Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » A diákhitelt hogyan lehet a...

A diákhitelt hogyan lehet a leghamarabb visszafizetni? Mennyit érdemes előtörleszteni havonta? 21/N

Figyelt kérdés

Most nyáron szűnt meg a hallgatói jogviszonyom (ősszel valószínűleg újra lesz) és az első fizetésemből már szeretném elkezdeni visszafizetni a tartozást. 3 évre vettem fel 50.000-et/hó. Eddig annyit tudok, hogy ha előtörlesztésként tüntetem fel az utalást, akkor a tőkeösszeg fog csökkenni, ugye? És ez az, amiből érdemes többet utalni? Illetve akkor a kamat összegét azt külön utaljam majd át (abból a minimumot vagy abból is többet)?

Ha tegyük fel, a fizetésem nettó 120-130.000 Ft/hó, akkor kb mennyit kéne utalgatnom, hogy érdemben csökkenjen az összeg?

Bocsánat a hülye kérdésekért, de nem igazán vagyok képben és lehetőleg minél előbb szeretném visszafizetni az összeget.


2018. júl. 16. 13:10
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

A havi összeget fizetned kell, ezt ők fogják megmondani, hogy mennyi. Ez az első évben kb. csak kamat, majd a harmadik évtől kezd érdemben csökkenni a tőke is (bár ha újra tanulsz, akkor ez téged nem érint).

Az előtörlesztést ettől függetlenül fizetheted, feltüntetve, hogy ezt annak szánod, és ez a tőkébe megy automatikusan.

Ha csak úgy szimplán többet utalsz külön jelzés nélkül, azzal nem csinálnak semmit, ott marad többletként arra az időre, ha pl. nem fizetnél.

2018. júl. 16. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Nem havonta érdemes előtörleszteni szerintem, hanem inkább meghatározott időközönként (pl. félévente, vagy évente) egy nagyobb összeget. Így nem vész el valahol félúton a sok apró.

Meg fogják határozni mennyit kell havonta fizetned, ami egyelőre csak a kamatokat fogja fedezni. Meg lehet érdeklődni azt is, hogy most mondjuk egy összegben mennyit kéne letenned az asztalra, ha azonnal ki akarnád fizetni.

Szerintem annyit érdemes erre a célra félretenni, amennyit tudsz. 120-130 ezres fizu mellett megélni sem könnyű, nem hogy félretenni előtörlesztésre.

2018. júl. 16. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Pénzt bukik aki előtörleszt és lassabban fogja tudni visszafizetni.


A Diákhitel 1 kamata csak 2,3% az állampapír meg 3% felett ad kamatot rövidebb távra is.


Csak a minimálisat kell törleszteni és amit előtörlesztenél azt meg lekötni min. 2,3% kamatra.


Ha hirtelen kéne a pénz mégis valamire akkor így 2,3%-os szabadfelhasználású hiteled van ha meg nem kell semmire akkor többet kamatozik mint a Diákhitel tehát pénzt keresel azzal hogy nem előtörlesztésbe toltad.


"Eddig annyit tudok, hogy ha előtörlesztésként tüntetem fel az utalást, akkor a tőkeösszeg fog csökkenni, ugye?"


Amit előtörlesztésként fizetsz be az a tőkét csökkenti az az összeg másnaptól már nem kamatozik (napi kamatozás van).


"Illetve akkor a kamat összegét azt külön utaljam majd át (abból a minimumot vagy abból is többet)?"


Kötelező törlesztés van, még a minimális összeg is simán fedezi a havonta felhalmazodó kamatot ez a fizetésed X százaléka és annál többet nem is fizethetsz be mint kötelező törlesztés a többlet csak ott fog állni többlet befizetés. A minimális törlesztő is simán fedezi a havonta felgyülemlő kamatot mert olyan kicsi a kamat jeleneleg.


Utalni se érdemes a Diákhitelt, kátyával célszerű befizetni diakhiteldirekt.hu oldalon, a kártyás befizetés díjmentes az utalás meg többnyire nem.


És az oldalon napra pontosan követheted az aktuális egyenleged is.

2018. júl. 16. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
44%

"Ez az első évben kb. csak kamat, majd a harmadik évtől kezd érdemben csökkenni a tőke is"


Ez nem igaz jelenleg, mivel olyan kicsi a kamat, hogy még a minimális törlesztő is csökkenti a tőkét is, több mint a befizetés fele a tőkét fogja csökkenteni egy ilyen 1-2 millió közötti hitel esetén.

2018. júl. 16. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
74%

#4 Saját tapasztalat, tetszik vagy sem. Kb. 2 milla volt mindennel együtt a diákhitelem, talán kicsit kevesebb, mire végeztem és elkezdtem visszafizetni. Az első évi elszámolásban konkrétan magasabb(!!!) volt az összeg, mint amivel indultam, mivel csak a minimumot fizettem, 4-5ezer Ft-ot, amit kiszámoltak. Nem sokkal volt magasabb, olyan minimális összeggel, amit rá lehet fogni a kamatszámolási különbségekre, szóval ez el is hanyagolható, de a visszafizetendő összeg nem csökkent.

Második évtől látszott az, hogy fogy a tőke is, bár keveset csökkent az összes is, és a harmadik év után lehetett azt mondani, hogy igen, nem a semmire fizetek.


(Tegyük hozzá, hogy csak az előírt befizetésekről beszélek, és én nem ellenőrizgetem digitálisan, évente küldenek elszámolót, azokat vetettem össze.)


Persze az sem mellékes infó, hogy a harmadik évre kb. a duplája lett a fizetendő összeg annak, mint amit legelső évben megállapítottak, szóval nem véletlen a dolog.


****

De ha nagyon szeretnéd, idézek neked a diákhitel honlapjáról is.


"Az első két törlesztési évben a kötelező havi törlesztőrészlet kifejezetten alacsony, mert az előző évi minimálbérhez igazodik. A tartozás növekedése leginkább ebben az időszakban állhat elő. Ha például valaki a törlesztése első két évében csak a kötelező minimumot törleszti, és e mellett viszonylag magas volt a tartozása az év elején, akkor év végén azt tapasztalhatja, hogy nőtt a hiteltartozása (egyenlege). 800.000 Ft-os, év eleji tartozás esetén például könnyen kiszámolható, hogy a minimálbérhez igazodó kötelező törlesztés fizetése esetén a befizetések még a tartozásra egy év alatt rakódó kamatot sem fedezik. Emiatt nő a hiteltartozás."


Előbb tájékozódj, és utána írj butaságot. Én tapasztalatból válaszoltam. Cupp.

2018. júl. 16. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Neked kell tájékozdni mielőtt évekkel ezelőtti adatokból szerzett tapasztalataidat próbálod ráhúzni a jelenlegi állapotra.


Mit írtam: "Ez nem igaz jelenleg" régen volt ilyan amikor magas volt a kamat.


Jelenleg 3 945 706 Ft tartozásodnak kell lennie ahhoz, hogy a havi minimális 7650 Forintos törlesztő ne fedezze a kamatokat. Mivel a kérdezőnek ennek a fele sincs a tartozása így neki a törlesző több mint fele összege a tőkét fogja csökkenteni.


Az idézethez meg csatolj linket, mivel hülyeség a szöveg a jelenlegi kamatokkal és minimális törlesztő összeggel, lásd amit fentebb írtam.

2018. júl. 16. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

# 5


De most komolyan szerinted nem lényeges körülmény, mennyi a hitel kamata? Nyilván attól függ, hogy épp nő vagy csökken a tartozásod egy fix összeg befizetésekor. Szélsőséges esetben 0% a kamat, ilyenkor elég egyszerű belátni, hogy akármennyit fizetsz, az csökkenti a tartozást.

2018. júl. 16. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Meg azért ne csináljunk már úgy, mintha a DH tartozás kiszámítása nem egzakt számítások eredménye lenne, hanem csak empirikus úton lenne meghatározható. Teljesen mindegy a tapasztalat, mert ezeket a dolgokat papíron ki lehet számolni, és forintra pontosan egyezni fog minden, ha nem rontod el a számolást. Nincs itt semmi mágia.
2018. júl. 16. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
34%

Hol írtam olyat, hogy nem lényeges a kamat?

Az első válaszomban minden lényegeset leírtam: miszerint az előtörlesztés a tőkébe megy, a havi befizetés mindkettőbe, de az első két évben olyan alacsony a törlesztő, hogy kb csak a kamatba megy. Ez tény, le van írva a DH oldalán is feketén-fehéren.

A későbbi törlesztés meg egyelőre nem lényeg a kérdezőnek, mivel tanulni fog, addig a törlesztés szünetel. A mostani kötelező meg alacsony összeg = nem nagyon jut tőkecsökkentésre.

Lehet ezen rinyálni, de minek rágcsálni a csontot, mikor a válaszok rég le lettek írva?

2018. júl. 16. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2018. júl. 16. 19:36
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!