Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Mikor derül ki, hogy mennyi...

Mikor derül ki, hogy mennyi lesz jövő évre a nyugdíjemelés?

Figyelt kérdés
Azt tudom. hogy a hivatalos inflációs adat a mérvadó, de az honnan derül majd ki? A KSH oldalát kell nézni? Az MNB jelenti be? (És melyik nap?)
2022. dec. 11. 18:28
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

A szokásostól lényegesen magasabb infláció miatt a szokásostól lényegesen magasabb lesz.

Majd megállapítják valamikor, és mivel a szokásostól magasabb lesz, harsogni fogja a rádió, TV, és a neten is rengeted dicsekvő kormánypárti politikus dicsekvő nyilatkozatát fogod találni: "megvédtük a nyugdíjakat!", "örömhír a nyugdíjasoknak, ennyivel többet hoz a postás januárban", "ennyivel nő januárban az átlagnyugdíj" stb. Nem tudsz kimaradni belőle, ha akarsz se.

A Magyar Közlönyben pedig meg fog jelenni a rendelet, pontos értékkel és a pontos felsorolással, hogy kik jogosultak rá.


Az más kérdés, hogy a magasabb százalékkal nem kéne dicsekedni, mert a kiadások sokkal nagyobb mértékben nőttek, nőnek.

2022. dec. 11. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

ezt tudom. Nem is szándékoztam kimaradni. De se rádiót nem hallgatok, tv-m nincs, csak neten tájékozódok, de gondoltam ha van erre valami kitűzött időpont azt figyelni fogom.


A kérdásem az lett vna van e vmi "naptára" az MNB-nek ezeknek az adatoknak a közlésére. Vagy talán vmi kormányinfón jelentik e be..?

2022. dec. 11. 19:28
 3/10 anonim ***** válasza:

Sohasem jelentette be az MNB. Az inflációs adatokat a KSH állapítja meg és közli, annak alapján születik a kormányrendelet az emelés mértékéről. Fizetni pedig az Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatósága fizet. Nem tudom, mi szerepe van ebben az MNB-nek?

A kormányrendelet a Magyar Közlönyben fog megjelenni, nyilvános, ingyenes oldala van; ha figyelni akarsz valamit.

Nagyon meglepődnék, ha a neten nem rajzanának a híradások, hogy tudnád úgy használni a netet, hogy el tudod kerülni az azonnali tudósításokat.

2022. dec. 12. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

[link]


"Karácsonyi ajándék lehet a kormány bejelentése a januári nyugdíjemelés mértékéről, mert a MAGYAR NEMZETI BANK inflációs jelentése – a jegybank közzétételi naptára szerint – csak december 22-én jelenik meg,"


valami szerepe csak kell legyen..


erre a dátumra lettem vna egyébként kíváncsi, végre a napi.hu közölte

2022. dec. 12. 19:52
 5/10 anonim ***** válasza:

A január elsejei nyugdíjemelést nem a közölt aktuális inflációs adatok alapján állapítják meg, hanem a költségvetési törvényben tervezett tárgyévi fogyasztói árnövekedés alapján.

Ha a tervezettől nagyobb a tényleges fogyasztói árnövekedés, akkor novemberben végeznek korrekciót, január elsejétől visszamenően.

↑ 1997. évi LXXXI. törvény a társadalombiztosítási nyugellátásról 62. §


A 2023-as költségvetési törvény vonatkozó része:

„18. A nyugdíjemelés, egyes illetmények és meghatározott díjak, támogatások és járadékok alapjának mértéke

63. § 2023 januárjában a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 62. § (1) és (2) bekezdése alapján esedékes nyugdíjemelés meghatározásánál 5,2%-os fogyasztói árnövekedést kell figyelembe venni.”


A nyugellátásról szóló törvény hatályos teljes szövege elolvasható

itt: [link] (Net Jogtár), vagy

itt: [link] (Nemzeti Jogszabálytár).


A 2023. évi költségvetési törvény 2023. január 1-től hatályos teljes szövege elolvasható

itt: [link] (Net Jogtár), vagy

itt: [link] (Nemzeti Jogszabálytár).

2022. dec. 13. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Mégsem kellett az MNB december 22-i jelentésére várni.

Nem tudom, hogy lemaradtál-e a hírről, de így már talán nem fogsz: [link]

2022. dec. 13. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Nincs, aki megkérdezze, hogy miért nem az infláció mértékével emelik?


S még kihangsúlyozzák, hogy a nyugdíjak értékének a megőrzése a cél.

2022. dec. 13. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
37%

✎ 7/ válasz: „Nincs, aki megkérdezze, hogy miért nem az infláció mértékével emelik? S még kihangsúlyozzák, hogy a nyugdíjak értékének a megőrzése a cél.” (2022. dec. 13. 21:32)


Mert a nyugdíj vásárlóértékének megőrzése nem azt jelenti, hogy a tárgyévi infláció mértékével kell emelni, hanem csak az előző évi inflációhoz képesti növekedés mértékével.


Ha A évben 6,5% az infláció, a rákövetkező B évben 15%, majd a következő C évben 22%, akkor

• mivel B évben (15-6,5=) 8,5 százalékponttal nő az infláció, azaz, 8,5 százalékponttal nőnek a szolgáltatások, termékek árai, így 15%-os infláció mellett a 8,5%-os nyugdíjemelés értékőrző.

• mivel C évben (22-15=) 7 százalékponttal nő az infláció, azaz, 7 százalékponttal nőnek a szolgáltatások, termékek árai, így 22%-os infláció mellett a 7%-os nyugdíjemelés értékőrző.

2022. dec. 14. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Legjobb tudásom szerint az inflációt éves szinten adják meg ilyen esetben.

Ha idén 22 százalék, akkor jövőre 22 százalékkal kell emelni, hogy nullán legyünk.


Mondok egy példát, 100 forint a tojás, a nyugdíj meg 100 ezer. Tehát 1000 darabot lehet venni belőle.

Ha 20 százalék az infláció, akkor 120 forint lesz a tojás, 20 százalékkal kell emelni a nyugdíjat 120 ezerre, hogy 1000 tojást lehessen venni belőle.


Így marad meg a vásárlóértéke a nyugdíjnak.



Őszintén megmondom, hogy az A-B-C hülyeségedet nem tudom felfogni.

2022. dec. 14. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
jövő év novenberben
2023. szept. 11. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!