Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Örökölt ingatlan eladása...

Örökölt ingatlan eladása adómentesen?

Figyelt kérdés
Ha öröklök ingatlant, ami 5milliót ér (hagyatékiban szerepel az összeg is), de el tudom adni 8 millióért, 3 millió után adóznom kell. Ugyanakkor, ha az édesanyámnak ajándékozom szerződéssel úgy, hogy az ajándékozási szerződésbe 9 milliót írok, akkor az ajándékozási szerződés költségmentes, az eladás pedig mínuszos, így nem kell adóznia az édesanyámnak sem?

2019. júl. 8. 14:31
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
100%

"Értem. Tehát, ha 5-öt öröklök és 7,5-ért eladom, akkor 2,5 után SZJA van."


Tulajdonképpen igen. Pontos számítások kellenek, mivel a 2,5 millió "adózatlan jövedelemből" levonható még egyéb, az ingatlan megszerzésére fordított, igazolt kiadás a Te esetedben, míg édesanyád esetén nincs ilyen lehetőség. Valamint minél későbbi időpontban értékesíted az öröklés időpontjához képest, az adózatlan jövedelem X. Y. %-a után kell csak az SZJA összegét megfizetni. Az 5. évben, vagy azon túli értékesítés esetén nem kell jövedelmet számolni, tehát SZJA-t sem fizetni utána.


Fentieket vedd figyelembe, és úgy kell kiszámolni, hogy biztosan megéri ajándékozgatni, vagy sem. :)

2019. júl. 11. 05:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Megvan rá a vevő, tehát gyakorlatilag azonnal el kell adnom. Ezért számoltam így. És, ha azon az értéken ajándékozom, mint amennyiért el is tudom adni, a közjegyző sem köthet igazán bele. Tulajdonképpen a hagyatékihoz készült "alulértékelést" korrigálom a tényleges piaci értékhez az ajándékozási szerződéssel családon belül. További szép napot!
2019. júl. 11. 08:10
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!