Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » A tőzsde tényleg ilyen egyszer...

A tőzsde tényleg ilyen egyszerű lenne?

Figyelt kérdés

Egy haverom hónapok óta próbál meggyőzni, hogy rakjak én is pénzt a tőzsdére.

Az elmélete a következő: nagyobb összegben vásárolsz több különböző részvényt és 10 évig nem csinálsz velük az égvilágon semmit. A lényeg, hogy nem veszed ki a pénzed, amikor mindenki más megijed, szóval egyáltalán nem nyulsz hozzá. És voila, egy évtized múlva bőven pluszosan jössz ki a dologból.


Tényleg ennyi lenne az egész titka? A türelem? Nekem ez eléggé gyanús. Ha ennyire egyszerű lenne a dolog, akkor már mindenki milliárdos lenne belőle, de én nem értek hozzá...



2021. jan. 23. 22:38
1 2 3
 21/30 A kérdező kommentje:
Akkor úgy látom itt is érvényes a jó öreg "minél többet tudsz, annál kevésbé van szükséged szerencsére" elv. Vagy tévedek?
2021. jan. 24. 13:51
 22/30 anonim ***** válasza:
61%

20-as

Nézd, én egyáltalán nem tartom magam tőzsdegurunak vagy befektetési szakembernek. Sőt. De van két szemem és van agyam.


A 2010-es évek elején már nem volt nagy durranás hosszútávra tervezni olajcégekkel. Csak swing vagy daytrade lehetőségekben.

IBM? Ne nevettessük ki magunkat...

Bank részvényeket sosem vettem...

Honda részvény is mi? A honda hol mutatott bármi olyat ami azt vetítette volna előre hogy esetleg lódul az árfolyam?


Remélem átjön amit mondani akarok...


Egyébként sem ilyen portfóliót szoktak összerakni...

Nekem mindig volt egy tech portfólióm, kisebb és nagyobb cégekből összeválogatva.

Mindig volt egy környezetvédelmi, zöld energiás portfólióm... Most is van de most már ketté is fogom szedni.

Mindig volt egy egészség/gyógyszeripari... és így tovább.


Nem behányva hasraütésszerűen 80 cég részvényei egy nagy kalapba aztán jóvan....

2021. jan. 24. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/30 anonim ***** válasza:
87%

"Akkor úgy látom itt is érvényes a jó öreg "minél többet tudsz, annál kevésbé van szükséged szerencsére" elv. Vagy tévedek?"

Nem tévedsz.

De, ha megengeded, messzebbről kezdeném. Születésemkor Apám a dugi spórolt pénzéből vett egy arany ezer forintost nekem. ( [link] ) Amikor 18 éves koromban ideadta, még zsírpapírba volt csomagolva, ahogy eredetileg a Magyar Nemzeti Bank kibocsátotta. Apám névértéken vette meg 1967-ben 1000 forintért, és most 2021.-ben reális az a cirka 2 milliós ár, amiért néha aukciós oldalakon látni lehet. [Persze ezt az árat a makulátlan, verdetiszta, UNC példányokra értem.] Szóval bő ötven év elteltével 2000-szer annyit ér, mint kibocsátáskor. Apám jó döntést hozott. Bár Anyám ellenezte. Ő szebb kelengyét, drágább babakocsit vett volna belőle, meg a lakást is kifestette volna az árából, mire megérkezem. De Apám hajthatatlan volt. És ahogyan később növekedett az arany ára, Anyám is megbékélt persze. Mái napig a birtokomban van. Voltak anyagi nehézségei az életemnek, de érzelmi okok miatt soha nem tudtam megválni tőle. És utólag visszatekintve jó döntés volt megtartani. De utólag könnyen okos az ember :-)

Na ez a hosszú előtörténet mintázza, hogy némi pénzügyi ismerettel egy nem profi is képes jó befektetést csinálni. Apám mindig is a pénzügyi tudatosságra nevelt. Bár nem volt profi, jó érzéke volt hozzá.

De a tőzsdei spekuláció - az egy szakma. Azt nehéz csak úgy mellékesen csinálni. Különösen aki a döntéseit fundamentális elemzéssel hozza meg. [Jó dolog az internet, mert most itt csak azt kell mondanom, hogy írd be a google keresőbe, hogy fundamentális elemzés, meg technikai elemzés, és meg tudod tanulni, miről beszélek.] Én még a nyílt kikiáltásos rendszerben kezdtem tőzsdézni. Nagyon sokat kellett olvasni, tanulni ahhoz, hogy pénzt keress a tőzsdézéssel. Szerettem Andre Kostolany könyveiből ihletet meríteni. De a tőzsdézés mindig is veszélyekkel terhelt terep. Jön egy ikertornyok elleni támadás, vagy eleresztik a svájci frank árfolyamát, és a trendek felborulnak. Most is hiába dolgozol ki egy szép stratégiát, ha KimDzsonUn kilő egy atomrakétát Amerika felé, akkor felbolydul a piac, és lehet jó irányba vagy, és segíti a növekedésed, de az is lehet, hogy nem...

Szóval csináltam főállásban is a spekulánsságot. De amikor jöttek a gyerekek, akkor "rendes" állásom lett. Az a biztos. Szép a nagy lóvé a tőzsdéről, de bizonytalan. És voltak persze nagy bukások is. Azt egy feleség nehezen viseli.

Aztán az informatika fejlődésével robotoztam is. A görög válságot egy Million Dollar Pips nevű skalpoló robottal kereskedtem le sikeresen megduplázva a számlámat. Az orosz válság alatt pedig a Wallstreet-forex-szel kereskedtem. Mái napig kötök kézzel is, de csak EUR/USD kereszten. És közben természetesen működő vállalkozásom van, ez a mostmár csak kötögetés arra való, hogy azzal a pénzzel, amit nem bánok ha elveszítem - ne bankban vagy állampapírban heverjen 2-3% hozamért, hanem magasabb haszonért dolgozok, természetesen sokkal magasabb kockázattal. Kockázat nélkül NINCS magas hozam. Aki ilyet állít, az hazudik, vagy ostoba!

Szóval a lényeg, hogy valóban nincs szükség szerencsére, ha rendesen megtanulod a "szakmát" jó elemző leszel, és diverzifikált portfóliód van. Nálam például megmaradt a sárga fém szeretete is. De csak a vagyonom 2-3%-át tartom aranyban, elsősorban numizmatikai ritkaságokban.

Szóval ahogy egy szakmát is meg lehet 2-3 év alatt tanulni, a tőzsdézést és a tőzsdei spekulációt is. Az internet és a demo számlák ehhez nagy segítséget jelentenek. De a szakmát meg kell tanulni előbb!

2021. jan. 24. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/30 anonim ***** válasza:
91%

18. igen, pontosan szándékosan válogattam össze, azért, hogy megmutassam, ez is lehet. De látom neked nem ment át...

19. igen, de mint írtam ezt azért válogattam így össze, hogy megmutassam nincs olyan, hogy biztos nyereség a tőzsdén. Ha 10 évig tartja valaki a pénzét ezekben, akkor nem nyert volna többet, mint ha mondjuk csak dollárban/euróban tartotta volna a megtakarítását.

20. látom nem sikerült végigolvasni a hozzászólásomat... ez arra példa, hogy senki se tudja hogyan alakulnak a részvény-árfolyamok 1-2-5-10 vagy akárhány év múlva. Ha valaki kockáztat nyerhet és veszíthet is.

2021. jan. 24. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 anonim ***** válasza:

22.

"IBM? Ne nevettessük ki magunkat..." Miért is? a 90es évek közepétől a 2000es évekre megötszöröződött az árfolyama. Ugyanígy 2010-ről 2012-re majdnem megduplázódott. 2014-től kezdett esni. Ha neked ez nevetséges...

"A honda hol mutatott bármi olyat ami azt vetítette volna előre hogy esetleg lódul az árfolyam?" Mondjuk 2017-ben, amikor 28usd-ről féll év alatt 36ra ment fel? Vagy 23% 5 hónap alatt az semmi?

Szóval nem, nem jön át, amit mondani akarsz.

"Egyébként sem ilyen portfóliót szoktak összerakni..." Hanem milyet? A tech portfólió az nem portfólió. Vagy lehet annak nevezni, de nagyon kockázatos és a legkevésbé se diverzifikált. Ha a tech lufi kipukkad, mint a dotcom lufi, akkor annak annyi, aki csak tech cégeket vett.

A példa portfóliómban (ami mint már leírtam szándékosan rosszan teljesítő cégekből van összevélogatva, mert 10 évvel ezelőtt senki se tudta hogyan fognak teljesíteni 10 év múlva) van tech, energia, pénzügy, stb...

A diverzifikált, kockázatot csökkentő portfólió pont hogy úgy van összeválogatva, hogy ha pl. a tech részvények esnek, akkor mondjuk az emelkedő pénzügyi részvények kompenzálják ezt, vagy ha az energia részvények esnek, akkor a nemesfém kompenzálja, stb. (a gyengébbek kedvéért ez csak példa, semmi köze a tech és a pénzügyi részvényeknek egymáshoz).

2021. jan. 24. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/30 anonim ***** válasza:
55%

23. Kicsit fura olyat olvasni egy “foallasu spekulans”-tol, hogy “ Szóval bő ötven év elteltével 2000-szer annyit ér, mint kibocsátáskor”, mikozben elfelejt olyan dolgot, amit mar 3-4 evnel is alapveto dolog figyelembe venni, az inflaciot.

Ez ‘67-ota cirka 6200 szazalekos volt, azaz ma 1000 forint az akkorinak kb. hatvanad reszet eri. Innen marad a 2000-szeres haszonbol ~33-szoros.

50 evre vetitve ez ~7-7,5%-os (inflacio feletti) kamat. Nem rossz, de nagyon tavol van a 2000-szeres profittol.


Nekem nagyon nem valodi hozzaertonek, inkabb kethetes “kepzesen” atesett ugynoknek tunsz ilyen tudasbeli hianyossagokkal (es nagyotmondassal).

2021. jan. 24. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 anonim ***** válasza:
70%

#26: megelőztél! 😁


Pont én is az inflát akartam említeni... sántít az illető kalkulációja ha ezt figyelmen kívül hagyja..

2021. jan. 24. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/30 anonim ***** válasza:
100%

Warren Buffett mondta, hogy az átlag ember sokkal jobban járna, ha 401(K) helyett (az USA-ban így hívják a magánnyugdíj pénztárat) S&P500 ETF-be fektetne. Az ETF olyan, mint egy részvény-kosát. Az S&P500 például jelenleg az 505 legnagyobb amerikai nagyvállalat részvényeit foglalja magában. Szerintem a haverod erre, vagy egy hasonló ETF-re/indexre gondolhatott.


Az ETF-ek és indexek hosszú távon (értsd: 10-30 év alatt) majdnem biztos, hogy felül fogják teljesíteni a piacot - beleértve az állampapírokat is. Persze csak, ha hihetünk abban, hogy az elmúlt 100 év statisztikái helytállóan írják le a piac működését a jövőben is.


Személy szerint kerülöm a részvény piacot. Ennek az az oka, hogy minden igazi részvényre jut 100 hamis és ezért az árfolyamot nagyon könnyű manipulálni. 2020 márciusában például a piac igencsak megmutatta, mit gondol a túlárazott részvénypiacról, de a jegybankok őrült pénznyomtatásának köszönhetően az árfolyamok magasabban vannak, mint valaha. A fizikai aranyat jobb befektetésnek tartom, hiszen abból nem lehet többet nyomtatni, vagy mesterségesen megsokszorozni (legfeljebb virtuálisan tudod megsokszorozni pl. a GLD ETF-fel. Az viszont nem fizikai arany, ezért nem bízom benne).


A legbiztosabb befektetés a saját tudásod. Szerintem abba fektess a legtöbbet!

2021. jan. 24. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 anonim ***** válasza:
Ez igaz, ha pl. S&P 500-ba vagy egy ezt követő ETF-be rakod a pénzed. Máskülönben elég rizikós.
2021. jan. 30. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/30 anonim ***** válasza:
Na most az a 2 millió jól hangzik de a leírás alapján az akkori 1000 Ft se volt kevés! Lehetett volna szép kelengye, lakasfelujitas belőle. Amik mai áron szintén közelítenek a 2 millióhoz.
2021. jan. 30. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!