Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Mióta fektettek be és hogy...

Mióta fektettek be és hogy áll a portfóliótok?

Figyelt kérdés

Tavaly márciusban kezdtem el részvényekbe befektetni miután a tavaly előtti crypto őrület kapcsán felkeltették az érdeklődésem a befektetések. Sokakkal ellentétben én nem ugrottam bele egyből, hanem alaposan utánajártam, tanultam, kérdeztem, tanultam, mire megfelelő elemzések után elkezdtem megvenni az első részvényeim.

Ezen idő alatt összesen havi átlag 1.5 milliót tudtam betenni részvényekbe, így van bent összesen 18 millióm (folyamatosan pakolom be a bevételeim ahogy tudom). Jelenleg a portfólióm eredménye sajnos -6.8% (ez -1.1M forint). Vannak részvények, amikkel szép pluszban vagyok (CMCSA, BBY, HPQ, C, TROW) és vannak, amikkel elég nagy bukóban (MMM, SWK, WBA).

Nem tervezek eladni semmit minimum 5 évig - hacsak a cégekkel nincs valami fundamentális gond -, de azért picit fáj ez a mínusz. Ugyanakkor, ha az S&P 500-at nézem és a népszerű részvényeket (amik engem alapvetően hidegen hagynak) ez a mínusz közel sem olyan vészes, bár tény, hogy állampapírba dobva lényegesen jobb hozamom lehetne. Mondjuk forintban.

Igazából arra vagyok kíváncsi, hogy van-e pár jó vagy rossz szavatok ehhez az egészhez amit csinálok az eredményt tekintve. Nem fog befolyásolni, csak érdekel az általános hangulat/hozzáállás.



2023. jan. 23. 15:56
 1/10 anonim ***** válasza:
50%
7 eve, foleg bitcoin de mas is van/volt. Eves atlag most 30 szazalekon all, dollarban persze
2023. jan. 23. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
88%

2019. januárjában vettem az első részvényeimet.

Nekem 4 évbe telt egy kb 50ezer dolláros portfólió méret.

A dolláros részen az éves hozam most éppen kb 20%. (Gondolom pár hete még ennél jóval kevesebb lehetett.)

A tavaly vett OTP részvényeim mostanra éppen csak pluszban vannak. Ez lerontja az összképet.


1 éves teljesítmény nyilván lényegtelen, ha 10+ éves távon gondolkozol.


Nyilván jobban érzed magad, ha növekményt látsz, de anyagilag az a sokkal jobb, ha az első 5 évben esés van, mert akkor olcsón tudsz további pénzeket betenni.

Csak persze ez mentálisan nehéz, hogy 5 évig semmit nem keresel, de te azért tolod be a pénzt.

Úgyhogy igazából örülnöd kéne, hogy minden csökken, de ez rohadt nehéz :D


Én azért alszom nyugodtan, mert ezek mind dollárbefektetések, így a forintgyengülés nem érinti.

2023. jan. 24. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
47%

Kriptóba lehet most veszítel...


[link]

2023. jan. 24. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Tolom folyamatosan befelé a havi megtakarításaim, persze. Kerülöm a még mindig túlértékelt glamour részvényeket és főleg unalmas osztalékfizető részvényekre fókuszálok, az osztalékokat meg visszaforgatom ahogy értelmezhető összeg jön össze belőlük. Én ráérek, és persze valóban most jó vásárolni, de azért mindig megfordul a fejemben, hogy nem lenne-e jobb egyelőre PMÁP-ban tartani, aztán majd egy év múlva kivenni...csak addig nagyon sok minden történhet. Elszállhat újra a dollár is, meg a részvények árfolyama is.
2023. jan. 24. 15:01
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

"nem lenne-e jobb egyelőre PMÁP-ban tartani"

"Elszállhat újra a dollár is, meg a részvények árfolyama is."


Lehetséges. De ezek elég súlyos kockázatok. Főleg az első.

Aztán persze az is lehet, hogy a mostani tőzsdei árak nem fognak nőni most 10 évig. És akkor évi 5%-os kötvény hozam helyett 0-t csináltál.



Én ezért vettem OTP-t, 330-on nem akartam dollárt venni, aztán volt 450-en is az árfolyam.

Most 360-on boldogan veszek, de nem az OTP eladásából...

okos akartam lenni, de nem jött be :)


"Én ráérek"


Mondjuk azt, hogy 5 év alatt 100 milliós portfóliót összerakni nem átlagos dolog.

Ha nem csinálsz nagy hülyeséget, akkor lehet, hogy nem vered meg az S&P500-at, de attól még több pénzed lesz, mint a 99%-nak.


Ha én minden évben csinálok 20% hozamot (nem fogok), de csak 5 milliót fektetek be, akkor 5év múlva előrébb fogsz tartani akkor is, ha 0 a hozamod.

2023. jan. 24. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Értelek. Én az értékalapú befektetést szándékosan választottam. Visszateszteltem jó néhány részvény esetében és azon idő alatt ameddig az S&P 500 alapvetően nem csinált semmit 10 évig, csak két csúcs és mélypont között ingázott (2000 és 2010) ezek a részvények higher low-t és higher high-t csináltak, mindazonáltal, hogy persze szakadtak az egész piaccal együtt, de a felfelé tartó trend stabil volt. Persze a múltbéli hozamok közel se garantálják a jövőbeli hozamokat, de jó kiindulópont. Ezek mindegyike 4-5% közötti osztalékot fizet és nem vettem bele olyan cégbe szinte egyáltalán amelyik 25 éve nem emel folyamatosan osztalékot és/vagy valaha vágott volna. Tudom, hogy az osztalék nem kötelező, de ez egy "elit klub" a cégek között ahonnan nem szeretnek kiesni, mert nagy sell off szokott lenni a vége a részvényesek között egy-egy osztalék vágás. Persze belenézek a cég bevételeibe, adósságába, stb. Erre egyébként nagyon ajánlom a FastGraphs-ot, elég jó a felhasználói felülete, marha könnyű átlátni, ha egy részvény túl vagy alulértékelt. Persze ehhez tudni kell, hogy adott iparágon belül mire figyeljünk (pl. finance szektorban inkább a cash flow-hoz nézem az árfolyamot, nem az earnings-hez).


Tehát amivel számolok rosszabb esetben is, az minimális árfolyamnyereség + az osztalékok (és ezek visszaforgatása) + árfolyamnyereség a dollár-forint árfolyamon. Nem mondom, hogy nem rizikós, mert ha annyira cudar idők jönnek, akkor bármelyik cég vághat osztalékot és leszakadhatnak az árfolyamok is még jobban a béka segge alá, de igazából bármit mondok pozitívumnak az úgy hangzik, mintha megerősítési torzítás lenne saját magam felé. :)

2023. jan. 24. 18:33
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

"Tehát amivel számolok rosszabb esetben is, az minimális árfolyamnyereség + az osztalékok (és ezek visszaforgatása) + árfolyamnyereség a dollár-forint árfolyamon."


Igen ez reális. Ha jön be az osztalék azt újra be lehet fektetni. Ez ad egy nyugodtság érzetet.

Ha közben stagnálnak az árfolyamok, akkor az osztalék többet ér, mintha közben kilőttek volna az árfolyamok.


Sajnos ugyanilyen biztosan lehet számítani a forint árfolyam gyengülésére is.


Hosszú távon én ezért fektetek részvényekbe.


És elsősorban nem a hozamok érdekelnek, de persze szeretnék minél többet kihozni ebből a pénzből.

Engem a portfólió méret érdekel. Van egy excelem, hogy szereteném növelni a portfóliót. Ebben benne vannak a befizetések és egy konzervatív hozam. Ha a hozam elmarad, akkor azt ki akarom majd pótolni extra befizetéssel.


Akkor járnék jobban, ha most jönne 5 év stagnálás a tőzsdén, akkor 5 évig jó áron be tudnék fektetni, aztán kilőhet az árfolyam. :)

De frusztráló lenne nézni, hogy tolom be a pénzt és az éves hozam meg nulla.

Azért bízom benne, hogy fogom majd tudni kezelni, ha így alakul :D


Én most úgy látom, hogy a végcél szempontjából mindegy, hogy 500ezer dollárt úgy szedsz-e össze, hogy 400-at fizettél be és 100-at megkerestél. Vagy 300-at fizettél be és 200-at kerestél meg. Ugyanúgy 500ezer lesz a számládon.


Az is teljesen mindegy, hogy havi 1000$ osztalékbevételt úgy érted el, hogy vettél annyi részvényt, hogy 500$ volt a havi bevétel, aztán ez az osztalékemelésekkel és újrabefektetésekkel 1000-re nőtt idővel.

Vagy úgy fektettél be nem osztalékfizető részvényekbe, hogy lett 300ezer dollárnyi portfóliód és utána az egészet átraktad 4%-ot fizető részvényekbe.


Ha tudod, hogy mi a cél, amit el akarsz érni, akkor több út is elvezet odáig.

2023. jan. 24. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

2019-ben kezdtem tőzsdézni, folyamatosan fektettem be.

2022-ben a háború, szankciók csúnyán odavágtak a portfóliómnak (van egy nagy oroszországi kitettségem is, ami így elveszett).

Összességében -15% hozamot értem el, pedig sok időt, energiát fektettem a tanulásba, befektetésbe, spekulációba. Ez alapján jobban jártam volna az állampapírral, de a kudarcokból is lehet tanulni.

2023. jan. 24. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Up koszonom a hozzaszolasokat
2023. febr. 10. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Már jópár éve, és úgy áll, hogy lapozni lehet vele anélkül, hogy meg kéne nyálazni!
2023. febr. 10. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!