik csinálni egy facebook oldalt, ahol hirdetheti őket. Viszont szeretnénk ezt jogszerűen csinálni, hogy az adóhatósággal ne kerüljünk konfliktusba. Nem egyértelmű számunkra viszont, hogy ennek mi a módja, mert eddig akárkit kérdeztünk, kétfélét válaszoltak. Van aki azt mondta, hogy egyszerűen adószámos magánszemélyként lehet csinálni évi azt hiszem 600.000 forintig, csak számlát kell róla adni, van aki szerint viszont ebbe nem fér bele az eleve eladási célra készített termékek eladása, mert az kézműves/üzletszerű tevékenység, és ki kell rá váltani a KATA-t. Az viszont, ha jól tudom, havi 50.000 forint körül van, ami totális nonszensz, mert egy figura anyagköltsége a fonal/tömőanyag tengely mentén 2-3000 forint, és ha 5-ért eladja, akkor kb. 200 forintos órabérben dolgozott rajta, amellett, hogy egy hónapban 4-5 darab ha elmenne maximum, tehát így garantálva van, hogy veszteséges.


Mi ennek a pontos menete, ha nem nagyipari mennyiségben (tehát maximum havi 20-30.000 forint bevételig), de jogszerűen szeretné ezt valaki csinálni? Köszi előre is!


2017. okt. 18. 16:13
 1/7 anonim ***** válasza:
0%

Évi 600 ezer Ft illetve évi 200 ezer Ft jövedelemig (=bevétel-költség) mentes az adózás alól az ingóság értékesítése. Ha nem tudod megállapítani, hogy mennyit költöttél a megszerzésére és előállítására (tehát esetetekben az "anyagár"), akkor a bevétel 25%-a a jövedelem.

Azt nem tudom, hogy ha külön erre akartok csinálni egy facebook oldalt, akkor az mivel jár, illetve szerintem ha hirdetnétek, akkor üzletszerű tevékenység lenne, ami adóköteles, abból szerintem az a legolcsóbb lehetőség, hogy ha van a párodnak bejelentett 8 órás munkaviszonya, akkor KATA-s lesz, ami így havonta 25 ezerbe kerül (a 8 órás munkaviszony miatt).

Tehát végül nem biztos, hogy megéri, ha "reklámozza" magát és úgy árusít.

2017. okt. 18. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszi!


Mondjuk ez érdekes, hogy ha simán árulod, az nem üzletszerű, de ha hirdeted is, az igen. Mindenesetre az megnyugtató, hogy elvileg van lehetőség adómentesen csinálni adott összeghatárig...

2017. okt. 18. 17:13
 3/7 anonim ***** válasza:

Nagyon-nagyon téves az első válaszoló válasza, ugyanis az évi 600 ezer ft csak a saját, megunt, kinőtt, feleslegessé vált ingóságra vonatkozik, amit egyszer megvettél, használtad, aztán eladod.


A saját készítésű kézműves termék nem tartozik ebbe a körbe, az első pillanattól fogva haszonszerzésre irányul az eladása, azaz üzletszerű kereskedelem, mely nyugta/számla- és adóköteles.

Valóban régebben az adószámos magánszemély kiváltásával lehetett kezdeni, de úgy tudom, internetes kereskedelemre már nem adják meg.

Kérdező, a dolog egyszerű: felhívod a NAV központi ügyfélszolgálatot és megkérdezed :-)

2017. okt. 18. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Akkor ha ennyire pontosak akarunk lenni, nem, nem csak "a saját, megunt, kinőtt, feleslegessé vált ingóságra vonatkozik, amit egyszer megvettél, használtad, aztán eladod." tartozik bele, hanem pl. vadon gyűjtött termék és termény és éti csiga is, illetve ami e kérdésben fontosabb a "talált tárgyak", pl. otthon a padláson találsz egy kézműves terméket, amit dédnagyapád üzletszerűen értékesített és fent említett módon eladod, így a bevétel 25%-a a jövedelem annak is.
2017. okt. 19. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Végül sikerült megoldást találni?


Nekem is hasonló a gondom, hogy nem ebből akarok megélni, csak annyira szeretem csinálni, hogy mellékes jövedelemnek jó lenne időnként. (Papírművészetben utaznék)


A NAV-ban a hölgy azt mondta, szerinte váltsak ki adószámot, aztán meglátom, hogy megéri -e vállalkozóit kiváltani. Viszont az adószámmal nem lehet üzletszerű rendszeres tevékenységet folytatni, s ha hirdetem a termékem egy oldalon, az már üzletszerű, hisz folyamatosan látható és elérhető a termék.

Csak arra érvényes az adószám, ha kitelepülök évente 3-4 alkalommal egy -egy vásárban és ott eladok ezt-azt nyugta ellenében.

Nekem is van főállásom, de elvileg, még a KATÁ-nál is van jobb, ha tételes elszámolású vagyok. Akkor csak az eladott termékek után kell adóznom. Kvázi, ha 2 hónapig nem adok el semmit, akkor az után nem kell adóznom. De erről minden könyvelő mást mond :(

2018. júl. 4. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

5-ös, ez így van, ha van heti 36 órát meghaladó főfoglalkozásod, akkor nyugodtan kiválthatod mellékfoglalkozásban az egyéni vállalkozóit, mert akkor valóban csak a bevétel után kell adóznod - ha nincs bevétel, nincs adó.

Azt mondjuk nem tudom pontosan,hogy mellékfoglalkozásúként is kell-e havonta adóbevallást beküldened (főállásúként igen), de ha nincs bevételed, nem egy nagy valami a 0-ás bevallást beküldeni.

Ha van, akkor meg talán könyvelővel is meg tudod oldani a dolgot (anyagilag).

2018. júl. 5. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Na, csak a lényeg maradt le: szóval kiválthatpod mellékfoglalkozásban az egyéni vállalkozóit, és TÉTELES költségelszámolással adózol (bevétel mínusz kiadás) - az úgy jó lesz :-)
2018. júl. 5. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!