Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Apa gyed, vagy én vegyem...

Apa gyed, vagy én vegyem igénybe, munkaviszony gyes alatt megszűnhet?

Figyelt kérdés

Sziasztok. 2 éves lesz a kislányom, 4 órás munkavégzésből mentel el szülni. Táppénzen voltam végig terhesség alatt veszélyeztetett terhes voltam. 36 hét betöltés után a munkáltatóm fel akart nekem mondani, de nem írtam alá papírt, 2107ben szültem, 2018 augusztuban járt le a határozott idejű szerződésem,de nem keresett a főnök, hogy kéne papírt aláírni. A CSED-et kaptam 2018 májusig, a GYED-et már nem igényeltem meg. Apa a gyed extrát nem tudta felvenni a gyerekre, de most a másodikra megkapja valószínű.

Olyan kerdésem lenne, hogy az él aláírásom nélkül megszűnhet gyes alatt a munkaviszonyom? Nyilván apuka jobban keres 8 órába, mint én 4 órába kerestem, így a gyedet ő felveszi a masodik gyerekkel.

Én még tudok rajta változtatni, hogy esetleg visszamenőleg lehet igényelni? Mert levelet akkor kaptam, mikor megszűnt a csed, hogy a gyedet igényeljem meg, de nem értek hozzá, hogy hogyan jár, meg milyen feltételekkel.

Bocsi, ha zavaros lett, remélem valaki tud segíteni, hogy mit lehet tenni, milyen jogszabályok vannak ezekre, stb. Ja még annyi, hogy 2 éves lesz a gyerek idén.

Előre is köszönöm.


2019. aug. 27. 15:48
 1/6 anonim ***** válasza:

Próbálom kihámozni a lényeget abból, amit írtál, de valóban túl kusza.


Munkaviszonyod már nincs, az biztos. Ez alapján: "2018 augusztuban járt le a határozott idejű szerződésem." Nyilván nem keresett a főnököd, nem is kell ehhez semmit aláírni, lejárt, ennyi. A kilépőpapírjaid elpostázhatták volna.


Azt nem tudom, hogy visszamenőleg lehet-e gyedet igényelni. Mindenesetre elég fura, hogy nem foglalkoztál vele.

2019. aug. 27. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Ha megszünt a határozott idejú munkaviszonyod, akkor csak gyesre vagy jogosult.

Gyedet miért nem vetted igénybe az első gyerekkel?

2019. aug. 27. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Jól írják, függetlenül attól, hogy megszűnt a szerződésed (hisz lejárt a határozott idő), a gyedet igényelhetted volna, hiszen ha csedre jogosult voltál, akkor gyedre is (a szülés előtti munkaviszonyt nézik).

Úgy tudom, 6 hónapra visszamenőleg lehet megigényelni a gyedet. De nem is értem, tavaly májusban küldtek levelet, hogy igényelj gyedet, neked meg eszedbe se jutott mostanáig, hogy járna pénz?

2019. aug. 27. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

De eszembe jutott, csak annyira szemét a főnök, hogy a táppénz elejét is elfusizták, a csedet a könyvelő javasolta, de a főnöknek nem voltam a kedvence, mindenképp meg akart tőlem szabadulni tőlem, hogy még táppénzt se kelljen fizetni, azt akarta, hogy felmondjak, nyomkodta az orrom alá a felmondási papírokat, hogy írjam alá, de nem írtam alá semmit. Nem is kerestek, semmi, hogy mi van, miután megszültem, semmit nem mondtak, hogy most mi a teendő. Másik anyukát is rávették, hogy menjen el tőlük, neki is kisbabája lett kb 9 hónapra az enyémre. Nem is agyaltam a gyeden, mert valamit ugyis kitaláltak volna, hogy ne kapjam meg.

Akkor ezek szerint csak a határozatlan idejű szerződés esetén nem szűnik meg a munkaviszony ha kisbaba lesz, határozottnál meg igen.

2019. aug. 27. 21:25
 5/6 anonim ***** válasza:
80%

Gondolom valami xar magyar kkvról van szó, az úgyse TB kifizetőhely, magyarul nem náluk kellett volna kérvényezni a gyedet, nem is nekik kellett volna fizetni. De ugye néma gyereknek...


Ezt már buktad.

2019. aug. 27. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Azt írod 2018 augusztusban lejárt a szerződésed. Ekkor megszűnt a munkaviszonyod. Azért kellett volna keresniük, hogy határozatlanná módosítják, de mivel senki nem keresett, nem is szokták ilyenkor a kismamát, ezért ez a szerződés lejárt, a munkaviszonynak vége.

A második baba születése után megigényled a gyes a kormányablakban, majd ha betöltötte a 168 napot, te lemondod a gyest, apuka megigényli a munkáltatójánál a gyedet.

Amúgy a gyedet maximum fél évre visszamenőleg lehet igényelni.

2019. aug. 28. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!