Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Diákhitel vagy fizessem ki a...

Diákhitel vagy fizessem ki a félévet?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy evidensnek tűnhet, de azért több dolog is felmerült bennem.

Tavaly kezdtem el az orvosit másoddiplomaként. Az első diplomám szerinti munkámból van egy vállalkozásom, ami szép lassan hoz be egyre több bevételt (de az egyszerűség kedvéért azt veszem alapnak, hogy nem növekedne a bevétel, hanem stagnálna a következő számításokhoz. Igen, nem gazdasági területen van alapdiplomám..)


Mivel másoddiploma, így nincs elég állami félévem. Ha minden félévre diakhitelt veszek fel, az kicsit több, mint 12M Ft.

Ha az ösztöndíjakat és a bevételem nagy részét félrerakom, akkor évente 1 félévet ki tudok spórolni, de akkor nagyon minimálon kellene élnem, ebben az esetben úgy diplomáznék, hogy nem lenne megtakarításom, viszont "csak" kb 6,5M hitelem lenne.

Az is megfordult a fejemben, hogy mivel 2 gyereket szeretnék (mindentől függetlenül, és csak a hitelek miatt nem szeretnék bevállalni hármat), hogy 2 gyerek után feleződik a hitel.

Ebben az esetben az 1. variációval lenne 6M hitelem, és pár (kb 4-5) millió megtakarításom. A 2. esetben 3,3M hitelem és nem lenne megtakarításom.

Ti hogyan döntenétek inkább?



2020. nov. 4. 08:58
A kérdező szavazást indított:
Felvenném az összes félévre a hitelt, legfeljebb később előtörlesztenék.
Csak a minimális, nagyon szükséges mennyiségű hitelt venném fel.
16 szavazat
 1/7 anonim ***** válasza:

"Az is megfordult a fejemben, hogy mivel 2 gyereket szeretnék (mindentől függetlenül, és csak a hitelek miatt nem szeretnék bevállalni hármat), hogy 2 gyerek után feleződik a hitel."


Ha megkapnád, ha lesz gyerek, ha....


A bevételeidet növeld, abból fizesd addig amíg tudod szerintem a félévet.


Én anno felvettem kihasználtam a 9 félvévet diákhitel 1-el és egy félévet diákhitel 2-vel, sehova nem jutottam, lett egy 2 milliós hitelem,ai foylmatosan nő a tőkéstés miatt, de diplomám nem. 4 évvel később előlről kezdtem az egészet, 10 félévet önköltségen saját zsebből kifedeztem, mert elhelyzekedtem olyan területen, ahol ki tudtam gazdálkodni időben és pénzben ezt.


Most az első diplomához is kapcsolódó, szakdolgozatban leírtak alapján indult vállakozás mellett, a főálláshoz kapcsolódó második diplomás képzést csinálok szintén önköltségen, ebből idén nyúltam csak a diákhitel pluszhoz, amiből emellett elvégek jövő tavaszig két egyéb képzést, amivel vsizont sprólok a vállalkozás költségein annyit, hogy nem szervezem ki a feladatokat , így abból fél év alatt vissza tudom tolni az egész 0%-os diákhitel pluszt és utána már csak annyival több marad ( évente 1 millióval több) bent az eredményben, amit kivéve is nettó 5-600.000 Ft jövedelem. A tandíj meg 1 évre 440.000 és nincs járulékfizetésem mellette nappalin amivel további éves szinten közel még egy milliót megspórolok. 3 év alatt a Diákhitel 1-2 is kifut. )

2020. nov. 4. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Én azt mondom, hogy a MA számít és nem a bizonytalan jövő.


Nagyon aranyos mondat volt, hogy "csak 6,5 M hiteled lenne". Az is egy dolog, hogy két gyereket akarsz egyszer, valamikor (aztán vagy bejön a számítás, vagy nem). Ezek mind szép gondolatok, de 6,5 M hitel azért elég sok és kamatok eléggé megtudják dobni a visszafizetendő összeget.


Ha van most éppen annyi bevételed, hogy szűkösen, de fizesd a tandíjjadat, akkor semmiképpen nem ajánlom semelyik diákhitel konstrukciót sem.


Akkor vedd fel, ha tényleg nincs miből fizetni és minddnképpen ragaszkodsz a másoddiplomához.

2020. nov. 4. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Mivel már elkezdtem a sulit, ez a 3. félévem, és eddig minden kritikus akadályt vettem. Sokkal könnyebben megy a tanulás, mint korábban.


Az merül fel, hogy nem látom, hogy olyan jelentősen kevesebb lenne a hitelem vagy bármi, hogyha kuporgatok és előtörlesztek. Tudom, hogy ma magyarországon szitok szónak számít a hitel, de próbálok minden aspektust és lehetőséget végiggondolni, hogy hogyan is lenne jó.

2020. nov. 4. 09:24
 4/7 anonim ***** válasza:

Nem arról van szó, hogy szitok szónak számít a hitel. A hitel az jó és szükséges bizonyos esetekben. Arról van szó, hogy sokan eszetlenül veszik fel és nem járnak utána elégge a részleteknek.


De látom, te már ezt eldöntötted ezt a kérdést.


(A harmadik félévben még nekem is kiválóan ment az egyetem, de a hetedik félévben bizony rendesen küzdök).

2020. nov. 4. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Orvosin vagy te is? Nekem azt mondták az első kettő és a 6. félév a legnehezebb.. az első egyetemen is kutattam, most is kutatok, kutatói ösztöndíjam is van, ami elég jól fizet, ha úgy látom, hogy kezd sok lenni a suli, akkor vagy a kutatásból veszek lejjebb vagy kevesebb ügyfélt vállalok.


Nem döntöttem el amúgy a kérdést még. Ezert is kérdeztem meg.

2020. nov. 4. 10:51
 6/7 anonim ***** válasza:
Szerintem hitel. Ne sanyargasd magad feleslegesen
2020. nov. 6. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
94%
Nem könnyű kérdés, de kicsit a hitel mellett érvelve megemlíteném, hogy a Diákhitel az azért messze kedvezőbb, mint egy normál hitel. A Diákhitel2 kamata 0%, és 6 év múlva kevesebbet fog érni az a pénz, mint ma. Ez a hitel felé mozdít, ráadásul ahogy írtad, ha születik két gyereked, azzal meg is felezheted. Ezek kedvező feltételek szerintem, elképzelhető, hogy az róna rád nagyobb terhet, ha hitel nélkül próbálnád megoldani.
2020. nov. 18. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!