Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mikor kell kiállítani a számlát?

Mikor kell kiállítani a számlát?

Figyelt kérdés

Annyi félét olvasok a neten, hogy már nem vagyok biztos semmiben.


- Alanyi Áfa mentes vagyok

- 10-én megrendelik a terméket.

- 15-én beérkezik a bankszámlámra a teljes ellenérték.

- 20-án postára adom az elkészült terméket.


Eddig úgy tudtam, hogy 15-én már kiállított számlával kell rendelkeznem.


Most meg mást olvasok, mégpedig, hogy teljesítéskor kell a számlát kiállítani. Számomra ez nagyon jó dolog lenne, mert sosem tudom, hogy mikor tudom teljesíteni a rendelést.



"A számla kiállításának időpontja

A számla kiállításának az időpontja azért bír fokozott jelentőséggel, mivel csak a kiállított számla birtokában tudja az eladó és/vagy a vevő az adófizetési kötelezettségét, vagy levonási jogát a törvénynek megfelelően gyakorolni.

Fő szabály szerint a teljesítéskor kell a számlát kiállítani, amely mint már láthattuk a gazdasági esemény tényállásszerű bekövetkezése, az ellenérték megfizetésének határideje, vagy az előleg átvétele lehet.

Az elmúlt években ezen időpontokban kellett kiállítani a számlát, de ez sokszor ügyvitel-technológiai okokból nem volt lehetséges, ezért a törvény 15 nap türelmi időt biztosít a számla kiállítására. (Megjegyzem a sok kapott telefon alapján, hogy az adóalanyok egy része még így sem lesz képes kiállítani a számlát törvényes időben.)


2019. júl. 7. 15:40
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:

Itt meg egy 2019-es szabály:


1.3. Meddig kell a számlát kibocsátani?

A számlát főszabály szerint az ügylet – Áfa tv. szerinti – teljesítéséig (előleg esetén annak

kézhezvételéig, jóváírásáig illetve megszerzéséig), de legfeljebb az attól számított ésszerű

időn 37 belül ki kell bocsátani.

Az Áfa tv-ben konkrétan megjelölt ésszerű időt figyelembe véve:

1. az ügylet Áfa tv. szerinti teljesítési időpontjáig megvalósuló készpénzzel vagy készpénz-

helyettesítő fizetési eszközzel történő ellenérték megtérítés esetén a számlát haladéktalanul

ki kell bocsátani, feltéve, hogy

- a termékértékesítés nem Közösségen belüli adómentes termékértékesítés,

- a szolgáltatásnyújtás nem felel meg a 6. pontban foglaltaknak,

- az ügylet nem kezelőszemélyzet nélküli automata berendezés útján teljesített

termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás. 38

2. az olyan előlegről – amelynek összege nem a 6. pontban foglaltak szerinti

szolgáltatásnyújtás ellenértékébe számítható be és – amelynek a megfizetése készpénzzel,

vagy készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel történik, a számlát haladéktalanul ki kell

bocsátani. 39

3. az olyan termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás esetében, amelynek az ellenértékét az 1.

pontban foglaltaktól eltérően – azaz vagy nem készpénzzel, készpénz-helyettesítő fizetési

eszközzel vagy a teljesítést követően – térítik meg, és a számla áthárított adót tartalmaz

(illetve áthárított adót kellene tartalmaznia), a számlát a teljesítéstől számított 15 napon

belül (vagyis legkésőbb a 15. napon) ki kell bocsátani. 40

2019. júl. 7. 15:45
 2/14 anonim ***** válasza:

Amennyiben 15-én beérkezik a bankszámládra a termék ellenértéke, akkor 15-én "illik" kiállítani a számlát. (már csak azért is, mert akkor nem lesz kever-kavar belőle, visszaellenőrizhető tételesen, stb)

Nem fog összedőlni a világ, ha csak 17-én veszed észre és közben nem érkezett be más összeg, de időrendi sorrendben kell lennie a számláknak.

2019. júl. 7. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
Ugye te vagy az, aki a héten a navnál érdeklődött, hogyan számlázzon szolgáltatást? Hát figyi, azt mondták, ne legyen könyvelőd. Akkor menj, és szedd ki ezt is a navból.
2019. júl. 7. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

#2-es


Az a bajom az egésszel, hogy ha nem tudom még, hogy melyik napon lesz a teljesítés, akkor hogyan állítom ki előre a számlán a teljesítési időpontot ?

2019. júl. 7. 15:51
 5/14 A kérdező kommentje:

#3-as


Nem én vagyok az illető.

2019. júl. 7. 15:52
 6/14 anonim ***** válasza:

A megrendelés nem azonos a teljesítéssel: azzal, hogy megrendelt valaki valamit, még semmi nem történik.

Ha landolt a számlán a pénz, akkor teljesített, ekkor állítod ki a számlát.

Ebben az esetben a teljesítés határideje, a számla kelte és a fizetési határidő azonos lesz.

Hogy honnan tudod, hogy mikor érkezik meg a pénz a számládra?

Hát, ha vállalkozó vagy, akkor "nem árt" követni, hogy ki mikor fizetett?

2019. júl. 7. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Úgy látom a fogalmakkal hadilábon állunk.

Olyan nincs a számlán, hogy teljesítési határidő.


- Teljesítés időpontja

- Számla kelte

- Fizetési határidő


A teljesítés az én olvasatomban az amikor a termék a gazdihoz kerül, vagy amikor postára adom.

A fizetést ezek szerint nem lehet teljesítésnek nevezni.

2019. júl. 7. 23:00
 8/14 anonim ***** válasza:

15-én vagy az azt követő 15 napon belül : előleg számla (teljesítés dátuma 15-e)


20-án vagy az azt követő 15 napon belül: nullás végszámla (teljesítés dátuma 20-a)

2019. júl. 8. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Ja, hogy idejössz kérdezni és amikor megpróbálok segíteni, akkor kioktatsz?

Hát akkor szevasz, további jó kötözködést.

A teljesítési határidőt meg azért szoktam ugyanarra a napra írni, mert én aznap adom fel a csomagot, amikor beérkezik a pénz - nem ülök a vevő pénzén.

2019. júl. 8. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

9-es.

Hiába nyomod a morcit, a számlán nincs olyan , amiről beszélsz, ergo butaságot mondtál.


Az utolsó mondatod megerősít abban, hogy nem tévedtem.

Minden 8 általánost végzett alkalmas arra, hogy levegye a polcról az árut és betegye dobozba, ergo nem ültél a vevő pénzén.

Nekem viszont mai napon is itt van több mint 60 megrendelőm, akiknek el kell készíteni a megrendelt termékét, ami időbe telik, és van, hogy csak 30-40 nap múlva kerül sorra. Tudod ezt úgy nevezik, hogy dolgoznom kell a pénzért, nem csak leemelni a polcról.

2019. júl. 8. 22:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!