Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Biztosítások » Hogyan tudom a társadalombizto...

Hogyan tudom a társadalombiztosítást, amit nem fizettem 3 évig elengedni kérni?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy nem hangzik jól, de külföldön elek három éve és a mai napon jött az otthoni lakcimemre egy level a nav-tol, hogy már pedig azt be kellene fizetni. Meg csak nem is tudtam róla, középsuli után egyből elköltöztem, soha nem is tanítottak ilyesmit.


Ha tudom igazolni, hogy az itteni lakcimeimen fizettem társadalombiztosítást hivatalos adóhivatali dokumentumokkal, mehetek valamire?



2021. márc. 9. 18:33
 1/6 anonim ***** válasza:
45%

Ugye a törvény nem ismerete nem mentesít...

Mielőtt kimész, utána kell járni, hogy milyen kötelezettségeid vannak mind a két országban.

Na de kioktatás vége, valódi segítség: írsz levelet a nav-nak a sztoridról, hogy méltányosságból engedjék el neked, csatold az ottani egészségbiztosításodat, stb és reménykedj, hogy jófejek lesznek veled.

2021. márc. 9. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
93%

Ha külföldön (EU) volt biztosításod, nem kell megfizetned, mert a törvény szerint nem lehetsz 2 tagállamban egyszerre biztosított, csak ott, ahol dolgozol és az adóidat fizeted.


Egyéb esetekben próbálkozhatsz a méltányossági kérelemmel, részletfizetés kérésével.

2021. márc. 9. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy a kettes írta, hogy ha külföldön volt biztosításod, akkor onnan kell igazolást kérned.
2021. márc. 9. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Igazolnod kell a NAV felé, hogy mettől meddig volt/vagy van még mindig külföldön biztosításod. Ezt az igazolást a külföldi biztosító állítja ki egy olyan nyomtatványon, ami nemzetközileg elfogadott.


Ha ez megvan, akkor a NAV honlapjáról letöltöd a 21T1011U számú formanyomtatvány, amit értelemszerűen kitöltesz, mellékeled hozzá a külföldi biztosító által kiállított igazolást és benyújtod a NAV Nyilvántartási Osztályára. A 21T1011U nyomtatványon tulajdonképpen kijelenkezel az itthoni járulék fizetése alól azzal a dátummal, amikortól a külföldi biztosításod keletkezett. Ha ez 3 évvel ezelőtti dátum, akkor a 3 évvel ezelőtti dátumot tünteted fel a nyomtatvány megfelelő részén.


A NAV az ADATLAP-ot feldolgozza, és írásban értesít annak eredményéről. Vagyis arról, hogy visszamenőleg törölte arra az időszakra a járulékokat, amely időszakban külföldön biztosított voltál. Miután a határozat (mert azt küldenek róla) jogerőssé válik, az adófolyószámládon törlődik a járulék.


Ha van ügyfélkapud, oda küldik a határozatot, ha nincs, akkor a bejelentett lakcímedre.


Innen tölthető le a nyomtatvány, ha gépeden van az alap program (ANYK). Az alapprogramot letöltése után a nyomtatványt a rendszer magába az ANYK-ba tölti be, ahol megnyitva ki tudod tölteni, nyomtatni, aláírni, és beküldeni a mellékletében együtt a NAV-nak, vagy ha ügyfélkapud van, akkor nyomtatni sem kell, csak csatolni hozzá a külföldi biztosításról az igazolást és már mehet is ügyfélkapun keresztül a NAV-nak.


[link]

2021. márc. 10. 05:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

... fentieken kívül azt is ajánlom, hogy a NEAK (Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő) számára is jelentsd be, hogy külföldön vagy biztosított. Eleve már azzal kellett volna kezdeni miután kimentél, és akkor nem jelentkezett volna soha a NAV fizetési kötelezettséggel.


Ehhez is van formanyomtatvány. Neve NEU.70


Innen töltheted le:

[link]


Ezt a NEAK-nak kell benyújtani.


A NAV-nál már előíródott járulékok törléséhez a 21T1011U bejelentkezést már kénytelen vagy megtenni. De utólag a NEAK-nak is tedd meg az adatszolgáltatást a NEU.70 nyomtatványon > biztos, ami biztos.

2021. márc. 10. 05:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

... úgy nézem, ahhoz is ANYK program kell, mert a NEU.70 nyomtatványt is abba tölti bele...

Kutakodj a neten, hátha valahol pdf-ben is fent van. Én most nem érek rá, megyek dolgozni. :)

2021. márc. 10. 05:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!