Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogyan adózik egy egyéi...

Hogyan adózik egy egyéi vállalkozó? (példa a leírásban)

Figyelt kérdés

Egy kőművessel házat építtetnek.

A ház építéséért kapott kivét (15% szja) - ez egyértelmű

Felfogad segédmunkást, tárgyal a megrendelővel, adózik - szervezési, vállalkozói készségek (9% vállalkozói szja) - Ebből hogy keletkezik jövedelme?

A vállalkozás indításához pénzre van szüksége, melyet a saját magánvagyonából biztosít, akkor tőkejövedelme keletkezik. (15% osztalékadó) - Ebből hogy keletkezik jövedelme?



2018. júl. 2. 22:25
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Szerintem mindenképpen menj el egy könyvelőhöz, majd Ő elmagyaráz Neked dolgokat - ne sajnáld rá a pénzt - mert már az első mondatban is súlyos fogalomzavarok vannak.


A ház építéséért kapott pénz a bevétel, amiből számos költség jön le (pl. a felfogadott segédmunkás bére is, meg az utána fizetendő adó, járulék, stb)

2018. júl. 2. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

Lemaradt, látszik késő van már :-)

A ház építéséért kapott pénz a bevétel, abból jönnek le a költségek és a nettó összeg adózik 15 % szja-val - de az nem a kivét.


A többi mondatod is fogalomzavaros - ezért javasoltam a könyvelőt.

2018. júl. 2. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
Rendben az elírtam, de nem az a lényeg.
2018. júl. 2. 23:48
 4/15 anonim ***** válasza:

Megint témánál vagyunk... világát nem tudó leendő vállalkozó, a könyvelőn akar spórolni és hallomásból rakja össze a hülyeségeit. :D


Az első részt az első kommentelő elmagyarázta.


"Felfogad segédmunkást, tárgyal a megrendelővel, adózik - szervezési, vállalkozói készségek"

Itt nem jövedelem, hanem költség keletkezik...


"A vállalkozás indításához pénzre van szüksége, melyet a saját magánvagyonából biztosít, akkor tőkejövedelme keletkezik. "

Ebben az esetben nem keletkezik semmilyen jövedelme.

A tőkejövedelem az teljesen más.

2018. júl. 3. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Nem leendő vállalkozó, hanem 18 éves hülyegyerek vagyok, aki kapott egy hasznavehetetlen tankönyvet és most próbál egyről a kettőre jutni.
2018. júl. 3. 00:25
 6/15 anonim ***** válasza:

Ne haragudj, de akkor tényleg eléggé hülye vagy.


Kezdjük azzal, ha nem értesz hozzá és nem is tudod normálisan megfogalmazni a kérdést, akkor fényképezd le azt a könyvet/feladatot/példát és az alapján kérdezz.


El ne hidd már, hogy majd mi kitaláljuk a köntörfalazásodból, hogy most mit is akarsz...


Egyéni vállalkozó sokféleképpen adózhat.

Azért kéne látni a feladatot, hogy mégis mire gondol...

2018. júl. 3. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Nem hittem volna, hogy ilyen nagy port fog kavarni ez az egész, de akkor gépelek. Ez a könyvemben lévő szöveg:


Egy kőműves szakmunkás főállásban egyéni vállalkozó. Elvállalja egy családi ház építését. Természetesen maga végzi el a kőművesmunkát. A munkáért elszámol magának munkadíjként egyéni vállalkozói kivétet ("munkabért"). Fel kell fogadnia egy segédmunkást, tárgyalnia kell a megrendelővel, adóznia kell stb. Ehhez szükséges némi szervezési, vállalkozói készség is. Természetes,hogy ez a szellemi munka is jövedelmet termel. Így keletkezik vállalkozói jövedelme, amely a bevételeinek és költségeinek különbözete. Ha hozzávesszük még, hogy a vállalkozás indításához pénzre, tőkére van szüksége, amelyet a saját magánvagyonából biztosít, akkor megállapíthatjuk, hogy tőkejövedelme (osztalék) is keletkezik.

2018. júl. 3. 15:27
 8/15 anonim ***** válasza:

Egyszerűsítve:

Bevételek:

amit a megrendelőnek kiszámláz

(tekintsünk el attól, hogy mennyit ad kölcsön a vállalkozásának a saját pénzéből)


Kiadások

anyagköltség

saját vállalkozói kivét

saját vállalkozói kivét adói és járulékai

segédmunkás bére

segédmunkás bérének adói és járulékai


Vállalkozói jövedelem, ami után fizeti a vállalkozói osztalékadót:

bevétel-kiadások

(esetleg további kiadásként elszámolhatóak a tárgyi eszközök időarányos értékcsökkenési leírásai, ha volt olyan. 100ezer Ft-nál drágább gép, amit 1 éven túl használ)



(Amennyit kölcsönadott a saját pénzéből a vállalkozásának (vagy ami vállalkozói kivétet nem vett ki, csak a járulékát és adóját fizette meg) azt ki is veheti, az nem befolyásol semmit az osztalékadó szempontjából.)

2018. júl. 3. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Azt nem értem, hogy ha én beszervezek magam mellé még egy embert, meg befizetem az adót, ott hol van pénzmozgás egyáltalán?

Átmegyek a szomszédba és mondom neki, hogy "Szevasz Józsi, lenne itt egy munka, bevállalod?" - itt hol volt egyáltalán pénz a dologban.


A másikat meg végképp nem értem. Mi az, hogy tőke jövedelem? Én magam vagyok a vállalkozás, nem? Egyetemleges a felelősség, mit kell itt vagyont elkülöníteni? a vállalat vagyona a privát vagyonommal egyenlő, nem?

És mi az, hogy osztalék?

Az osztalék amit egy rt. ad a részvényeseinek, ez hogy jön egy ev.-hez?

2018. júl. 3. 20:29
 10/15 anonim ***** válasza:

Ha felveszed az embert dolgozni, amikor bért számolsz el és fizetsz neki, az után adót és járulékokat is vallasz és fizetsz az államkasszába (a munkáltatói oldalról a te nevedben, illetve munkavállaói oldalról az ő nevében). Ez a vállalkozás szempontjából kiadásnak számít.

Egyébként igazad van, a tőkejövedelem itt nem értelmezhető klasszikusan, mert valóban nem különül egy egy EV vagyona szigorúan a magánvagyonától.

Viszont a gyakorlatban valóban annak lehet tekinteni, hiszen x ezer forintot a vállalkozásra különített el és annak a végeredménye az osztalék (na meg a kivét is)

2018. júl. 3. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!