Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Kötvény! Valaki elmagyarázná...

Kötvény! Valaki elmagyarázná nekem hogy mennek a dolgok ilyen téren?

Figyelt kérdés

minden érdekelne vele kapcsolatosan, főleg akiknek van, vagy volt, meg -e éri, kockázatos -e, elejétől a végéig érdekel:) sajnos én nem nagyon értek hozzá


Aki tud segítsen!


2011. máj. 21. 14:22
 1/7 anonim ***** válasza:

A kötvény hitelviszonyt megtestesítő értékpapír. A kötvényben a kibocsátó (az adós) arra kötelezi magát, hogy az ott megjelölt pénzösszegnek az előre meghatározott kamatát vagy egyéb jutalékait, valamint az általa vállalt esetleges egyéb szolgáltatásokat, továbbá a pénzösszeget a kötvény mindenkori tulajdonosának, illetve jogosultjának (a hitelezőnek) a megjelölt időben és módon megfizeti, illetőleg teljesíti. Vannak olyan kötvénynek nevezett szerződések, értékpapírok, amelyek tartalmilag nem tekinthetők annak, ilyen a például a biztosítási kötvény.


Magyarországon csak névre szóló kötvényt lehet kibocsátani. A kötvények kockázata relatív alacsony, viszont épp ezért a realizálható hozam is. Kötvényt a Magyar Állam és szervei is bocsátanak ki, ezek kockázata a legkisebb. Ilyen például a Kincstárjegy. Ez 1 éves futamidejű fix kamatozású elég bombabiztos értékpapír.


Megéri-e? Hát a pénzed attól ha áll csak az értékéből veszít. Ha csak egy kötvénybe forgatod a reálhozamod alacsony lesz, de legalább a pénzed nem veszít, vagy nem annyit veszít a reál értékkéből. Vannak biztosabb befektetési formák is, melyek sokkal nagyobb hozammal kecsegtetnek, azonban ezeknél a kockázat fordítottan arányosan nő a hozammal. A kötvény az egy abszolút barátságos forma. Ha rövidebb időre (1 éven belül) akarod lekötni, akkor a sima bankoknál leköthető betéteket ajánlom, szintén kockázatmentes, legtöbbet az OBA biztosítja, szóval gond nem lehet.

2011. máj. 21. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

köszi a választ, de azért még meghallgatnék másokat is:)


A kötvényben elvileg a névérték+kamatokat kapom meg a lejárat végén, én úgy tudom a kamatok elég jók, de hitelintézetenként eltér...Szerintetek melyik hitelintézetnél éri meg legjobban?

mennyi az a minimum összeg amivel lehet kötvényt "vásárolni"?

2011. máj. 21. 15:51
 3/7 A kérdező kommentje:

"Ha csak egy kötvénybe forgatod a reálhozamod alacsony lesz, de legalább a pénzed nem veszít, vagy nem annyit veszít a reál értékkéből. Vannak biztosabb befektetési formák is, melyek sokkal nagyobb hozammal kecsegtetnek, azonban ezeknél a kockázat fordítottan arányosan nő a hozammal. A kötvény az egy abszolút barátságos forma."


ez annyira nem világos: most akkor te szerinted ez megéri vagy sem??? :D

2011. máj. 21. 15:56
 4/7 anonim ***** válasza:

Egy kötvény hozama mondjuk legyen 8%, ennél lehet jóval nagyobb hozamokat szakítani, de a kockázat is nő. Az arányosságot elírtam. Tehát minél több a hozam, annál több a kockázat. Mekkora összegtől? Hát én úgy tudom, 100e Ft-tól már lehet. A kamat eltérő, mindenhol más, sajnos fejből nem tudom.


És itt jön az elő, hogy kinek mi éri meg. Egy kis embernek bőven megéri, mert addig sem romlik a pénz reálértéke, és számára ez biztonságos. Van akinek ez semmi, mert azt mondja, hogy simán vállal nagyobb kockázatot a nagyobb hozamért cserébe. Neki ezért nem éri meg. Egy a tőzsdén jártas ember sem fog kötvénybe pénzt forgatni szerintem. Én azt mondom most is, ha hosszabb időre akarsz pénzt lekötni akkor kötvény, ha rövidebb időkre akkor a sima lekötött betét rugalmasabb.


Amúgy tényleg a névérték és a kamatot kapod meg, de van olyan eset mikor a névértéket kapod meg a futamidő végén. Ilyenkor a kötvényt mikor forgalomba hozzák, akkor névérték alatt bocsátják ki. Pl: 90000 Ft-ért veszel 100eFt értékű kötvényt.

2011. máj. 21. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

De pld nem értem milyen kockázat lenne benne, több helyen is olvastam hogy van benne kockázat.

De ha nekem pld fix, akkor gyakorlatilag nincs is benne kockázat. Azt a pénzt amin én megvásároltam pld legyen akkor ez a 100.000 ft értékű erre a kamatok pluszba jönnek rá azért fix kamatozású tehát én semmiféleképp nem veszteném el a pénzemet pld akkor azt a 100.000est, de akkor milyen kockázat lenne benne??? ezt nem értem!


úgy tudom a kötvényeket közepes futamidejű és hosszú futamidejűek, de én az 5 éven túlit nem vállalom be, ugyh max 2 éves futamidejűt gondoltam...

2011. máj. 21. 20:54
 6/7 A kérdező kommentje:

....jajj még annyit hogy ezt a névérték alatti kötvényekről mesélnél még?....mert ennek pld tényleg nem értem a lényegét.

Vagy csak én bonyolítom túl?

2011. máj. 21. 20:56
 7/7 anonim ***** válasza:

Minden befektetésnél van kockázat, még ha elhanyagolható is. A kötvénynél is valakinek te pénzt adsz, aki azt ígéri, hogy neked azt kamattal együtt visszafizeti. A kockázat az ott van, hogy neki ezt majd vissza kell fizetnie, és ki tudja milyen pénzügyi helyzetben lesz mikor arra kerül a sor. A legjobb adós (akinek a pénzt adod) pedig az ÁLLAM! Egy vállalat csődbe mehet stb. Amúgy a kötvények osztályozva vannak a kockázat szempontjából, A a legbiztonságosabb.


Fix kamatozás az, hogy pl megvan adva, évi 6,5% kamat és kész. De a kamat mértékét köthetik máshoz is. Tegyük fel jegybanki alapkamat. Az ugye változik, így ott is van egy kockázat. Ez olyan mint a deviza hitel. Ott is meg volt a kockázat, hogy a forint gyengül és a törlesztőrészleg megugrik. Ott ez meg is történt, most jobb példát nem tudok mondani. Itt azt a pénzt persze megkapod amit adsz, csak a kamatot változtatja meg.


A kérdésedet a 100e Ft-tal kapcsolatban nem tisztán értem. A pénzt te adod, majd azt remélem h egyszer viszontlátod kamattal.


Ami a névérték alatti kötvény illeti. Ennek a neve tudtommal diszkont kötvény. A lényege annyi, hogy amikor a kötvényt forgalomba hozzák, nem a névértéken teszik meg, hanem alatta, egy diszkont áron. Pl: 300 Ft-os 5 éves kötvényt megveszel most 200 Ft-ért. 5 év múlva te nem a névértéket + kamatokat kapod vissza, hanem a névértéket!, a 300 Ft-ot.


Remélem érted. A simánál névértéken veszed, névértéket + kamatot kapsz vissza

A diszkontnál a névérték alatt veszed, névértéket kapsz vissza és a "kamat" az a névérték és a diszkontált névérték (tehát amennyiért vetted) annak a különbözete.

2011. máj. 21. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!