Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Külföldi partnert miért...

Külföldi partnert miért piszkálja a NAV?

Figyelt kérdés

KATA-s EV vagyok. Van egy német partnerem akinek 1 millió felett számláztam tavaly ami ugye adatszolgáltatási kötelezettséggel járt.

A napokban kapott egy levelet és nem tudja értelmezni, de teljesen be van pánikolva és abba akarja hagyni a velem való munkát, mert vélelmezik, hogy munkaviszonyban állok vele és őt meg fogják büntetni ha ez így van.


Én eddig azt hittem, hogy a NAV nem vélelmezi külföldre történő számlázás esetén a munkaviszonyt, mivel földrajzilag ez kivitelezhetetlen.


Illetve furcsa nekem, hogy én nem kaptam eddig ilyen levelet még, hogy nyilatkozzak a dologról. Ugye ez kivédhető, ha nyilatkozom arról, hogy a saját telephelyemen/székhelyemen dolgozom a saját eszközömmel (számítógép), de én úgy tudtam eddig, hogy külföldi partnernél ez alapból kiesik.


Ilyenkor mi van?



2018. jún. 9. 02:55
1 2 3
 21/22 anonim ***** válasza:

Biztos, hogy arról szól a levél?

Mert úgy gondolom, hogy a Katv. szerint ilyen esetben nem vélelmezheti a NAV a munkaviszonyt, ugyanis:

13. § * Az Art. szerinti adózó (ide nem értve az egyéni vállalkozónak nem minősülő magánszemélyt és a kisadózó vállalkozások tételes adójának alanyát) a tárgyévet követő év március 31-ig adatot szolgáltat az állami adóhatóság részére a kisadózó vállalkozás nevéről, címéről, adószámáról, és a kisadózó vállalkozás részére a naptári évben juttatott, a kisadózó vállalkozás bevételének minősülő összegről, ha az meghaladja az 1 millió forintot. Az adatszolgáltatás teljesítése során nem kell figyelembe venni a kisadózó vállalkozás olyan bevételét, melyről a kisadózó vállalkozás nem számlát állított ki.


14. § (1) A kisadózó vállalkozással kötött szerződést, ügyletet és más hasonló cselekményeket valódi tartalmuk szerint, a rendeltetésszerű joggyakorlás feltételére figyelemmel kell minősíteni. Ha a kisadózó vállalkozással kötött szerződés, ügylet tartalma szerint a kisadózó és harmadik személy közötti munkaviszonyt leplez, akkor az adózási és egyéb jogkövetkezményeket e törvénytől eltérően a munkaviszonyra irányadó rendelkezések szerint kell megállapítani.


(2) Az adóhatóság ellenőrzési eljárás keretében - a (3) bekezdés figyelembevételével az ellenkező bizonyításáig - vélelmezi, hogy a kisadózó és a kisadózó vállalkozással összefüggésben a 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles adózó között munkaviszony jött létre.


Mivel a német cég nem tartozik a magyar Art. alá, ezért a 13§. alapján nincs is jelentési kötelezettsége, így a NAV nem is vizsgálhatja a 14§ alapján az ügyletet.

2018. jún. 12. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/22 anonim ***** válasza:
45%

"Órabér? Egy vállalkozónál? Alkotóművészetnél? Megmondja, hogy mit szeretne én meg megmondom hasraütés szerűen, hogy mennyit kérek érte. Ha többet rendel egyszerre, akkor alacsonyabb árat adok. Pont ettől lesz vállalkozó a vállalkozó és nem munkabéres dolgozó, hogy nem órabérben dolgozom..."


1. A te esetedben is el lehetne szamolni oraberben. En programozo vagyok, de dolgoztam peldaul grafikussal, aki oraberben szamlazott.

2. Te sem vagy "igazi vallalkozo", mert a munkad eredmenyert egyszeri dijert adod el, ugyanugy, mint aki oraberben szamlaz vagy mint egy alkalmazott.

2018. jún. 12. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!