Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Kötelezhet munkáltató saját...

Kötelezhet munkáltató saját autóval munkavégzésre?

Figyelt kérdés
Ki akarnak helyezni falvakba ügyintézőként, kis létszámú nagyrészt roma lakta településekre dolgozni viszont nem biztosítanak céges autót. Megtagadhatom ezt a munkát?

2021. aug. 25. 15:58
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Figyelmesen elolvasod a munkaszerzödésedet és megtudod.
2021. aug. 25. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
73%

53. § (1) A munkáltató jogosult a munkavállalót átmenetileg a munkaszerződéstől eltérő munkakörben, munkahelyen vagy más munkáltatónál foglalkoztatni.


(2) Az (1) bekezdés szerinti foglalkoztatás tartama naptári évenként összesen a negyvennégy beosztás szerinti munkanapot vagy háromszázötvenkét órát nem haladhatja meg. Ezt arányosan kell alkalmazni, ha a munkaviszony évközben kezdődött, határozott időre vagy az általánostól eltérő teljes napi vagy részmunkaidőre jött létre. A munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás várható tartamáról a munkavállalót tájékoztatni kell.


(3) A munkavállaló hozzájárulása nélkül nem kötelezhető más helységben végzendő munkára


a) a várandóssága megállapításától gyermeke hároméves koráig,


b) gyermeke tizenhat éves koráig, ha gyermekét egyedül neveli, valamint


c) hozzátartozójának tartós, személyes gondozása esetén, továbbá, ha


d) a rehabilitációs szakértői szerv legalább ötven százalékos mértékű egészségkárosodását megállapította."



Általános magatartási szabályok:


"A munkáltató a munkavállaló érdekeit a méltányos mérlegelés alapján köteles figyelembe venni, a teljesítés módjának egyoldalú meghatározása a munkavállalónak aránytalan sérelmet nem okozhat."



"Kötelezhet munkáltató saját autóval munkavégzésre?"

Azt nem. Ha a munkavégzéshez szükséges autó, akkor az biztosítsa Ő, hiszen a munkavégzés feltételeinek biztosítása az Ő dolga. Mint ahogy nem viszel be papírt és tollat sem, no meg nyomtatót sem az irodába, hogy tudjál dolgozni, így a saját autódat sem adod hozzá kötelező jelleggel.


Megállapodás jelleggel van rá mód, amit a jogszabálynak megfelelően köteles honorálni.

2021. aug. 25. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Van a jog, és van sok minden más.

Nem ismerem a körülményeket, de lehet, hogy azt mondják, hogy akkor fizetik a közösségi közlekedést. És lehet, hogy az cudarul kényelmetlen lenne számodra.

Illetve, mivel jogszerűtlen lenne a saját kocsihasználat nem vállalása miatt felmondani, sokféle módon kerülhetsz hátrányba, keseríthetik meg a napjaid. Persze, hangsúlyozva, hogy ennek nincs köze a saját kocsi használat ügyhöz.

Ha ebben a játszmában te vagy az erősebb fél, pótolhatatlan vagy, akkor fújhatnak a …

Te tudod, hogy meddig mehetsz el; de az is lehet, hogy rosszuk méred fel.


(Egy közelben lakó jó ismerősömnek a COVID miatt szűnt meg a munkahelye. Több lehetőséget is talált, de egyik helyen sem vállalták a helyközi bérlet 86%-ának megtérítését. Persze, ha felvették volna, akkor kötelező lett volna fizetni, de valahogy mindig volt valami egyéb ok, amiért nem vették fel. Ő ragaszkodott a jogához, de csak addig, míg nem kezdtek fogyatkozni a tartalékai. Akkor úgy döntött, hogy jobban jár 240 ezer körüli nettó keresettel, amiből jóval több marad akkor is, ha nem kéri a kb. 10 ezer Ft-os bérlettámogatást, mintha nincs keresete. Azt mondta, megoldja a bejárást, nem kell bérlettámogatás.)


Sajnos, farkastörvények uralkodnak. A jogszabályokhoz csak az tud ragaszkodni, aki az adott helyzetben elég erős hozzá. Ha nem, akkor kénytelen meghunyászkodni, vagy lehet emelt fős munkanélküli.

2021. aug. 25. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

"Azt mondta, megoldja a bejárást, nem kell bérlettámogatás."


Én elhiszem, hogy a gyakorlatban így megy.


Viszont az érem másik oldalán a gyakorlat a következő:

Nálunk munkaügyi ellenőrzésnél az első dolga az ellenőrnek az volt (minden esetben), hogy kiválogatta azokat a munkavállalókat, akiknek vidékre szólt a lakcímük. Leellenőrizte, hogy a munkábajáráshoz fizeti-e a munkáltató a hozzájárulást. Ugyanis ez nem választás kérdése, hanem kötelező.


Rokonnak nem fizették évekig, hiába jeleztem, hogy baj lesz belőle. Egyszer csak tényleg lebuktak. Elsőre bírságot nem kaptak, csak figyelmeztetést. Azóta minden dolgozójuknak fizetik. :)

2021. aug. 26. 04:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
56%
#2 de, van az a munkahely, ahol még a tollat is magadnak kell biztosítanod, nemcsak egy kormányhivatalról tudok, ahol ennyire rossz a helyzet
2021. aug. 26. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

"ahol még a tollat is magadnak kell biztosítanod,"


Nem kell. Az más dolog, hogy megteszed. Én nem szoktam, és érdekes, hogy kapok tollat.


Vettem már én is dolgokat a munkahelyemre, amit nem biztosítottak. Például dátumbélyegző, vagy bevittem a saját asztali számológépemet, mert csak kézit kaptam, amivel több száz számot összeadni katasztrófa. Ahhoz asztali számológép kell.

De: Dátumbélyegző nélkül is el tudtam látni a munkám. Azért vittem, mert meggyorsította a dolgokat. Számológépet pedig kaptam, csak nekem az nagyon "lassú" volt. Ez egyedi probléma.

Viszont nem hordok be papírt és tollat sem, tűzőgépet és lyukasztógépet sem. :)


Másik: Egy toll (fogyóeszköz), valamint gépjármű között azért hatalmas különbség van.

2021. aug. 28. 05:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!