Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Fiatalok első lakáshoz jutása...

Fiatalok első lakáshoz jutása hogyan működik? Kik hogy jutottak lakáshoz, havi fix a törlesztő?

Figyelt kérdés

Hogyan jut házhoz valaki?

A funda azt mondta nekem hogy 10 éven át havi fix 70 ezret kellene 10 millioert visszafizetni.


Holott egy bolti elado meg azt mondta hogy ők már több éve fizetik a banki hitelüket es már csak havi 30 ezret fizetnek


2018. nov. 17. 07:20
 1/10 anonim ***** válasza:

Ez attól is függ, mennyi hitel kell. Nekem volt nagyobb önerőm, fix törlesztőm van 8 éven keresztül, 28560Ft, pont nem sokkal a lakásvásárlásom után ugrottak meg a lakásárak, úgyhogy megérte bevállalni. És ezt előtörleszteni is tudom. Most azért változtak a dolgok, kihúzták a kasszák alól az állami támogatást.

Első lakásra illetékkedvezmény szerintem még van, azt hiszem, 35 éves korig.

2018. nov. 17. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim válasza:
27%
Sehogy. Egy magyar fiatalnak ma már esélye sincs saját lakáshoz jutni.
2018. nov. 17. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Mi pont februárban vettünk lakást, bár már nagyon durvák voltak akkor is az árak, azóta még jobban növekedett, szóval mondhatni "szerencsések" voltunk. A minimális önerőt dobtuk csak bele, ott laktunk anyósomnál vagy másfél évig, mire össze tudtuk spórolni. Ezt leszámítva semmilyen más segítséget nem kaptunk, bár ez is jó volt, hogy csak havi pártízezer forintért megvolt a lakhatás, kaja, rezsi, így gyakorlatilag a fizetésünket teljes egészében félre tudtuk tenni. Fundamentát nyitottunk, de abból előtörleszteni szeretnénk. Szerencsére pont még múlt novemberben szerződtünk, szóval nekünk még pont megmarad a lakáskasszánk. Bár első lakásért járó kedvezményt nem kaptunk, anyósom háza félig a férjem nevén van, így ő nem jogosult, én meg egyedül nem igényeltem (nem is tudom, hogy lehetett-e volna, de most már úgyis mindegy).

Havi fix törlesztő, sőt. Bár a törlesztő maga magasabb valamivel, de fix kamatperiódussal is kértük, kiindulva az egykori devizaválságból nem akartuk, hogy a piac aktuális változása nagy mértékben befolyásolja a törlesztő mértékét- és elnézve a jelenlegi hitelfeltételeket meg jegybanki alapkamatokat meg mindent, jól is döntöttünk. 10 évre vettük fel, de reméljük azért jóval előbb tudunk előtörleszteni. Mondjuk tőlem havi 200-at (215-öt a mindenféle biztosításokkal együtt) von le a bank, és mivel fix a kamatozás meg fix a törlesztő is, ez nem igazán fog változni, amíg az utolsó részletet ki nem fizetjük. Ha előtörlesztünk, akkor is inkább a futamidőt fogjuk csökkenteni, nem a törlesztőrészletet, mert mielőbb kifizetjük, annál jobb. Abba is gondolj bele, hogy minél tovább tart a hitel, annál több kamatot kell rá fizetned, ami igazából csak a banknak megy, míg a többi az gyakorlatilag a saját vagyonod "megőrzése".

2018. nov. 17. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
46%

A fizetésemből félretettem havi

200-300 ezret két éven keresztül, ez lett a saját erő, és felvettem 16 millió hitelt, aminek 95 ezer a törlesztője. Így lett egy saját panellakásom.

2018. nov. 17. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Szoval inkább a banki hitel mint a fundahitel?
2018. nov. 17. 21:20
 6/10 anonim ***** válasza:

"Ha előtörlesztünk, akkor is inkább a futamidőt fogjuk csökkenteni, nem a törlesztőrészletet, mert mielőbb kifizetjük, annál jobb."


Nem feltétlenül. A lakáshitelre pl. 4-4,5% kamatot fizetsz annál nagyobb hozamot el lehet érni máris jobban jártál mint az előtörlesztéssel.


Pl. amit előtörlesztenél abból lehetne venni egy második lakást ami kiadásból + áremelkedésből sokkel többet hoz mint a 4%-os hitel.

2018. nov. 18. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

6: Budapesten élek, az előtörlesztésre szánt pénzemből max újabb hitelt tudnék felvenni, nem másik lakást, így értelemszerűen előbb ezt szeretném letudni, mielőtt összespórolok megint egy hitelre való önerőt. 10 évre a közel 20 milliós hitelemnek a 3,8%-os THM-je igen sokat jelent, ha én ezt 6 év után előtörlesztem, kb 3 milliót spórolok egyébként, amit akár felhasználhatok 1-2 éven belül önerőként a következő lakás vásárlásához önerőnek. Jól keresünk a párommal, de annyira nem, hogy 3 millió ne számítson, amit csak úgy odaadnék a banknak nyugodt szívvel.


Kérdező, egyébként ez szimplán a te döntésed, ha a Fundamentádban van annyi pénz, hogy abból tudj lakást venni, akkor lényegtelen, hogy nekik vagy a banknak fizeted vissza a hitelt. Gondolom én, minthogy nekem még nem volt Fundamentás hitelem, testvérem használta fel lakásvásárlásra a lakáskasszáját, és bár macerásabb volt a papírmunkája, végül is ő is csak ilyen 80-ezres törlesztőt fizet havonta, ami lássuk be, jelentősen kevesebb, mint az én 200-as törlesztőm :D

2018. nov. 18. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

"Első lakásra illetékkedvezmény szerintem még van, azt hiszem, 35 éves korig."



Igen de csak 15 millió alatti ingatlanok esetén! Budapesten így szinte lehetetlen megkapni, hiszen 15M alatt szinte semmi sincs. És az se számít, ha csak rész tulajdont veszel. Nekünk hiába volt a vásárolt tulajdonrész értéke 15M alatti, akkor se kaptuk meg a kedvezményt,mert a teljes ingatlan drágább. Mondjuk a fizetendő illetéket szerencsére csak a ténylegesen fizetett összeg után számoltak, annak 4%-a.


Illetve egy év kamatmentes részletfizetést lehet erre kérni, az indoklás nélkül jár az első lakásra. De igazából azt bárkinek megadják aki 2 sort ír, hogy milyen rossz neki.

2018. nov. 18. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Jogos, már nem emlékszem, nekem hogyan volt, meg én nem értem el azt a határösszeget. De aki tud, az éljen vele, ez is több a semminél.
2018. nov. 18. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Összeraktunk a párommal 3 milliót és kaptunk kölcsön egyet a családtól. 12 millió lakáshitelt vettünk fel a 16 milliós lakásra. 20 éves a futamidő, hogy akkor is tudjuk fizetni a törlesztőket, ha egyikünk elveszíti az állását, vagy valamiért kiesik a munkából. 73 ezer forintot fizetünk jelenleg 5 éves fix kamatperiódussal.

Az első év éppen most telt le. A családi tartozásunkat visszafizettük, illetve jövő hónapban előtörlesztünk 1 milliót. Olyan léptékben igyekszünk előtörlesztgetni, hogy az 5. év végén már annyira kevés tőketartozásunk legyen, hogy ne érhessen minket meglepetés.

Fizetünk négy lakástakarékot, kettő 4 éves és kettő 10 éves. Mivel megszűntek az állami támogatások az új szerződéseknél, ezért gondolkozunk, hogy 4 év után érdemes-e betörleszteni a hosszabbakat, vagy inkább húzzuk ki velük végtörlesztésig, ezzel nyerve még 2-3 évnyi állami támogatást. Majd attól függ a 4 éves hűségidő táján éppen milyen törlesztőink lesznek még, abból mennyi megy a kamatra.

Ahogy osztottunk szoroztunk, ha a 6-7. évben tudunk végtörleszteni, akkor gyakorlatilag néhány száz ezer forintunkba kerül a hitelünk az állami támogatásoknak köszönhetően.

Mivel a vége felé már csak a lakástakarékokat szeretnénk betörleszteni, ezért a saját megtakarításainkat halmozni kezdjük nagyobbra. A cél, hogy esetleg egy újabb hitellel másikat tudjunk venni úgy, hogy ez megmarad. Aztán ebbe majd még beleszólhat sokminden, de célnak jól hangzik. :)

2018. nov. 18. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!