Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Mennyire jár el törvényellenes...

Mennyire jár el törvényellenesen a főnököm?

Figyelt kérdés

Ez az első munkahelyem és úgy érzem piszkosul kihasználnak. Lenne pár kérdésem ami számomra nem tiszta, de először is leírnék pár információt hogy átlátható legyen.


Én egy bevásárlóközpontba dolgozom egy menüztetős kajáldába pultos pozícióba. 15 napot dolgozok egy hónapban 12 órában. !800! Forint az órabérem. Ha jól tudom egy évben járna nekem 20 szabadnap ami NINCS. Ha betegek vagyunk maximum úgy maradhatunk otthon ha ők megtudják oldani valahogy hogy legyen bent helyettünk valaki. (Ez a váltótársunk aki ezáltal a pihenőnapjain is megy helyettünk) Táppénz nincs mert napi bejelentéssel vagyunk kivéve én most ugyanis felvett rám egy pályakezdő támogatást, ez a szerződés egy évig tart aztán megint kirak napira. Ezen kívül a pultos feladatkörén kívül minden mást is nekünk kell csinálnunk nagyjából mindent amit ők kitalálnak és kétlem hogy bele lenne foglalva a munkaköri leírásba. Egyáltalán meddig mehet el ezzel hogy olyan dolgokat csináltat velünk ami kurv*ra nem a mi dolgunk lenne és ez minden egyes nap így megy? A zárásunk is eddig úgy zajlott hogy 7:20 kor elkezdtük pakolni az ételeket mosogatás, ételek csomagolása, raktárban pakolás, sepregetés, mosogatás, felmosás meg még mikor mit találnak ki és a végén kassza zárás és elszámolás. Így nagyjából mindig tudtunk végezni 8 után kicsivel 8 ig tart a munkaidő. Ez mindenkinek tökéletes volt így mert még a buszunkat is letudtuk érni. Na most ez változott mert azt is kitalálták hogy 8 órakor lehet elkezdenünk bepakolni ami azt jelenti hogy mire mindent IS meg csinálunk ott tartunk hogy háromnegyed 9 jobbik esetbe ha nincs plusz kívánság ami ritka. Mondta pár ismerősöm hogy ezt bőven túlórába kellene számolnia, de én igazából nem nagyon vagyok tisztában ezzel.


Aki jártas a témában felvilágosítana pár dologgal kapcsolatban mert nagyon kezdjük bent elveszíteni a türelmünket és jó lenne tisztában lenni a jogainkkal.

Előre is köszönöm



2020. jún. 7. 23:22
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
95%
Nyilván addig csinálhatja veletek ezt, amíg tűritek. Túlórát, esetleges műszakpótlékot nem feltétlenül kell fizetnie, ez több tényezőtől is függ. Túlórát ha munkaidőkeretben vagy, akkor elég sokáig benntarthatja. Amúgy a napi bejelentésre is jár(na) pótlék, csak ezt sokan hajlamosak "elfelejteni".
2020. jún. 7. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm a válaszod. Azért kérdeztem van e erre bármi szabályzat hogy tudjak mire hivatkozni. Egyébként a napi bejelentéses pótlékról sem tudtam és ő természetesen mint minden másról sem adott felvilágosítást.
2020. jún. 7. 23:50
 3/17 anonim ***** válasza:
93%
Munka törvénykönyvére tudsz hivatkozni.
2020. jún. 7. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
68%

Nem torvenytelen. Napi bejelentessel dolgoztat, tehat ez nem egy fix 8oras, hatarozatlan ideju szerzodes. Igy nem jar szabadsag sem tappenz. A 800 ftos oraber, ha netto, szinten nem torvenytelen.



Azt irtad teged felvett allandora, a kerdes mi van a szerzodeseben? Munkaidokeretben dolgoztat? Igy neked jarna szabadsag es tappenz is. Mivel felvett utanad tamogatast igy nyugodtan pattoghatsz neki, mivel igy nem rughat ki 1evig.


Oszd meg velunk mi all a munkaszerzodesedven amit azert kaptal mert a tamogatas miatt felvett.


A tobbieknek nem ajanlom hogy pattogjanak, nekik kb semmi joguk nincs. Meg csak ki sem kell rugni őket, mivel alkalmi munkasok a napi bejelentessel.

2020. jún. 8. 03:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
87%

A szerződésben foglaltak nagyon fontosak. Ha van szerződésed, az valószínűleg munkaviszonyra vonatkozik. Innentől kezdve a Munka törvénykönyvében leírtak a mérvadóak. Jár Neked szabadság, betegszabadság, táppénz, ha beteg vagy. A bruttó 800 forintos órabér igencsak alatta van a minimálbérnek, ami meg szembe megy a jogszabállyal.


A záráshoz még annyit hozzáfűznék, a munkaidőnek része a nap "indítása" és a nap "zárása". Tehát ha pakolni kell, akkor azt munkaidőben tesszük, nem munkaidő után.


MT:

"86. § (1) Munkaidő: a munkavégzésre előírt idő kezdetétől annak befejezéséig tartó idő, valamint a munkavégzéshez kapcsolódó előkészítő és befejező tevékenység tartama.


(2) Előkészítő vagy befejező tevékenység: minden olyan feladat ellátása, amelyet a munkavállaló munkaköréhez kapcsolódóan, szokás szerint és rendszeresen, külön utasítás nélkül köteles elvégezni."

2020. jún. 8. 04:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
66%

A 800 forintod, az nettó?

Nem mehetsz táppénzre?

Hol vagyunk, 1800-ban?


Szerintem még a napi bejelentéssel is jobban járnál, mert így majd lehet, hogy elküld 2 hét csúszóra, a túlórák kifizetése helyett4

2020. jún. 8. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
71%
Alkalmi bejelentésnél nincs se szabadság, se betegszabi, se táppénz, jah és TB jogviszonyod sincs, szóval a havi 7710 Ft-ot magad után be kell fizetni. Tudtammal a minimál órabér br 920 Ft. Szóval inkább keresnék egy másik helyet.
2020. jún. 8. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
83%
Jah most nézem, te be vagy jelentve. Akkor neked jár minden, míg rendes jogviszonyod van. Viszont nem hiszem, hogy megérné 1 évet itt maradni.
2020. jún. 8. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
67%

6-os, látom, Te se vagy nagyon tisztában a Munka törvénykönyvével és az utóbbi években hozott rendelkezésekkel, mellyel "tisztelt" kormányunk a munkavállalót egy zsák szemétnek nézi, már bocsánat...

A napi bejelentéssel - más néven egyszerűsített foglalkoztatás, azaz ALKALMI MUNKA, nos ezzel SE TB BIZTOSÍTÁS, SE SZABADÁG, SE TÁPPÉNZ NEM JÁR A MUNKAVÁLLALÓNAK. Nincs felmondási idő sem: egyik nap megy, másik nap köszönik szépen, nem kell menni.


Az egyszerűsített foglalkoztatás esetén a munkavállaló napi bére szakképzettséget nem igénylő munkakör esetén a minimálbér 85 %-a, azaz NETTÓ 787 ft/óra.

Ha kértek hozzá szakképzettséget igazoló okmányt, akkor magasabb, a garantált bérminimum 87 %-a, azaz nettó 1.054 ft/óra.


Ha veled most 1 éves munkaszerződést kötöttek, akkor más szabályok vonatkoznak rád, mint az egyszerűsített foglalkoztatásra, feltétlenül kérd éd olvasd el a munkaszerződésedet.

Munkaköri leírás meg manapság már nem nagyon van: kb. mindent IS kell csinálni mindenkinek - főleg ilyen helyen.


Amúgy ez nem a Vapiano?

2020. jún. 8. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
69%

Az a baj , hogy munka törvénykönyve ide vagy oda, jogos e avagy sem amit csinálnak, ti úgysem tudtok mit csinálni...ha panaszkodsz mi lesz?

azt mondják, hogy jaj tényleg észre sem vettük, hogy túlórázol , persze menj csak haza 8 kor.

Hát nem...sajnos nem így lenne...repülhetnél rögtön.

Mit tudsz tennI? Vagy otthagyod őket vagy ez van és eltűröd..

sajnos ez a magyar valóság..

2020. jún. 8. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!