Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Egyéni vállalkozóként melyik...

Egyéni vállalkozóként melyik banknál tudnék lakáshitelt felvenni?

Figyelt kérdés
Katás egyéni vállalkozóként szeretnék majd a későbbiekben lakáshitelt felvenni. Jelenlegi önerőm 5 millió forint. Pesten szeretnék majd egy kisebb lakást vásárolni. Vállalkozói jövedelmem havi nettó 5-600 ezer ft között mozog. 10 éve az Erste banknál vagyok, ahol érdeklődtem milyen lehetőségeim vannak, egy nem túl kedves ügyintézőt fogtam ki, aki kb kinevetett és azt mondta, hogy vállalkozóknak semmilyen hitelük nincs, ők csak munkáltatói igazolást fogadnak el, és az is probléma, hogy a vállalkozói és a lakossági bankszámlám egyben van. Nos megkérdeztem egy másik vállalkozó ismerősöm, aki kb 1 éve vett fel lakáshitelt ő azt mondta, hogy az Erste és a K&H is nagyjából hasonló feltételeket ajánlott, meg, hogy nem is érti ezt az ügyintézőt, mert nekünk a NAV ad jövedelemigazolást, és hogy a kiszámlázott jövedelmem 60%-át veszik figyelembe. Mivel fontos, hogy a vállalkozói éveimet figyelembe vegyék, ezért minél előbb bankot szeretnék váltani. Van itt olyan, aki hasonló paraméterekkel vett fel lakáshitelt? Illetve kb mekkora önerőre lenne érdemes szert tenni ilyen feltételekkel?

2022. máj. 28. 01:24
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:

Szerencsére 15 éve foglalkozok vállalkozásfejlesztéssel, napi szinten pályázatokkal és vállalkozói hitelekkel, ami alapján van rálátasom erre.


Hidd el a Kata, annyira alja kategória és rossz besorolás, hogy jobb esetben is csak lakossági hitelre elég ( sokszor ott is csak adóstárssal).


Pl. egy folyószámla hitel, szabadfelhasználasú hitel esetében egy szjas ev. kaphatja az előző évi bevétel 40%-át is, addig egy katasnak 7% 🙂.


10 milliónal 4 millió kontra 700.000 Ft.


És lehet a tételes szjas vállqlkozói osztalék jövedelme csak éves párszáz ezer, addig egy katasnak leigazolnak 6 milliót 😀.


Amit el kell hinni akkor is, ha láthatóan veszteséges az üzlet,-mert tevékenységi kör függő a megítélése is- vagy semmi saját tőke ereje nincs( tárgyi eszközök, ingatlan, stb.) csak kivét és 0-ás bankszámla minden hónapban.

2022. máj. 31. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:

Ha ez nekem szólt - 10es vagyok -, akkor nem értem miért győzködsz. 2 éve vettem fel a lakáshitelem KATA-s EV-ként és simán megkaptam. Más kérdés, hogy nekem 650ezer körül volt már eleve az összeg amit a NAV leigazolt, mert elég jó bevételeim voltak az azt megelőző évben is. A dologhoz hozzátartozik, hogy minimális önerővel - tehát a törvényileg meghatározott 20% (akkor még asszem annyi volt) - és így kerültem a K&H-nál az 5 adós kategóriából a 4.-be, ahol az 5 a legrosszabb, az 1 a legjobb.

Nekem pl. pont baromság a levonás, mert szolgáltatást nyújtok, grafikákat csinálok, nulla költségem van, így nettó baromság amit levon a NAV, de mondjuk egy KATA-s fodrszánál vagy taxisnál valid a levonás. De hát mindegy, ez van, a hitelt megkaptam, de nyilván rosszabb kondíciókkal, mintha munkabéres lennék (3.5% lett volna a legjobb ajánlat, ahhoz képest fizetek 4.2%-ot 10 évre fixálva).

2022. máj. 31. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
13.20-as, látod, többek között ezért kell kiemelt hitelközvetítővel intézni a lakáshitelt, mert pl én is mindenkit 2-es kategóriába tudok betenni a KH-ban.
2022. máj. 31. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 A kérdező kommentje:
Hát ez eléggé elkeserítő egyébként. Most a saját helyzetemre gondolva, már a havi 600 is eléggé álom kategória volt nálam, amiért nagyon megküzdöttem, de ha jól sejtem, talán 7-800-tól kezdődően lenne esélyem bármire is. Már elgondolkoztam azon, hogy talán jobban járnék, ha elmennék alkalmazottnak, legalább 1 évre a hitelfelvétel előtt, vagy nem tudom, hogy ilyen esetben milyen hosszú munkaviszony számít. Nemrég megkeresett egy elég nagy pesti cég, ott senior pozícióra br. 750-800 000, évi 310 000 cafeteria, amit felajánlottak. Szóval ebből a szempontból egyáltalán nem járnék jobban bevétel tekintetében, csakis a hitelképesség miatt érné meg. Abba már bele se megyek, hogy nyilván megvan az oka, amiért vállalkozó lettem, de gondolom, aki szintén ezt választotta, annak nem kell magyaráznom, hogy miért nem kívánom a hátam közepére sem többé az alkalmazotti létet.
2022. máj. 31. 14:29
 15/22 anonim ***** válasza:
Tipikus hitelközvetítő vagy... :D Igen, mi is utánajártunk akkor, volt olyan kedvezmény amit hitelközvetítőn keresztül kaptam volna meg (mindig van valami amit csak rajtatok keresztül lehet elérni), ugyanakkor volt valami más, amit viszont nem kaptam volna meg, ha közvetítőn keresztül megy a buli. Nem emlékszem már rá pontosan, de az előtörlesztéssel volt kapcsolatos ami nekem marha fontos volt, mert az első 5 évben ki fogom fizetni a teljes tartozásom (már most több, mint a felét kipörgettem) és marha sűrűn járkálok a bankba előtörleszteni. Soha semmi nem fekete vagy fehér. Ha mindenben Ti lennétek a jobbak, akkor nem is lenne értelme bankban hitelt felvenni. :)
2022. máj. 31. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
15.14-es, Hmmm, háááát, fején találtad a szöget, mindig a közvetítős ügylet a kedvezőbb :). Az előtörlesztésekben is mi vagyunk a jobbak, benne van a Hirdetményben is, melyek azok a cégek, ahol arra is plusz kedvezmény jár. Pl volt idő, amikor korlátlan díjmentes tudtam adni a KH-ban, most "csak" az 5. évtől korlátlan, de egyediben sok minden elérhető....
2022. máj. 31. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:

10-es ha jól emlékszem múltkor is itt próbáltad győzködni másik hasonló kérdésnél saját magad leginkább, hogy vállalkozói hitel helyett lakáshitelt tudtál csak felvenni, szemmel láthatóan majdnem a legrosszabb adós besorolással. :-)


A költségek elszámolásának hiánya, - még ha kis költség igényű is a fő tev. kör., ami mellett lehetne ezer másik is, ha fejleszteni is akarnád a vállalkozást, nem csak adott esetben egy burkolt foglalkoztatást leplezni, adókedvezmények, stb. meg ne is firtassuk mekkora hátrány egy vállalkozás szempontjából Katásként.


Erre mondom, hogy "kinevetik a bankok a katásokat" egy szja-sal szemben.


Egyébként pont, hogy a KH banknál van vállalkozói folyószámla hitelre az említett 7%-os korlát a 40%-al szemben is katásoknak. :-)

2022. máj. 31. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:

16-os: Nem, nem kedvezőbb. Legfeljebb másban kedvező, mint a bankfiókban felvett kölcsön. Az előtörlesztés díja most konkrétan törvényileg van szabályozva, az alól az atyaúristen sem kivétel, nemhogy a közvetítők, de nem szeretnék belemenni egy parttalan vitába.

Nem vitatom, hogy vannak olyan kedvezmények amik nálatok érhetőek csak el, ez tény. De a mérleg két serpenyője mindig egyenlő és van amiben a bank a jobb, különben senki sem venne fel bankban hitelt, nincs ingyen vacsora. Testvérem lustaságból közvetítőn keresztül vett fel hitelt és nála ezerszer lassabban ment végbe a dolog, mint nálam. Kezdve az előminősítéstől a papírok leadásáig. Mindegy, nem veszünk össze, én örülök, ha neked jól megy a biznisz, de ne ferdíts, mert én sem teszem. Nem vonom kétségbe, hogy van ami előnyösebb nálatok, de Te meg ne színezd ki a sztorit.


17-es: Egész biztosan összekeversz valakivel, nekem lakáshitelen kívül nem volt és remélhetőleg nem is lesz más hitelem.

Vállalkozói folyószámlahitelt meg biztos, hogy nem vennék igénybe a büdös életben. Minden évben közel kimaxolom a KATA keretet, DCA-zom indexkövető ETF-ekbe és mellette előtörlesztem a lakáshitelem havonta, úgyhogy a hitel lehetősége meg sem fordul a fejemben.

2022. máj. 31. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:

+1: engem KATA-s vállalkozóként annyira "nevet" ki a bank, hogy úgy raktak át prémium ügyfélnek, hogy elméletileg az, hogy a vállalkozói számlám és a lakossági számlám között utalok havi 500ezret az nem számítana beérkező utalásnak, csak átvezetésnek (beérkező utalás az egyik kritérium), de külön fiókvezetői engedéllyel mégis prémium számlám van, ingyen (2 kritérium pipa a háromból: 500ezer beérkező utalás + 100ezer kártyás költés).

Ezt nem felvágásból mondom, biztos én vagyok a kivétel, de KATA-s vagyok és mégis körbeugrálnak minden szinten.

2022. máj. 31. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
18.01-es, csak annyiban javítanálak ki, hogy az téves elgondolás, hogy az előtölresztési díj törvényileg szabályozva van és az atyaúristen sem kivétel, ugyanis csak az van szabályozva, mennyi lehet a MAXIMUM díj, de egy bank dönthet úgy üzleti szempontból, hogy bizonyos feltételekkel ad kedvezőbb lehetőségeket, kondíciókat is az ügyfeleinek, pl a kiemelt partnerein keresztül. Ilyen lehet pl az előtörlesztési díj kedvezmény, vagy az alacsonyabb kamat. Szinte minden bankban van kisebb nagyobb ilyen kedvezmény. Ne gondold, hogy azért mennek közvetlenül a bankba hitelért az emberek, mert ez egy tudatos döntés és mert az jobban megéri, hanem azért, mert nem bíznak a hitelközvetítőkben (és valljuk be, sajnos igen gyakran joggal, lásd a testvéred is befürdött valakivel), vagy mert nem is gondolják, hogy lehet ez előny is, ha közvetítőt fogadnak. Ugyanúgy, ahogy vannak tájékozatlan banki ügyintézők, vannak szép számmal jó közetítők is és fodítva. Mindkét oldalon tudok számtalan példát, mivel igen régi motoros vagyok :).
2022. máj. 31. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!