Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Átkössem-e Prémium Magyar...

Átkössem-e Prémium Magyar Állampapírba a pénzem? Amiben jelenleg van: "OTP Prémium szárm alapok alapja BEF J" 1 Millió Ft, 2023.szept.1-től (de csak 2024-től fog igazán élni, 3 év tartós befektetési számlán)

Figyelt kérdés
Jelenleg, 2 hónap elteltével, az 1 Millió Ft lekötés -5000 Ft-on áll, 995.000 körül. Az ügyintéző lekötéskor azt mondta, hogy ez is legalább ugyanolyan jó mint a PMÁP. Tehát ha pesszimistán is nézem, évi 15%, 3 évre az durván 450.000 kamat. (kamatadó és szocho mentesen). Viszont ezt hogyan higgyem el, amikor 2 hónap alatt -5000 Ft-ot "buktam" ezen... Jah és ez OTP, nagyon konzervatív, óvatos, megfontolt ügyfeleknek való termék. Mit ajánlotok? Főképp pézügyekben jártas emberkék véleményére vagyok kíváncsi. Köszönöm előre is.

#prémium magyar állampapír, otp, megtakarítás, kamat
2023. nov. 3. 14:15
A kérdező szavazást indított:
igen, átkössem.
Ne kössem át, mert lehet, hogy 2 év múlva indul be igazán, amikor a PMÁP már leszálló ágban lesz.
6 szavazat
 1/4 anonim ***** válasza:

Nem buktál rajta 5 ezer forintot. Ezeknek az alapoknak az a lényege, hogy visszaváltási díjad van, amit leszámolnak a tőkéből, és csak akkor veszíted el ezt a pénzt, hogyha idő előtt kiveszed a teljes összeget. Ezzel akarnak maradásra bírni, hogy ne ugráljál befektetések között, hanem ők is biztosabban tudjanak a pénzeddel számolni a következő időszakra. Szóval ahogy telik az idő és rakódik majd a kamat az alapodra, úgy kerülsz pluszba is. Ez szerintem a következő hónapban már érezhető is kell, hogy legyen.

Konkrétan ezt az alapot nem ismerem, de leírás alapján mérsékelt kockázat, az elmúlt 1 év hozama 23%. Én az állampapírban nem igazán bízok, és igazából már csak 1 évet jósolnak neki, 2025-től jóval lejjebb esik a hozama. Épp ezért olvastam egy cikket, hogy vajon mit fog tenni majd az állam, hogyha mindenki visszahívja a pénzét, mert 18% helyett 6% kamatot fog majd nyújtani a lakosság számára. Persze nagy szigorításokat nem tehet, mert akkor az emberek bizalma teljesen megrendül, de azt sem hiszem, hogy majd csak úgy elengedi a kezüket.

Azt mondanám, hogy ilyen összeget nem kockáztatnék állampapírba tevéssel. Alapból bukni fogsz már azon is, hogy idő előtt kiveszed a pénzed és átrakod PMÁP-ba, ami számottevően nem is fog jobban hozni. Inkább azon gondolkodnék el, hogy a jövőbeli megtakarításaimat diverzifikáljam, hogyha bukok is valamelyik megtakarítással, vagy nem úgy hoz mint amivel számoltam, az ne legyen számottevő összeg.

2023. nov. 3. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Az OTP alap éves költsége (azaz a hozamából fixen levont kvázi negatív kamatként viselkedő tétel) 3,36%. Vagyis ha az alapban lévő befektetések hozama 0, akkor a befektetésed az alapban 3,36%-ot veszít az értékéből.


Ez egy “alapok alapja”, tehát a benne lévő befektetések is további alapok amiknek van ilyen éves költsége. Tehát jóval több, mint 3,36% a biztos negatív hozam.


Olyan mint valami vicces karácsonyi ajándék, aminél az óriási dobozt kibontva egy kisebb dobozt találsz, amiben van egy még kisebb doboz.. és végül egy cukorka.


Vagy derítsd ki mik a cukorkák ezekben az alapok alapjainak az alapjaiban (teljesen nyilvános, le lehet ásni… sokszor csak állampapírok :D), és vedd meg azokat közvetlenül,


vagy vedd meg a pmápot.

2023. nov. 3. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Mi azt számoltuk, hogy tbsz számlát pl. 3 millió alatt devizában nem éri meg az otp-nél csinálni, mert negatívban leszel. Forintot nem tudom.
2023. nov. 3. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Na kiástam neked mi van bennük:


OTP Prémium Származtatott (3,36% éves költség)

=

20% OTP abszolút hozamú (2,51% éves költség

20% OTP EMDA befjegy (5,49%)

20% OTP Föld kincsei (2,87% költség)

20% OTP Supra I (4,2% költség)

20% OTP Új Európa (3,72% költség)


Szóval ha ezeket megveszed külön már éves szinten nyersz 3,36%ot…


Az OTP abszolút hozamúban:

Magyar államkötvény 36%

Vállalati kötvény 4%

Magyar részvények 5%, fele Graphisoft Park

Külföldi részv. 8%

Bef jegyek 22%, (ennek fele OTP trend B, azaz a saláta folytatódik)

A maradék kb 25% meg pénz.


OTP EMDA

Államkötvény 18%

Vállalati kötvény 4%

Külföldi részv. 20%

Bef jegyek 16% feltörekvő piaci ETF-ek főleg.

A többi pénz.

A maradék kb 25% meg pénz.


OTP föld kincsei

88% OTP betétek (pénz)


OTP Supra

Államkötvények 22%

Vállalati kötvények 18%

Részvények 26%

Befjegyek 13%


OTP Új Europa

pénz 20%

Kötvény 18%

Részvény 25%

Befjegy 25% (további saláták)


Az EMDA, Supra meg az Új Európa esetében látszik, hogy forognak a részvények szóval valaki dolgozik velük, tényleg aktívan kezelt alapok, szóval ez jelenthet többletértéket.


Érdemes utánaolvasni, hogy az aktívan kezelt alapok felül tudják-e teljesíteni a passzív indexkövető alapokat az elmúlt évtizedek tapasztalatai alapján. Ezután meg kell fontolnod hogy várható-e változás ezügyben.

2023. nov. 3. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!