Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Mennyi lesz a pénzem reál értéke?

Mennyi lesz a pénzem reál értéke?

Figyelt kérdés

Üdv keresek valamilyen egynletet, vagy számolási módot, amivel ki tudom számolni, hogy mennyi lesz a pénz valódi értéke egy 5 éves befektetés után.

Az adatok:

-befektetés ideje 5 év

-befektetett összeg 1 millió forint

-aktuális éves kamat 4,5%

-kamatadó mértéke 15%

-infláció évi 3%


Kvázi engem az érdekelne, hogyha minden tényező változatlan marad, akkor a pénzem reál értéke több lesz-e mint a kiinduláskor, beleszámolva az évenkénti 3% inflációt és a kamatadót, amit levonnak a pénzből.

Ha valaki tudna erre írni egy példát, vagy egy képletet azt megköszönném. (A kettő együtt a legjobb)


" A kifizetendő kamat mértéke a kamatbázisból és a kamatprémiumból adódik össze. Minden sorozat a kamat megállapítás évét megelőző naptári évre vonatkozóan a Központi Statisztikai Hivatal által hivatalosan közzétett éves átlagos fogyasztói árindex-változás százalékos mértéke, mint kamatbázis felett biztosít sorozatonként eltérő, jelenleg a 3 és az 5 éves futamidejű kötvényre 1,40% és 1,70% kamatprémiumot. A kamatprémium mértékének meghatározására az adott sorozatra vonatkozó Nyilvános Ajánlattételben kerül sor."


Egyéb kérdéseim:

Az átlagos fogyasztói árindex az más néven az infláció, vagy ez teljesen más dolog?

Mi az a nyilvános ajánlattétel és hol tudom megtalálni?

A nyilvános ajánlattétel évenként, vagy félévenként, esetleg negyedévenként változik-e?



2019. ápr. 6. 16:21
 1/4 Szecessziós Vájling ***** válasza:

Több lesz a pénzed reálértéke, egészen pontosan:

[kiinduló összeg*éves kamat százalékosan^(befektetés ideje)]-éves kamat nominálisan minden évben-év eleji összeg*éves infláció^(befektetés ideje)

Vagyis úgy kb. olyan 1.100.000 forint, de ez csak gyors saccolás. Viszont idén eltörlik az állampapírok (a kérdés elég egyértelműen arra vonatkozik) kamatadóját, vagyis az kiesik a képletből.

Az átlagos fogyasztói árindex még nem az infláció. Az infláció az ennek az éves változása. Pl. ha tavaly 100 egység volt az átlagos fogyasztói árindex, idén meg 103, akkor volt 3%-os az infláció.

A nyilvános ajánlattétel egészen pontosan az, amit a neve jelent. Sok mindent lehet érteni alatta, de gondolom ebben a témakörben azt, amit a jegybank ad meg a honlapján elérhető kamatnak. Azért kell külön kiemelni, hogy nyilvános, mert intézményi befektetőknek (pl. Franklin Templeton) zárt tárgyaláson megadhat tök más (kedvezőbb) kamatot nagyobb mennyiségű államkötvény vásárlása esetén.

2019. ápr. 6. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Ha az említett új 5, vagy 3 éves pmáp-ot vennék akkor kvázi a vétel megkötésekor elvileg kapnom kell egy kiszámított értéket, amit el fog érni a pénzem a felvételkor, ha jól tudom igaz? Csak azt nem értem, hogy miért éri meg az államnak elengedni a 15%-os kamatadót, lesz helyette valami más? EHO vagy jövedelem szerzési adó esetleg?

Hogyha az állam ilyen mértékű engedményt tesz az nem jelenti azt, hogy közel lehet egy újabb gazdasági recesszió? Mivel egy jól menő gazdaságban semmi értelme, hogy magas kamatot fizessen az állam, hiszen nincs rá szüksége, vagy nem jól tudom?

Amit írtál az 1,1 millió forint az a valódi reál értéke lesz a pénznek, vagy csak egy szám, de közben meg kevesebbet fog érni, ha 3% az infláció évről évre?

2019. ápr. 6. 17:46
 3/4 Szecessziós Vájling ***** válasza:

Az az 1.1 millió HUF kb. a reálértéke lesz, ez már infláció-indexelt (vagyis ma ennyit érne a pénzed a befektetés után). De ez nem pontos szám, egy kamatos kamat kalkulátor kidobja az eredményt.

Az államnak azért éri meg pl. a kamatadó eltörlésével népszerűsíteni az államkötvényt, mert ezzel te hitelezed őt. S most bőven lenne olyan befektetési lehetősége az államnak, amire fel tudná használni az államkötvényből befolyt pénzt, szóval nagyon is szüksége van arra a pénzre egy jól menő gazdaságban is.

Az, hogy a kamatláb magas-e relatív - a mostaniakat a kockázat függvényében nem mondanám annak, nagyjából jól árazott, de az biztos, hogy ebből gazdasági visszaesésre következtetni elég fekete-mágia szagú. Nincs semmilyen összefüggés az államkötvények kamata és a válságok között.

2019. ápr. 6. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

(((1.7*0.85)/100) + 1)^5 * 1000000

1.7% a kamat. 0.85-tel szorozd a kamatado miatt + 1 az alaptoke, 5. hatvanyra emeled a kamatos kamat kiszamitasahoz.

2019. ápr. 8. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!