Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » VOlt feleség, még közös ház,...

VOlt feleség, még közös ház, közös hitel. Bele kell fizetnie mindenkinek?

Figyelt kérdés
Elváltunk, 15 év után, van egy közös házunk, ő már nem lakik ott, a válás előtt úgy egyeztünk meg, hogy ő marad ott, amíg el nem adjuk a házat. Nyilván a rezsi az én dolgom, hiszen én használom a házat. De mi van a hitellel? Ő azt mondja neki nem kell fizetnie, mert nem lakik ott, de a hitelt közösen, mindkettőnk nevére vettük fel. A hitel 70ezer/hó. Nagyon sok, és nem tudunk megegyezni. Mi a tapasztalat?
2017. máj. 10. 10:11
1 2 3
 11/23 A kérdező kommentje:

Rosszul írtam, javítom magam.


A válás után úgy egyeztünk meg, hogy ÉN maradok a házban és a hitelt közösen fizetjük, hiszen közös. Ahogy a tulajdonjog is. Csak szóbeli megegyezés volt a hitellel kapcsolatban, de nem fizetett egy hónapot sem eddig. A válást már több mint egy éve mondták ki.

2017. máj. 10. 11:59
 12/23 A kérdező kommentje:

A fő probléma ott van, hogy ha eladjuk a házat, akkor ő a felére igényt tartana. Amivel nem lenne semmi baj, csak annyi, hogy a hitelt egyedül fizetem. Azt semmiképp sem akarom megkockáztatni, hogy ne legyen fizetve, csak azért, mert ő nem ad bele. De ha teszem azt, még 3-4 évig fizetem, és csak utána kerül eladásra a ház, akkor nem lenne fair fele fele arányban osztozni. Hiszen belefizettem mondjuk 3 évvel számolva majdnem 1,5 millióval többet.

nem szeretnék pereskedni, levezettem ezt neki is ezt már, hogy ha nem fizet, akkor utána annyival kevesebbet kap, de ő bíróságra menne, mert neki jár szerinte a fele az eladás után.

2017. máj. 10. 12:05
 13/23 anonim ***** válasza:
65%

Valaki jól írta fentebb: ő kérhetne a saját fél része után lakáshasználati díjat, hiszen nyilván az egész házat használod, nem csak a felét. Amennyiben ez és a fél hitel kb. egyenlő rész lenne (ha jól számolom 35 ezer/hó), akkor senki nem tartozik senkinek.

Ebben lenne érdemes gondolkodni, van olyan ismerősöm, aki hasonló miatt évek óta pereskedik. Ott ugyan nem volt hitel, de a nő lelépett, a pasi maradt a lakásban a két gyerekkel, mindent ő fizetett (időközi felújításokat, korszerűsítéseket is) és mikor a gyerekek felnőttek, egyszer csak előkerült anyu és követeli a lakás árának felét. Ott is szóba került a lakáshasználati díj.

És lehetőleg nagyon diplomatikusan állj hozzá, mert ha kitalálja, hogy ő több mint 35 ezer díjat kér, még te fogsz tartozni neki. Szigorúan ügyvéd/közjegyző, akármi előtt, hivatalos papírral egyezzetek meg.

2017. máj. 10. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
32%

Ha a hitel közös, akkor fizetnie kell a saját hitel részletét, akár tetszik, akár nem.

Neked nem kötelező használni az egész házat, attól, hogy ő nem lakik benne, így azért követelést támasztani feléd mert te laksz benne egyedül, még nem feltétlenül reális elképzelés részéről, mert pl. lezárhatsz 1-2 kb. a ház össz alapterületének kb. fele m2-nyi szobát amit nem használsz és csináljon vele amit akar, használja raktárnak. De amennyiben mégis követelést támaszt feléd a fele tulajdona használata címén, úgy te is követelést fogalmazhatnál meg a ház állagának megóvása címén, hiszen minden ház körüli munka ezek szerint rád marad.

Amennyiben a hitelt mégsem fizeti, így kifizetheted helyette, de a helyette befizetett összeg gyakorlatilag apránként kivásárolja őt a tulajdonából, így a végén az eladási ár fele minusz helyette fizetett hitel összege jár majd neki. Célszerűbb lenne megegyezni, mert az ügyvédek óradíjban dolgoznak, abban érdekeltek, hogy egy per minél hosszabb ideig munkát adjon nekik, ezen meg el lehetne pereskedni pár évig...

2017. máj. 10. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
100%

Összegezzünk, mert van itt egy kis katyvasz:

Adott egy lakás, aminek 50%-a a tiéd, 50%-a a volt feleségé. Azon adott egy hitel, aminek 50%-a téged terhel, 50%-a meg a feleséget. És te laksz ebben az ominózus lakásban.


Ha valóban ez a szituáció, akkor a feleség mondhatja azt, hogy mivel te ott élsz, és használod a ház őrá eső felét (35.000 Ft), ő bérleti díjat kér tőled. Ha ez azt jelenti, hogy a bérleti díjat a hiteltörlesztő rá eső részében állapítja meg, teljesen rendben van (és egész olcsó albérlet). Te ott laksz, ezért fizetsz, az meg részlet kérdés, hogy te utalod a banknak a teljes összeget, vagy előbb elutalod a volt feleségnek az összeget, és ő továbbítja a bankhoz. Mindenesetre erről egy papírt nem ártana írni.


Ez alól úgy mentesülhetsz, hogy kiköltözöl az adott házból, és akkor mehet fele-fele arányban a fizetés. (Talán ez a legtisztább megoldás.) A házat meg hirdessétek meg.

2017. máj. 10. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
17%
Abból, hogy a volt feleség kiköltözött, még nem következik, hogy a bent lakó használná a volt feleség tulajdonrészét, mert dönthet úgy, hogy ő ugyan nem használja csak a saját részét. A volt feleség adja ki a házrészét albérletnek, és közben törlessze a hitelt.
2017. máj. 10. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:

A lakáshasználati díjat érdemes ügyvéddel megbeszélni, ehhez a részéhez nem értek, nem tudom, mikor jár, mikor nem, de a hitelrészhez értek:

A lakásvásárlás egy ingatlan befektetés, semmi köze hozzá, hogy házasok vagytok-e jelenleg, vagy sem, tehát a hitel is közös, ugyanúgy fizetni kellene a részleteket, mint eddig. Az eed logikája szerint, ha semelyikőtök nem lakna benne, akkor senkinek se kellene fizetni?. A bank első körben az adóstól követeli a havi részleteket, de ez nem jelenti azt, hogy csak neki van fizetési kötelezettsége. Jog szerint válás után, ha fele-fele a tulajdonrész, akkor fele-fele arányban kellene fizetni a részleteket is, tehát ha Te igazolni tudod, hogy csak egyedül fizetsz, akkor eladás után az exed részéből a költségeid felét le lehet vonni. Nincs az a bíróság, aki ne így döntene.

2017. máj. 11. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
57%

"Abból, hogy a volt feleség kiköltözött, még nem következik, hogy a bent lakó használná a volt feleség tulajdonrészét, mert dönthet úgy, hogy ő ugyan nem használja csak a saját részét."


Esetünkben viszont az a szituáció, hogy a felek MEGEGYEZTEK, hogy a volt férj marad a házban. A volt feleségnek viszont ebből hátránya származik, ugyanis nem tudja használni a saját tulajdonrészét. Ebben a megegyezésben kellett volna rögzíteni, hogy mennyit fizet a volt férj a feleség tulajdonrészének használatáért.

Természetesen kiköltözhet a volt férj is, és felezhetik a törlesztést, csak sokkal nincs előrébb, mert egy valamirevaló albérlet nem 35 ezer forint.:-)

2017. máj. 11. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 A kérdező kommentje:
Az számít valamit, hogy 4 szobás a lakás és ebből csak kettőt használunk? Konkrétan a ház fele üres. Így végül is nem használom az ő tulajdon részét. Egyedül amiatt maradtam a házban, mert ha üresen állna, akkor csak veszítene az értékéből. Én is szívesen kiöltöznèk és eladnám a házat, de sajnos nem egyszerű eladni egy vidéki családi házat.
2017. máj. 11. 12:01
 20/23 anonim ***** válasza:
Azon nem kellett megegyezni, hogy a volt férj marad a házban, mivel fele tulajdonrészét jogszerűen használva természetes, hogy marad, ehhez egyáltalán nem kell a másik fél belegyezése. Tehát megint ott vagyunk, hogy az exfelelség kiköltözése még nem jelenti azt, hogy ettől a bent maradó használná az ő tulajdonát is és ezért a feleség használati díjat követelhetne. Viszont amenyiben a bentlakó végzi a háztáji munkákat, pl. fűnyírás, állagmegóvás, ezért követelése lehet a volt nej felé, ennek arányában.
2017. máj. 12. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!