Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Faktoring működését elmagyaráz...

Faktoring működését elmagyarázná valaki?

Figyelt kérdés

Főleg a visszterhes ügylet bonyolítását nem értem, a könyvben pedig számomra túl bonyolultan írják le.


Tegyük fel, hogy van egy vállalkozás, ami vállalati hitelt vesz fel a banktól.

Egy ilyen ügyletnél hol lép be a faktoring cég?

Ki milyen jogviszonyban van a másikkal a három szereplő közül? Mi történik a faktorálás során?


A könyv leírása kötelezettet, eladót, adóst jelent, de a leírásban nekem összemosódik, hogy ki kicsoda, ezért jelentene nagy segítséget, ha megnevezett szereplőkkel leírná valaki. Előre is köszönöm!


2014. aug. 24. 13:58
 1/4 A kérdező kommentje:
Pardon, kihagytam azt, hogy az engedményezés leírásánál szerepeltek ezek és itt el is vesztettem a fonalat.
2014. aug. 24. 13:59
 2/4 anonim ***** válasza:

Két cég kereskedelmi viszonyban áll egymással, az egyik mondjuk szállított a másiknak és leszámlázta az árut. A fizetés halasztott, azaz esetleg több hónap múlva esedékes, de az eladó cégnek sürgősen szüksége van a pénzre, ezért bankhoz vagy faktorházhoz fordul, aki a számla alapján kamat ellenében megelőlegezi neki az áru vételárát, azaz a eladó a faktorvégre engedményezi a követelését. Mikor eljön a számla esedékessége a bank vagy a faktorház a vevőtől szedi be az ellenértéket.

Tehát a szereplők, az eladó, aki kvázi eladja a követelését, a vevő, aki innentől a faktorháznak tartozik, és a faktorház, aki ebben az ügyletben valójában hitelt nyújt. A visszkereset pedig azt jelenti, ha a vevő esedékességkor nem fizet, a faktorház az eladón fogja behajtani a követelését. Számokkal: 100 a számla ellenérték, a faktoráláskor az eladó 90-et kap, 10 a faktorház nyeresége, amikor esedékességkor a vevő természetesen 100-at fog fizetni. Remélem így egy kicsit világosabb, igyekeztem minél egyszerűbben leírni. Természetesen, mint minden ügyletnek ennek is van számos, bonyolultabb változa ez a lényeg.

2014. aug. 24. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a választ, már világosabb!


Azonban nem értem a logikát abban, hogy ha az eladó bevonja a faktorházat, aki tulajdonképpen rajta vasalhatja be a tartozást, akkor mi a faktorház előnye az eladó szempontjából?

2014. aug. 25. 02:05
 4/4 anonim ***** válasza:
a visszterhes ügylet azt jelenti ez esetben, hogy az eladó a követelés lejárta előtt visszavásárolhatja a faktor cégtől a követelést.
2014. aug. 25. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!