Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogy zajlik a családi adókedve...

Hogy zajlik a családi adókedvezmény igénybevétele válás után? (Részletek lent)

Figyelt kérdés
Kicsit összezavarodtam, olvastam ilyet is olyat is, tudja valaki mi a jelenlegi jogi háttér? Röviden: válófélben vagyunk exnejemmel. Egy kislányunk van, Vele marad egy háztartásban, de közös felügyelettel. Ő az előző évben eltekintve az elmúlt 2 hónaptól nem dolgozott, GYES-en volt. Én október 31-ig dolgoztam, akkor szűnt meg a munkaviszonyom. Olvastam olyat, hogy ilyen esetben csak Ő igényelheti meg a válás után (jövő január-februárra várható a vége) a családi adókedvezményt, viszont, ugye a nyúlfarknyit jövedelemmel nem tudja... Ja az nem tudom, mennyire árnyalja a képet, hogy már rég ( a hátam mögött is valószínű még anno) van egy pasija, akivel az elmúlt hónapban össze is költöztek és már nyíltan élettársként élnek együtt. A pénz NEM nekem kellene, a kislányunkra fordítanám, ha megigényelhetném, de így szegény el fog ettől esni. Valaki hasonló cipőben?
2017. dec. 4. 14:08
 1/2 anonim ***** válasza:

Nav.gov.hu - szóval elg hiteles :-)


"2017. január 1-jétől módosul a Cst. 9. § (4) bekezdése, amely a felváltva gondozott gyermekre vonatkozó szabályt tartalmazza.


A rendelkezés szerint a szülőknek 2017-től már nem szükséges a bírói döntés arról, hogy a felváltva gondozott gyermek után 50-50 százalékban jogosultak legyenek a családi pótlékra. Ezentúl elegendő egyközös nyilatkozat benyújtása arról, hogy a gyermek gondozását, nevelését saját háztartásaikban felváltva biztosítják.


Amennyiben a nyilatkozat alapján 50-50 százalékban jogosultak a családi pótlékra, akkor a családi kedvezményt is az Szja törvény 29/B. § (1e) bekezdése („50 százalékos” szabály) alapján érvényesíthetik."


Tekintettel arra, hogy nem egy háztartásban éltek és nem felváltva nevelitek a gyereket, eért nem leszel jogosult rá, hogy igénybe vedd.


Csak zárójelben jegyzem meg, hogy KATA-s vállalkozóként egyedül neveltem a gyermekemet, kezdetben 130 ezer ft volt a havi bevételem, ebből 50 ezer ft az adó, 0 ezer a rezsi és abszolút nem érdekelte az államot, hogy hogy nevelem a gyereket, mert KATA-sként nem lehet ifgénybe venni a családi adókedvezményt. Ha meg átmentem volna másik adózásba, akkor ugyan igénybe tudtam volna venni a havi kb. 10 ezret - csak azt meg elvitte volna a könyvelő. Nesze semmi fogd meg jól...


Ha a (volt) feleséged és egy másik pasi együtt élnek, akkor azért 2 ember jövedelméből csak nem fog éhen halni az a gyerek :-)

2017. dec. 4. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

A válás után a kislány anyukával marad egy háztartásban. Onnantól kezdve csak anyuka érvényesítheti utána év közben a családi kedvezményt. Viszont ha nem tudja, vagy csak részben tudta év közben, akkor év végén az adóbevallásban a másik, akár jogosultnak nem minősülő fél is érvényesítheti helyette, aki szintén a gyermekkel egy háztartásban él. Ilyen, jogosultnak nem minősülő fél az élettárs is.

Tehát az élettársa is érvényesíthet a kislányra családi kedvezményt, de csak év végén a bevallásban.

2017. dec. 5. 05:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!