Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Kicsit összetett kérdés a...

Kicsit összetett kérdés a diákhitel 2-ről, tudnátok segíteni?

Figyelt kérdés

Idén szeptembertől mennék egyetemre.

Először is, azt hallottam, hogy meghatároztak egy olyan törvényt, hogy aki állami támogatással tanul, annak a finanszírozott félévek dupláját kell ledolgoznia Magyarországon. Szóval ha én egy 7+4 féléves (alap+mester) képzésre megyek, akkor elvileg így 11 évet kellene itthon dolgoznom a diploma megszerzését követő 20 éven belül az adott szakmában.

Viszont eléggé úgy néz ki, hogy nem fogok itthon maradni az egyetem után, pláne nem 11 évig. Szóval arra gondoltam, felveszem a diákhitel 2-t, ami ugye a tandíjamra van korlátozva, viszont ha jól hallottam, akkor csak 10 félévre vonatkozik, azon belül is maximum 5 hónapra félévenként. Akkor ez most hogy van? Ha a 11 félévet el akarom végezni, akkor az utolsót már zsebből kell kifizetnem? Vagy csinálhatok-e olyat, hogy az első félévemet megcsinálom a támogatotton, utána valahogy átjelentkezek az önköltségesre, és csak onnantól igénylem a diákhitel 2-t? És akkor a maradék 10 félévem kifizetődik abból. Szóval, mindezek után arra gondoltam, hogy mondjuk kimennék egy évre dolgozni külföldre, összeszednék annyit, amennyit a kamattal együtt vissza kell fizetnem, és akkor ez le is lenne rendezve.

Viszont nem tudom, hogy hogy is van a törlesztés. Azt mondták, hogy amint munkába állok, a fizetésemből kell folyamatosan átutalnom. De ez a munka akkor lehet külföldi is vagy csak hazai?

Illetve, mikor kell igényelni a diákhitel 2-t, ha szeptembertől szeretném igénybe venni, és mikor, ha csak a 2. félévemtől?

Ez egyetemenként eltérő lehet?

Összességében, lehetségesek a terveim?

Remélem, valaki ki tudja bogarászni a lényeget, és tudtok segíteni. :D

Előre is köszi a választ!



2014. jan. 22. 15:59
 1/2 anonim ***** válasza:
Ne menj mesterszakra egyből BSC után. Ott már a munkatapasztalatra építve fejlődsz tovább. Ha pedig bsc után dolgozol, nem fog gondot okozni kifizetni a mesterképzést.
2014. jan. 22. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:

Erre egy összetett válasz van.

A DH 2 ebben az esetben, ahogy te leírtad, 10 félévre van, igen. Akkor támogatnák végig, tehát 11 félévig, hogyha a képzésed osztatlan képzés lenne, és alapból hosszabb, mint 10 félév.

Egy félévet így államin kell eltöltened, de ahogy előttem írták, a mesterszakot, hacsak nem előkövetelmény egy munkához, érdemes munka mellett, vagy a szakmában töltött idő után elkezdeni, és megcsinálni. Előbb nincs sok értelme.

A kamat jelenleg 2%, de ez lehet, hogy változni fog még addig.

Ha szeptembertől vennéd igénybe, akkor szeptember 15. az igénylési határidő, természetesen 2014-ben. A bankintézet októberben utalja el az egyetem számára az összeget, ez ellen se te, se senki nem tud tenni, ez törvényi szabályzás, hogy október 15.


A törlesztés kicsit más dolog.

Itt alapból akkor kell elkezdened, legkorábban, amikor befejezed az egyetemet, tehát a hallgatói jogviszonyod megszűnik.

Legkésőbbi dátum az a 35. születésnapodat követő 4. hónap. Ekkor így is, úgyis megkezded a törlesztést, mert elkezdik a "behajtást".

A munkahelyed nekik tök mindegy, a lényeg, hogy visszafizesd a pénzt.

Előtörlesztés lehetséges, bár ezt nem tudom pontosan, hogy hogyan is működik.


Igénybevételhez még egy kis kiegészítés:

Ez az egyetemtől teljesen független dolog. Igényelheted az első, de akár csak az utolsó félévben is. Az igénylés őszi félévre tárgyév szeptember 15. A tavaszira tárgyév február 15.


Így a kérdésedre remélem, tudtam válaszolni. Ha további kérdésed lenne, vagy mélyebbre mennél, szerintem látogass el a honlapjukra.

www.diakhitel.hu

Emailt is írhatsz nekik, válaszolnak rá.

Sok sikert a döntéshez, meg a pályaválasztáshoz.

2014. jan. 22. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!