Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Eddig minden hónapban késedele...

Eddig minden hónapban késedelem nélkül befizettük az autónk törlesztő részletét. Már nem tudjuk fizetni a nagyon megemelt részletek miatt. Mit tudok tenni vagy mit tud tenni a Bank? Volt már valakinek jogi képviselője, aki eredményes volt az ügyben?

Figyelt kérdés

2017. febr. 10. 13:19
 1/8 anonim ***** válasza:
81%

menjetek be a bankhoz es beszeljetek veluk.


Amugy meg el kell adni az autot, es ki kell fizetni valahogy a kolcsont. Mielobb meg kell tole szabadulni.

2017. febr. 10. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Ha eddig mindig tudtatok fizetni időben, azaz "jó adósok" voltatok, akkor legelőször próbáljatok meg a bankkal egyezkedni, hogy csökkentsék a törlesztőt és akkor ismét tudjátok fizetni (futamidő növelés, stb). Ha ezt megléptétek és nem hajlik a bank, akkor pedig megpróbálhattok adósságrendező hitelt felvenni, ami esetleg hosszabb távú, alacsonyabb törlesztőrészlettel. Az adósságrendező hitellel felvesztek annyit, amennyiből az autót kifizetitek és onnantól az adósságrendezőt kell "csak" fizetni - de az már alacsonyabb törlesztős.

A bank miot tud tenni? ha sokáig nem fizettek, átadják követeléskezelőnek, aztán végrehajtónak és lefoglalják, elárverezik az autót - ami nem fedezi a hitelt - tehát még mindig fogtok tartozni. Ezért javasoltam azt, amit meg tudtok lépni (egyezkedés vagy adósságrendező hitel.)

Nem kell rögtön a legutolsó lépést megtenni :-)

2017. febr. 10. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Ha eddig rendesen fizettetek, akkor menjetek be a bankba, próbálj egyezkedni velük! Ne hagyd annyiban addig, mert ha végrehajtónak átadják, onnan már késő!
2017. febr. 10. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Koplárovics Béci ***** válasza:

A legrosszabb az, hogy behúzzátok fületek-farkatok és nem csináltok semmit, csak késtek a törlesztők fizetésével vagy később el is maradtok vele.

A legjobb helyből a banknak jelezni, hogy gond van. Remélhetőleg nem olyan a konstrukció, hogy sokszorosa a tartozás az autó értékének, elsősorban ilyenkor fog tudni segíteni a bank pl átütemezéssel. De a lehetőségekről a bankot kell megkérdezni. Nekik is az a céljuk, hogy törlessz, ők is sokat vesztenek egy bukott hitelen.

Egy másik lehetőség a hitelkiváltás. Elképzelhető, hogy jelenleg sokkal kedvezőbb feltételekkel (alacsonyabb THM-mel, alacsonyabb törlesztővel) tudod kiváltani a meglévő hitelt. Itt is szükséges a jelenlegi bankkal megbeszélni a lehetőségeket, de itt akár másik bank is lehet a kiváltó, tehát érdemes körülnézni. Még az is lehet, hogy egy "sima" személyi kölcsön (hitelkiváltásra) jelenleg olcsóbb, mint egy néhány éves autóhitel.

Esetleg azt is meg lehet nézni, hogy érdemes lehet-e eladni az autót. Pl ha nem égetően fontos. De itt mindenképpen többet kell érnie az autónak a (tőke)tartozástól. Mindenképpen szükséges a bank engedélye az eladáshoz (mivel vagy opciós joga van, vagy ő a tulajdonos lízingnél). Az is elképzelhető, hogy olyanba belemegy a bank, hogy az autó ugyan kevesebbet ér, mint a tartozás, de ha sikerül eladni, az természetesen a tartozást csökkenti, és a fennmaradó remélhetőleg sokkal kezelhetőbb összeget személyi kölcsönként, alacsonyabb törlesztővel fizeted tovább.

De ismétlem: a legrosszabb az, hogy nem csinálsz semmit és várod a csodát. A legtöbb esetben "jogi képviselő" sem kell. Viszont ahogy látod, szinte minden esetben az lenne az első lépés, hogy a bankkal leülsz megbeszélni a lehetőségeket.

2017. febr. 10. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

5-ös, 10:21-es milyen alapon dobod be nyilvános fórumra valakinek az email címét az ő tudta nélkül? Még ha privátban írtad volna meg...

Amúgy a Gyakori szabályzata is tiltja.

2017. febr. 11. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a jó tanácsokat!
2017. febr. 12. 16:06
 7/8 anonim ***** válasza:

A bankkal természetesen lehet egyezkedni, és általában átütemezéssel el lehet nyújtani a futamidőt úgy, hogy az autó már kiesik alólad, amikor még mindig köhögni fogod a részleteit.


Viszont egyet meg kell tanulnod, a bank minden egyeztetési kísérletet igyekszik megragadni arra, hogy az opciós jogát meghosszabbítsa, a tartozást írásban megerősítse, és a szerződés megtámadásának a jogát csorbítsa, és ez a későbbi jogi lehetőségeidet korlátozni fogja.


Sajnos az a tapasztalat, hogy amíg rendesen törleszt valaki, addig nagyon rossz alku pozícióban van. A tartozás elengedést ilyenkor el lehet felejteni.


Ha igazolhatóan fizetésképtelenné váltál, vagy a jelenlegi törlesztőd a jövedelmedet nagyobb arányban veszi igénybe, mint a kölcsön felvételének idejében, akkor már akár hajlandóak bizonyos mértékű tartozás elengedésre is.


Az opciós jog öt évre köthető ki, 5 éven túl kikötött opciós jog semmis, ezt kevesen tudják.

Jogi úton a legcélszerűbb eljárás - ha már letelt öt év -, hogy első lépésben vissza kell kérni a gépjármű törzskönyvét. Van amelyik bank önként kiadja, de sajnos van amelyik csak akkor, ha bíróság kötelezi erre. A bírák többsége megítéli ezt, sajnos nem mind.


A törzskönyv azért kell a banknak mert szívathat vele. Nyilván amíg fennáll az opciós joga addig törvényesen eladhatja az autót és ezért szüksége lehet a törzskönyvre, de az opciós joga lejártával is hasznát veheti a törzskönyvnek, kevésbé jogszerű és semmiképpen nem etikus eljárásokban:

1.

A törzskönyv felmutatásával kivonathatja az autót a forgalomból. Sajnos ehhez az okmányirodák többsége asszisztál. Valószínűleg nem győződnek meg, hogy a tulajdonos kérte-e a forgalomból való kivonást. A valódi tulajdonos persze kérheti az újbóli forgalomba helyezést, akár ügyfélkapun keresztül is, de ezt sokan nem tudják. Ezzel sok álmatlan éjszakát okoz a bank a renitens ügyfeleinek.

2.

Felbérelnek egy lopóautót, és eltulajdonítják az autót, és mivel náluk van a törzskönyv, ezért a rendőrség tehetetlen, nem tekinti autólopásnak. A bank egy nagyon jól őrzött és költséges szabadtéri parkolóba szállítja a járművet, ennek a költsége talán borsosabb is mint bármelyik belvárosi parkolóé, így a bank nem uzsora kamatot számol fel a késedelemért, hanem uzsora tárolási költséget. A bank a magas tárolási költségekkel és az gépjármű megvonásával igyekszik erő feletti teljesítésre kényszeríteni adósát.


Ha kezedben a törzskönyv, akkor már egy fokkal jobb alku pozícióba kerülsz, de természetesen így is kell fizetni, csak az nem mindegy, hogy kinek, és mennyit, ez legtöbbször olyan vita, amit végül csak bíróság tud eldönteni.


Ha nem fizetsz, akkor a bank pert fog indítani ellened, vagy kisebb érték esetén fizetési meghagyásos eljárás útján akarja majd behajtani a követelését (ha lejárt az opciós joga és nincs a kezében törzskönyv, és vitatod a követelés jogszerűségét, és összegszerűségét).


Ha nem fizetsz, akkor még számítanod kell rengeteg sok telefonos zaklatásra, és sokféle modorú behajtó cég alkalmazottainak a megjelenésére, őket természetesen vérmérséklettől függő hangnemben el kell utasítani. Fontos, hogy a behajtó cég képviselőjét nem szabad összetéveszteni a bírósági végrehajtóval. Utóbbival minden körülmények között illedelmesen kell beszélgetni, ülőhellyel és kávéval kell megkínálni.


A peres út előtt alaposan nézd át a szerződésed, és konzultálj egy hitelekre specializálódott ügyvéddel. Általában a szerződésből kötelező tartalmi elemek hiányoznak, ami a szerződés érvénytelenségét okozzák.


Sajnos a hazai bírák többsége mindenáron biztosítani akarja a bankok érdekeit, és ügyvédek nem hivatalos tapasztalatai szerint csak az esetek 30%-ában sikerül meggyőzni a bírót az adósnak az igazáról.

Aki viszont tud számolni, megfelelő jogi tudással, vagy jogi képviselővel rendelkezik, és megfelelő bíróval pernyertessé válik az nagyon jól járhat, mert ilyenkor - autós hiteleknél - legtöbbször úgy alakul a számítás eredménye, hogy nem az ügyfél tartozik a banknak, hanem a bank tartozik az ügyfélnek - mivel az ügyfél már túlfizetésben volt -.

Ha azonban az adós pervesztessé válik, akkor a vitatott összeget 10-20%-al növelni fogja a perköltség és a perilleték, hiszen ezeket a pervesztesre hárítja a bíróság.

Tehát vannak kockázatai a bírósági eljárásnak, de összességében sokkal jobbak a nyerési esélyek, mintha lottón játszana az ember.


A per ideje alatt is lehet peren kívüli egyezséget kötni a feleknek, és ha úgy véli a bank jogi képviselője, hogy az ügyfele várhatóan pernyertes lesz, akkor elég jó feltételekkel meg lehet állapodni.

A peren kívüli egyezség idejére 6 hónapig lehet kérni a per szüneteltetését. Ha nem sikerül megegyezni 6 hónapon belül, akkor haladéktalanul kérni kell a per folytatását. Ha egyik fél sem kéri a per folytatását, akkor 6 hónap elteltével a bíróság megszünteti.

2017. febr. 13. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"5-ös, 10:21-es milyen alapon dobod be nyilvános fórumra valakinek az email címét az ő tudta nélkül?"


Na, látom, közben már törölték az email címet, így én lettem az ötös :D

(aki eredetileg 6-os volt)

2017. febr. 13. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!